Belgium hozzányúl a befagyasztott orosz vagyonhoz

Szerző: | 2023. október. 14. | Háború, Kiemelt

Trükkösen teszi: magát az összeget nem bolygatja, de a vagyonkezelőt – annak beleegyezésével – kegyetlenül megadóztatja. A pénz aztán mehet is Ukrajnába.

Belgium jövőre 1,7 milliárd eurós alapot hoz létre Ukrajna megsegítésére – az összeg alapját nem más, mint a befagyasztott orosz állami vagyon kamatainak megadóztatása képezi.

A háború eleje óta tart a huzavona a szankciókkal sújtott orosz jegybanki vagyonokról, amelyeknek az összege 300 milliárd dollárra rúg. Ennek a pénznek csak igen csekély része van az USA-ban, a zöme Európában, azon belül is a belga székhelyű Euroclear pénzügyi szolgáltatónál hever.

Brüsszel régóta igyekszik megkaparintani ezt az összeget, hogy aztán az ukrán lélegeztetőgép életben tartására és az újjáépítésre fordítsa, ám a nemzetközi jog nem teszi lehetővé más állam vagyonának szimpla einstandolását.

A vagyonbefagyasztás lényege éppen a nevében rejlik: ideiglenes jellegű. Célja, hogy rákényszerítsen egy adott államot a nemzetközi jog szerint elvárt cselekvésre – jelen esetben Oroszországot a háború befejezésére. A nemzetközi jog szerint az ilyen zárolások alapfeltétele, hogy az azt elrendelő állam (vagy közösség) meg is őrzi a vagyont, és abban az esetben, ha a követelései teljesülnek, visszaszolgáltatják azt. Ennek önkényes és erkölcsi alapokra helyezett felrúgása éppen olyan üzenetet közvetítene, mint amilyennel Oroszországot vádolják: a nemzetközi jog semmibe vételét.

Az Európai Bizottság végül magára az Euroclearre kezdett koncentrálni, ahol 196,6 milliárd eurós orosz vagyon hever. Ez a pénzmennyiség egyre gyarapodik, mivel az Euroclear a lejáró kötvények összegét – miután azt nem adhatja át jogos tulajdonosának – a piacok mozgásban tartása miatt újra befekteti. Az ebből származó nyereséget azonban meg lehet adóztatni.


25 százalék

Alexander De Croo belga miniszterelnök Zelenszkij ukrán elnökkel tárgyalt a napokban, majd bejelentette, hogy az Euroclear nyereségére kivetett 25 százalékos adót teljes egészében Kijevnek utalják át katonai felszerelések, humanitárius segély és újjáépítési összegek formájában.

Megoldásunk más országokat is inspirálhat

– tette hozzá a belga kormányfő, aki azt is elmondta: az EU folyamatosan vizsgálja annak a lehetőségét, hogy valamiképpen mégis le lehessen foglalni az óriási orosz vagyont, amit aztán az ukrán újjáépítésre fordítanának.

Janet Yellen amerikai pénzügyminiszter, aki már tavaly közölte, hogy az USA jogszabályai nem teszik lehetővé a zárolt összegek elkobzását, a megadóztatás ötletét már örömmel üdvözölte, és észszerű javaslatnak nevezte.

***

Kapcsolódó:


Fotó: Volodimir Zelenszkij ukrán elnök és Alexander De Croo belga kormányfő
MTI/EPA/Szerhij Dolzsenko

Ezek is érdekelhetnek

trend

Promóció

Hazai válogatás

Promóció

Kövess minket

Facebook

Instagram

LinkedIn