Csak fokozatosan indulhat meg az ipari teljesítmény javulása, ehhez a belső kereslet helyreállása szükséges. A KSH friss adatai szerint augusztusban az ipar teljesítménye a vártnál gyengébben alakult.
Elemző: Regős Gábor, a Makronóm Intézet vezető közgazdásza
Augusztusban az ipar teljesítménye a vártnál rosszabbul alakult, havi és éves alapon is csökkent 2,4, illetve 5,3 százalékkal. A havi alapú 2,4 százalékos mérséklődést az előző hónapban egy 2,8 százalékos bővülés előzte meg.
A két nyári hónap volumenváltozása arra utalhat, hogy a nyári leállások a szokásostól eltérően alakulhattak, több vállalat időzíthette azt augusztusra és kevesebb júliusra, ennek eredményeképp az augusztusi termelés a júniusi szinten állt. Az ipari termelés alakulását ettől eltekintve a korábbiakkal megegyező folyamatok alakították: a belföldi termelés az alacsony kereslet miatt csökkent, míg az exporttermelés – az euróval szemben a tavalyinál 6,2 százalékkal erősebb forintárfolyam ellenére – bővült, azaz a hazai fizetőeszköz árfolyama és az export volumene között nem látható kapcsolat. Ugyanis – bár erről a KSH még nem közölt részletes adatokat, de – az előző hónapok tendenciái is ezt mutatták, valamint most is azokban az iparágakban sikerült növelni a kibocsátást, amelyek exportra termelnek (villamos berendezés gyártása, járműgyártás), míg a belső piacra termelő élelmiszeripar kibocsátása mérséklődött. Az exportágazatok jó teljesítményében a külső kereslet nem annyira kedvezőtlen alakulása mellett a beruházások játszhatnak szerepet.
Mi az oka annak, hogy a rendelésállomány magas, de a termelés csökken?
Az elmúlt időszakban jellemző volt, hogy a rendelésállomány alakulása nem jelezte előre pontosan a termelés alakulását: a rendelésállomány rendre meghaladta az egy évvel korábbit (július végén 6,8 százalékkal), miközben a termelés csökkent. Ennek az az oka, hogy a KSH nem minden alágazat rendelésállományát figyeli, azok vannak felülreprezentálva, amelyek exportra termelnek, és így kedvezőbb a helyzetük.
Mi várható? Hogyan alakulhat a termelés?
Az ipari teljesítmény javulása csak fokozatosan indulhat meg, ehhez a belső kereslet helyreállása szükséges – a külső kereslet fennmaradása mellett. Az ipari termelés az idén visszahúzza a gazdasági teljesítményt, ami az év eleji várakozásainkhoz képest mindenképpen kellemetlen meglepetés. Míg a magas rendelésállomány és a beruházások termőre fordulása nyomán a termelés bővülését vártuk, addig ezt a belső kereslet megakadályozza.
A KSH friss, ipari termelési adatai részletesen
– 2023 augusztusában az ipari termelés volumene 5,3 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól.
– Munkanaphatástól megtisztítva a termelés 6,1 százalékkal csökkent. A szezonálisan és munkanappal kiigazított adatok alapján az ipari kibocsátás 2023 júliusához mérten 2,4 százalékkal mérséklődött.
– A termelés csökkenésében a feldolgozóipari alágak többségének volt szerepe. A legnagyobb súlyú alágak közül a villamos berendezés gyártása bővült a leginkább, de nőtt a jármű-előállítás is, ugyanakkor a számítógép, az elektronikai, az optikai termék, valamint az élelmiszer, az ital és a dohánytermék gyártásában visszaesett a termelés volumene.
– Az ipari termelés az év első nyolc hónapjában 4,6 százalékkal kisebb volt, mint 2022 azonos időszakában.
– A szezonálisan és munkanaptényezővel kiigazított ipari kibocsátás augusztusban az előző hónaphoz képest 2,4 százalékkal csökkent.
Forrás: KSH, 2023.10.06.
Fotó: shutterstock.com
Kapcsolódó cikkünk: