Kedden tartotta a Joint Venture Szövetség (JVSZ) exkluzív, makrogazdasági kilátásokat elemző konferenciáját Budapesten, az ELTE Egyetemi Kongresszusi Központjában. A konferencia fővédnöke és nyitó előadója Varga Mihály pénzügyminiszter, a JVSZ társelnöke volt.
A félnapos konferenciával a szervezet azt a célt tűzte ki, hogy a legfrissebb gazdasági előrejelzésekkel, elismert szakértők bevonásával és értékes tudásmegosztással segítse a vállalatvezetőket az éves tervezésben.
Immár 12. alkalommal tartották meg a JVSZ exkluzív, makrogazdasági kilátásokat elemző konferenciáját, amelyen többek között olyan neves előadók ismertették a friss trendeket, mint Varga Mihály pénzügyminiszter, dr. Tálos Péter, a Foxconn csoport alelnöke, illetve dr. György László kormánybiztos. A kerekasztal-beszélgetéseken pedig a geopolitikai fejlemények és az innováció növekedésre gyakorolt hatásai voltak a fókuszban, emellett bemutatták a JVSZ Economy Index friss adatait is.
Dr. Fábián Ágnes, a JVSZ elnöke, a Henkel Magyarország ügyvezető igazgatója köszöntötte a közel 150 fős, zömében vállalati és gazdaságpolitikai döntéshozóból álló közönséget. Elmondta, hogy
a JVSZ fő célja, hogy elemezze a gazdasági trendeket, illetve szorosabbra fűzze a kapcsolatokat a hazai vállalati szektor és a politikai döntéshozók között. Ennek része a JVSZ minden ősszel megrendezendő Makro Konferenciája is, amely azon túl, hogy hidat képez, támogatja a vállalati tervezési folyamatot, a döntéshozói eszmecserét, valamint a kapcsolatépítést.
Emellett rövidesen a Companies for the Future Award keretein belül ismét díjazzák a legkiemelkedőbb vállalatokat.
A nyitó előadást Varga Mihály pénzügyminiszter, a JVSZ társelnöke tartotta, aki emlékeztetett arra, hogy nagyon nehéz a jelenlegi helyzetben egy-két évre előre megbecsülni azt, hogy akár a nemzetközi, akár a magyar gazdaság „hová fog érkezni”, azaz milyen várható gazdasági teljesítményre, milyen mutatókra érdemes felépíteni a gazdaságpolitikai, költségvetési terveket. A tárcavezető szerint a hosszabb távú trendek azonban egyértelműen kedvezők Magyarország számára, és a
nehezén már túl vagyunk, mert gyógyulnak a tavalyi energiaársokk okozta sebek, javulnak a mérlegadatok”.
„Sikerrel kerültük el az ikerdeficit veszélyét, az energiaköltségek csökkentek, a külkereskedelmi mérleg egyenlege pedig érdemben javulni tudott. Ezek révén a kamatok is végre csökkenésnek indulhatnak, így a gazdaság rövidesen újra növekedési pályára állhat. A reálbérek várható emelkedése okán a belső fogyasztás ismét emelkedhet, hasonlóan pozitív pályát járhat be az infláció is, amely november-decemberre egy számjegyűre mérséklődhet” – vélte Varga Mihály.
Dr. György László gazdaságstratégiai feladatokban való szakmai közreműködésért és a Tanítsunk Magyarországért program koordinációjának ellátásáért felelős kormánybiztos a Makronóm Intézet 2023-ban készített részletes kutatására hivatkozva mutatott rá előadásában a hazai gazdaság lehetséges növekedési területeire. A vezető nemzetközi think tankek elemzései, mintegy huszonöt nemzetközi piackutató vállalat előrejelzései, valamint szakirodalmi kutatások alapján a következő évtizedekre vonatkozóan
43 nagy potenciállal bíró kitörési pontot azonosítottak a Makronóm Intézet kutatói. Ezt tovább szűkítve 14 terület volt azonosítható mint tényleges kitörési lehetőség a hazai gazdaság számára.
A teljesség igénye nélkül idetartoznak a pénzügyi szolgáltatások, a biotechnológia, az önvezető járművek, az élelmiszer- és az egészségügyi technológia.
JVSZ Economy Index: együtt kell élni a kihívásokkal
Dr. Csorbai Hajnalka, az OPTEN stratégiai igazgatója a JVSZ Economy Index trendjét ismertette. Ez a 26 gazdasági mutatóból álló index a vállalatvezetők szemszögéből értékeli a hazai gazdasági környezetet. A mutató az elmúlt hat negyedévben bizakodásra adott okot, ám az utolsó negyedévben megtorpant és oldalazó mozgást mutat. A piaci szereplők számos kihívással szembesülnek:
„A Covid gazdasági és társadalmi következményei és az kiszámíthatatlan energia költségek tartósan beépültek a mindennapokba, és vélhetően hosszú távon velünk maradnak”
– mondta el a JVSZ elnökségi tagja és gazdasági szakértője. Hozzátette: a magas infláció, a kamatkörnyezet, a recesszió, valamint a közel húszezer felszámolás alá kerülő cég után maradó tartozások további kihívást jelentenek a cégek számára. Ezen felgyülemlett komplex kihíváshalmaz miatt – a szakértő szerint – a növekedési pályára állás a vártnál hosszabb távon elhúzódhat.
