Kiugróan magas volt az egyenlegjavulás a külkereskedelmi mérlegben 

Szerző: | 2023. október. 9. | Hazai

A friss KSH-adatok szerint a termékexport egyenlege 708 millió eurót tett ki, amely kiugróan magas, 2,3 milliárdos egyenlegjavulás az egy évvel ezelőtti magas deficithez képest.

Elemző: Regős Gábor, a Makronóm Intézet vezető közgazdásza  

Augusztusban a termékexport euróban számított értéke 1,5, míg az importé 19 százalékkal csökkent. Ezzel az egyenleg 708 millió eurót tett ki, amely kiugróan magas, 2,3 milliárdos egyenlegjavulás az egy évvel ezelőtti rekordmagas deficithez képest. Fontos kiemelni, hogy a termék-külkereskedelmi egyenleg augusztusban még soha nem volt ennyire magas, azaz 

nemcsak az éves alapú növekedés jelent rekordot az augusztusi adatok között, de az egyenleg javulása sem volt még soha ekkora  

– és nem csak ebben a hónapban. A két forgalmi irány alakulása közötti jelentős eltérésben egyaránt szerepe lehetett a volumen- és az árváltozásnak. Bár mindkét tényezőre csak a második becslésben közöl pontos adatot a KSH, tekintettel az ipar exportértékesítési árainak augusztusi 7,6 százalékos mérséklődésére, a kivitel volumene növekedhetett – ebben az exportra termelő iparágak beruházásainak lehetett szerepe. Importoldalon a jelentős visszaeséshez hozzájárulhatott az alacsony belső kereslet miatti keresletcsökkenés, ám ennél nagyobb a szerepe az árak alakulásának: a bázisidőszakban szabadult el a gáz világpiaci ára, és érte el a MWh-nkénti 340 eurós szintet, amely az importárak 42,5 százalékos emelkedését okozta.  

A gáz világpiaci ellenértéke az idén a tavalyinál alacsonyabban, 30-40 euró/MWh körül alakult, így ez nagyban javította a cserearányt. 

Bár a külkereskedelmi egyenleg kedvező alakulása jó hatással van a folyó fizetési mérleg egyenlegére, itt mégsem lehetünk maradéktalanul elégedettek. A profit húzta infláció eredményeként jelentősen megnövekedett az országból való profitkiáramlás: az első fél évben az elsődleges jövedelmek deficitje 58,3, míg az ezen belüli befektetések jövedelmeinek hiánya 47,4 százalékkal nőtt – a második negyedéves adat mindkét esetben negatív rekordot jelent. A külkereskedelmi forgalom alakulásának egyenlegjavító hatását tehát jelentősen mérsékli a romló jövedelemegyenleg. 

 

A külkereskedelmi termékforgalom kedvező alakulása a következő hónapokban is fennmaradhat: a cserearány javulása, az export bővülése, illetve az import mérséklődése vagy stagnálása egyaránt jellemző lehet. 

A KSH friss külkereskedelmi adatai részletesen 

– Legutóbb 708 millió euró volt a termék-külkereskedelmi többlet, miközben az előző hónaphoz viszonyítva a külkereskedelmi termékforgalom szintje az exportoldalon 0,5 százalékkal nőtt, az importoldalon 0,9 százalékkal csökkent. 

– 2023. augusztusban az export euróban számított értéke 1,5, az importé 19 százalékkal kisebb volt az előző év azonos időszakinál. A termék-külkereskedelmi egyenleg 2,3 milliárd euróval javult. Az előző hónaphoz viszonyítva a külkereskedelmi termékforgalom szintje az exportoldalon 0,5 százalékkal nőtt, az importoldalon 0,9 százalékkal csökkent. 

– 2023. augusztusban a kivitel értéke 11,3 milliárd eurót (4362 milliárd forintot), a behozatalé 10,6 milliárd eurót (4089 milliárd forintot) tett ki. 

– A kivitel 77, a behozatal 70 százalékát az EU tagállamaival bonyolítottuk le. 

– 2023. augusztusban az egy évvel korábbihoz képest az export euróban számított értéke 1,5, az importé 19 százalékkal csökkent. 

Forrás: KSH 2023.10.09. 

Suppan Gergely, a MBH Bank Nyrt. vezető elemzője a beruházások és a fogyasztás idei átmeneti visszaesése, valamint a cserearányok markáns javulása miatt a külkereskedelmi egyenleg érdemi javulásának folytatására számít. Ezt az ellátási problémák és a chiphiány enyhülése, valamint új termelőkapacitások üzembe helyezése is támogathat az export javulásán keresztül, amelyek ellensúlyozhatják a gyengülő külső keresletet – teszi hozzá.  

Az energiaárak előrejelzésével kapcsolatos nehézségek és esetleges volatilitások miatt továbbra is bizonytalanságok övezik a külkereskedelmi teljesítményt, azonban az új ipari kapacitások kiépülésével a következő években újra javulhat a külkereskedelem egyenlege. Idén a külkereskedelmi mérleg többlete meghaladhatja a 6,5 milliárd eurót az előző évi közel 9,1 milliárd euró hiánnyal szemben, azonban az energiaárak tartósan a jelenlegihez hasonló, kedvező szinten alakulása esetén a többlet további javulást mutathat. Noha jövőre már mind a fogyasztás, mind a beruházások növekedésére számít az MBH Bank, ami az importot is növeli, további exportkapacitások kiépülésével a külkereskedelem többlete elérheti a 8 milliárd eurót.  

A külkereskedelmi mérleg vártnál messze gyorsabb javulása a folyó fizetési mérleg hiányát is meredekebben mérsékelheti, ami a következő években újra többletet mutathat. A külső egyensúly javulása kulcsfontosságú a kockázati megítélés szempontjából, ami a közelmúltban – más tényezők mellett – lehetővé tette az egynapos betéti gyorstender kamatának összezárását az alapkamattal, valamint az átmeneti irányadó eszköz kivezetését. A javuló külső egyensúly támaszt adhat a forintnak, ellensúlyozva a kamatcsökkentések hatását. 

Kapcsolódó:

Fotó: Pixabay.com

Ezek is érdekelhetnek

trend

Promóció

Hazai válogatás

Promóció

Kövess minket

Facebook

Instagram

LinkedIn