Merkel az orosz gázra fogadott, de akkor még minden más volt – makronom.eu
2025. január 21., kedd

Merkel az orosz gázra fogadott, de akkor még minden más volt



A volt német kancellár gazdasági tanácsadója szerint a Scholz-kormány azért tudja ma a jelenlegi politikáját folytatni, mert elődje a fiskális fegyelemre épülő erős gazdaságot hagyott maga után.

Igaz, hogy a Merkel-kabinet politikája miatt Németország túlzottan is az orosz gázra kezdett támaszkodni, ám akkoriban, amikor eldöntötték a német atomenergia kivezetését, nem nagyon volt más megoldás – mondta Lars-Henrik Röller közgazdász a Financial Timesnak adott interjúban.

A volt kancellár egykori gazdasági tanácsadója szerint utólag maga is úgy véli, hogy sokkal többet kellett volna tenni az energiaellátás diverzifikálásáért: „Ha akkor tudtuk volna, amit most, természetesen másként csináltuk volna” – mondta, ugyanakkor azt is hangsúlyozta, hogy a bőséges és olcsó orosz energia hatalmas lendületet adott a német gazdaságnak, és hozzájárult az éveken át tartó növekedés biztosításához. „Ez segített nekünk olyan erőteljes növekedési mutatókat elérni, amelyek segítségével 10-15 éven át megfizethettünk olyan dolgokat, amelyekre egyébként nem lett volna lehetőségünk” – mutatott rá.

Nem volt más lehetőség

Röller továbbra is a mellett kardoskodik, hogy a 2005 és 2021 között kancellári posztot betöltő Merkelnek nem volt más választása, csak az, hogy Oroszországtól vásároljon nagy mennyiségben és olcsón földgázt. Ez egyébként – mondta –

széles körű konszenzusra talált a társadalomban, ráadásul Moszkva rendkívül megbízható exportőrnek bizonyult,

és még a hidegháború alatt is pontosan teljesítette a szerződésekben foglaltakat.

Merkelt hivatalából való távozása óta egyre több támadás éri, amiért ennyire függővé tette Németországot az orosz energiahordozóktól. A kritikák az Északi Áramlat 2-t sem kímélték, a projektet ugyanis Berlin a Krím orosz annektálása után is folytatta, hogy még több gázt tudjon – Ukrajna megkerülésével – vásárolni Moszkvától. A dörgedelmek egy része éppen a mostani kormány felől érkezik, Robert Habeck gazdasági miniszter például „tizenhat évnyi energiapolitikai kudarcként” jellemezte a Merkel-kormány tevékenységét, emellett kritizálta a túlzott fiskális gazdaságpolitikát is, a kiegyensúlyozottság ugyanis az infrastrukturális befektetések elmaradását okozták.

Utóbbi felvetésre Röller úgy reagált: „A Scholz-kormány csak az általunk elhagyott erős gazdaság és az elmúlt évtized fiskális fegyelme miatt tudja folytatni a jelenlegi politikáját. Nagyon jól irányítottuk a gazdaságot, és megteremtettük a teret a jelenlegi kabinet számára a szükséges beruházások megvalósításához”.

Fotó: MTI/EPA/AP pool/Alekszandr Zemljanyicsenko

Posztok hasonló témában

Heti hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre!

Minden héten megkaphatja válogatott tartalmainkat, hogy naprakész információi legyenek a világ történéseivel kapcsolatban.


Kérjük adja meg a teljes nevét.

Email címét nem osztjuk meg.

Kérdezz bátran!
Chat