A Makronóm Intézet a szeptemberi Gazdasági monitor elemzésében vizsgálta többek között az üzleti bizalom alakulását, amiben az előző hónap eredményeihez viszonyítva vegyesebb az összkép. Mutatjuk a részleteket!
Major Balázs, a Makronóm Intézet elemzőjének írása
A nemzetközi üzleti bizalmi indikátorok 2023 szeptemberében – az előző hónapokhoz hasonlóan – a hosszú távú átlag alatt helyezkedtek el, ami mögött elsősorban a piaci szereplők pesszimista várakozásai húzódtak.
1. ábra. A Makronóm Intézet bizalmi hőtérképe (változás a hosszú távú átlaghoz képest)
Az előző havi várakozásokhoz viszonyítva némileg vegyesebb eredményt tapasztalhattunk: Németországban augusztushoz képest ismételten romlott az üzleti bizalom, azonban Kína és a visegrádi négyek kapcsán immár második hónapja javuló értékeket figyelhettünk meg. Magyarország vonatkozásában a 8 nyomon követett indikátorból 7 esetén beszélhettünk az előző hónaphoz képest kedvezőbb adatokról.
2. ábra. A Makronóm Intézet bizalmi hőtérképe (változás az előző hónaphoz képest)
Az augusztus havi beszerzésimenedzser-indexek alapján az európai feldolgozóipar továbbra is zsugorodóban volt, ám ez nem érintette egyenlő mértékben az összes államot. Míg Görögországban és Oroszországban mérsékelt növekedést figyelhettünk meg, addig Németországban, Svájcban és Ausztriában viszonylag erős visszaesés volt tapasztalható. A Magyarországra vonatkozó adatok csökkenő mértékű zsugorodást mutattak.
3. ábra. A beszerzésimenedzser-indexek alakulása, 2023. augusztus (50 pont felett növekedés, 50 pont alatt zsugorodás)
A Sentix mérései alapján szeptemberben Ausztria és Japán kivételével minden vizsgált földrajzi egységben romlott az üzleti hangulat. A globális index 4,4 ponttal csökkent az előző hónaphoz képest, ami mögött elsősorban az ázsiai országok összesített indexének drasztikus, 6,8 pontos mérséklődése áll. Az eredmények szerint továbbra is Németországé a legalacsonyabb érték, amely szeptemberben 2,4 ponttal volt kisebb, mint egy hónappal korábban. Az eurózónához és Kelet-Európához köthető várakozások immár közel egy szinten mozogtak, köszönhetően a Kelet-Európát érintő prognózisok augusztus havi javulásának.
4. ábra. A Sentix gazdasági index alakulása, 2020–2023. szeptember
A Sentix szeptemberi felmérése négy ország/régió esetén jelzett recessziót, háromnál pedig visszaeséssel számolt. Az üzleti hangulat általánosan negatív állapotát jelzi, hogy ebben a hónapban egyetlen vizsgált földrajzi egység vonatkozásában sem beszélhettünk fellendülésről.
5. ábra. A Sentix gazdasági index alapján a gazdasági rezsimek országonként és régiónként, 2023. szeptember
Borítókép: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Benko Vivien Cher