Az MNB alelnöke az inflációról
A következő előadásban Virág Barnabás a Magyar Nemzeti Bank alelnöke az infláció elleni küzdelemről beszélt: szerinte ötven éve nem tapasztalt inflációs hullám söpör végig a világon. 2022 őszén több mint 60 országban volt két számjegyű a pénzromlás. A dezinfláció elindult, de még mindig közel 30 államban van 10 százalék fölött az áremelkedés. Az idei év végére itthon is elérhető a 7-8 százalékos infláció, de ilyen értékek mellett sem lehet hátradőlni. A fegyelmezett gazdaságpolitikát igénylő harcban a kormány és a Nemzeti Bank vállvetve küzd, ám a vállalkozásokra is szükség van. A profitinfláció vagy a visszatekintő árazás nehezítik a szabályozók munkáját és a gazdaság helyreállását, ezért azt így vagy úgy, de el kell engedni.
Vitafórumok a geopolitikáról és az innovációs trendekről
A szakmai konferencián az irányt mutató, aktuális trendeket felvázoló előadások mellett rendhagyó vitafórumok is színesítették a programot. A beszélgetések dr. Tálos Péter, a Foxconn csoport alelnökének vitaindító előadásaival indultak, aki provokatív állításokat fogalmazott meg a vitázók és a közönség számára. Szerinte már az ukrajnai háborút jóval megelőzően elkezdtek szakadozni a termelésben az ellátási láncok, és ennek minden következménye mára lett nyilvánvaló. Meglátása szerint komoly probléma, hogy Oroszország nem a globális északkal tartott, ezért a drága energia tartós inflációs nyomást jelent az elkövetkező időszakban.
A geopolitika csapdájában – a gazdaság jövője témában zajlott vitafórumban Czakó Borbála korábbi londoni magyar nagykövet, Dávid Ilona, a GVC Group vezérigazgatója, Heffner Róbert, a HIPA Befektetésösztönzési Igazgatóság vezető szakértője és Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője fejtették ki álláspontjukat a felmerülő kérdésekben.
A záró kerekasztal-beszélgetés alapvetően az innovációs trendek, a technológiai fejlődés és a fenntarthatóság kérdéseit járta körül. Különösen abból a szempontból, hogy a globális térképen Európa – és benne a régiónk, illetve Magyarország – hol tart a fenti területeken. A beszélgetés szakértői dr. Botos Barbara klímaügyekért és klímadiplomáciáért felelős utazó nagykövet, Dobos Balázs, a Makronóm Intézet szakmai igazgatója, Hankiss László, a Gránit Bank Zrt. vezérigazgató-helyettese és Samu Tímea, a JCDecaux Hungary vezérigazgatója voltak.
A vitafórumokat Kamasz Melinda, a növekedés.hu alapító főszerkesztője és Kárász Róbert, a Duna Médiaszolgáltató kreatívigazgatója moderálta.
A konferencia teljes, részletes tudósítását az alábbi linken találják.
A konferencia Gold támogatója: Foxconn
A konferencia Silver támogatója: Peugeot
A konferencia Bronz támogatói: K&H, Opten, Salesianer, VGD Hungary, Wolters Kluwer
A konferencia médiapartnerei: Makronóm Intézet, Onbrands, Trade magazin
A Joint Venture Szövetségről:
A hazai és külföldi kis-, közép- és nagyvállalatokat tömörítő Joint Venture Szövetség közel négy évtizede segíti tagvállalatainak magyarországi működését. A szövetség kiemelt feladata, hogy támogassa tagvállalatai gazdasági életben betöltött fontos szerepét, és aktív érdekképviseleti tevékenységet lásson el szoros együttműködésben a mindenkori kormányzattal.
ÉRTÉKEIK
- több mint 35 éves szakmai és érdekképviseleti tapasztalat
- több mint 150 tagvállalat (kis-, közép- és nagyvállalatok)
- több mint 80 aktív felső vezető segítsége a szövetség szakmai munkájában
KÜLDETÉSÜK
- tagvállalataik és a kormányzat közötti hatékony kommunikáció támogatása
- tagvállalataik elismertségének és láthatóságának növelése
- tagvállalataik versenyképességének javítása
TOVÁBBI CÉLJAIK
- tudásmegosztás a kis-, közép- és nagyvállalataik között
- a tagvállalatok fejlődésének és innovációinak támogatása
- kiemelkedő szakmai és társadalmi események szervezése
DÍJAZZÁK
- a fenntartható jövőt támogató közép- és nagyvállalatokat
- a legkomplexebb ökoszisztémát építő cégeket
- a legjobb vállalati tehetséggondozó programokat
A szövetségről bővebben: https://jointventure.hu/