Gáza ostroma

Gáza ostroma: az izraeliek számára oroszlánbarlanggá válhat az övezet 

Szerző: | 2023. október. 17. | Geopolitika, Háború, Kiemelt

Izrael gázai hadműveletének számos kihívással kell szembenéznie. A zsidó haderő minden téren fölényben van, de a terep ismerete, a felkészültség az összecsapásra, a kiterjedt alagútrendszer mind-mind a Hamász esélyeit növeli. A 360 ezer izraeli tartalékos mozgósítása nem valami üres fenyegetés, a hadművelet bármelyik pillanatban megkezdődhet. 

Tömeges támadást fogunk indítani a Hamász ellen – Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök üzenete az egyértelműség jele. Minden hely, ahol a terrorcsoport tevékenykedik, romhalmaz lesz – ígérte az iszlamista csoport által héber földön elkövetett mészárlás után. Valójában ez a nagyszabású vállalkozás már el is kezdődött. 

A Vaskarmok lecsapnak 

Szombat óta a Tsahal, az izraeli hadsereg a Vaskarmok nevű hadműveletet hajtja végre a Gázai övezetben, amely egyelőre a Hamász stratégiai állásainak bombázásából áll: alagutakat, raktárakat, rakétagyártó műhelyeket, parancsnoki állásokat, sőt még a Hamász-vezetők házait is célba veszik. Az izraeli kommandósok néhány gázai helyet már megostromoltak, abban a reményben, hogy itt még életben lévő zsidó túszokra találnak, de csak izraeli polgárok holttestére bukkantak. 

Arányos válasz 

Nehéz elképzelni, hogy Izrael hadművelete csupán az ilyen jellegű csapásokra korlátozódjon, bármilyen halálosak is legyenek azok. A katonai válasznak arányosnak kell lennie a Hamász által okozott traumával, amelyet az izraeli társadalom elszenved. Ezt várja el az izraeli közvélemény – hangsúlyozta Pierre Razoux, a francia Mediterrán Stratégiai Tanulmányok Alapítvány akadémiai igazgatója, Közel-Kelet-szakértő a Le Figaro napilapnak nyilatkozva.  

Az izraeli belföldi hírszerzés volt vezetője, Ami Ayalon úgy vélte, hogy Izraelnek nincs más választása, mint „megsemmisíteni a Hamász Ezzeddine al-Kasszam brigádjait, a terroristák fegyveres szárnyát, ezért kell hatalmas katonai műveletet” indítania Gázában.

Körülbelül egymillió palesztin civilnek kell elhagynia Gáza városának északi részét, és a Vadi Gaza folyótól délre kell mennie, ez a jelek szerint kijelöli a jövőbeli izraeli offenzíva határát.

A Tsahal valószínűleg két vagy három részre akarja majd vágni a Gázaiövezetet, hogy az ellenőrzése alatt álló folyosókat hozzon létre, és teljesen elszigetelje a várost, különösen az alagutak megsemmisítésével. 

Egyelőre, miután a héber állam a palesztin terület peremvidékét megtisztította az utolsó terroristáktól, minden bizonnyal elrendeli a teljes ostromot. „A Gázai övezetben nincs áram, nincs víz, nincs gáz – foglalta össze hétfőn Joav Galant védelmi miniszter. Ezzel is a lakosság távozását akarják elérni. Az enklávé körül ezrével állomásoznak harckocsik, páncélozott járművek és tüzérség.  

Az erőviszonyok Izrael javára szólnak 

Ez a megoldás csak bizonyos ideig lesz elrettentő erejű. Viszont ez az időszak lehetőséget ad arra, hogy a támadásban részt vevő erők finomhangolják a jövőbeli szárazföldi akciókat, és újból átveszik, hogy mit kell majd csinálniuk. Egy szárazföldi támadás esetén az erőviszonyok egyértelműen Izrael javára billennének, legalábbis papíron. A legfrissebb becslések szerint a héber államnak 180 ezer aktív katonája és 450 ezer tartalékosa van. Közülük a közelmúltban 300 ezret már behívtak.  

Izrael egy modern hadsereg teljes arzenálját tudhatja magáénak, míg a Hamásznak be kell érnie egy jelentős, de korlátozott rakétakészlettel.  

A terroristacsoportnak viszont nincs vesztenivalója, végrehajtották borzalmas tettüket, a zsidók a II. világháború óta nem szenvedtek el hasonló veszteségeket.  

 

A palesztinpárti erők világszerte ünnepelnek. A Gáza és Izrael közötti határtól a Földközi-tenger partjáig az izraeli szárazföldi offenzíva páncélozott járművek és harckocsik rajtaütésével kezdődhet meg. Miután Gáza északi részét teljesen körülzárták, a város elleni összehangolt támadást éjszaka minden irányból meg lehet indítani.  

El kell képzelni, hogy ez a csata négy dimenzióban játszódik majd le. Szárazföldi, gyalogsággal és páncélozott járművekkel; tengeri, a kommandósok partra szállásának lehetőségével; légi, az épületekre vagy stratégiai pontokra ledobott csapatokkal és végül föld alatti, több száz alagút kiürítésével és megsemmisítésével. Mindezt repülőgépekkel, helikopterekkel, drónokkal és tüzérséggel támogatva. 

Legfeljebb 35 ezer Hamász-harcos 

A másik oldalon a Hamásznak 20–35 ezer harcosa van, akik mindannyian jól ismerik a terepet, a részben elpusztított városi környezetet, amelyet több száz kilométernyi földalatti alagút szel át.  

Egy város bevételéhez a múlt század hadtörténelméből vett klasszikus arány a következő: négy-hat támadó kell egy védekezőre. Az ötszörös túlerő esetén legalább 150 ezer izraeli katonára lesz szükség.  

Ezért gyülekezik olyan nagy számban a zsidó haderő, mert ők is tisztában vannak a fenti mutatókkal. A Gáza alatt húzódó több tucat kilométernyi alagút újabb nehézségi szintet ad ehhez az amúgy is ijesztő feladathoz. 

Meddig tarthat az ostrom?  

Gáza város bekerítése egy-két nap alatt megvalósul – mondta Pierre Razoux –, ami magát a városi támadást illeti, minden az alkalmazott taktikától függ. A módszeres előrehaladás a kockázatok csökkentése érdekében több hetet is igénybe vehet.  

A műveletek üteme nem mindenhol lesz azonos: az izraeliek a földön többet haladhatnak előre, a föld alatt pedig kevesebbet.  

A Tsahal egésze jobban felkészült a 2006-os libanoni, a Hezbollah elleni kudarcok után, és a közelmúltban, 2014-ben a Hamász ellen, már a Gázai övezetben – utalt rá helyszíni tudósításában az amerikai CNN. Az utóbbi hadműveletben az izraeli hadsereg több mint 60 katonát vesztett, ezt a számot mindenképp túl fogják lépni.  

Gáza egy túlnépesedett városi labirintus (mintegy kétmillió lakosú), a területe mintegy kétharmad budapestnyi, tele sikátorokkal, amelyek gyakran nagyon zegzugosak, amit a Hamász tökéletesen ismer, és ki is tud használni.  

A műveletek összetettek lesznek – mondta Joseph Henrotin, az aszimmetrikus összecsapások szakértője. A terroristák nyilvánvalóan számítottak arra, hogy egy ilyen offenzívára sor fog kerülni. Erre készültek is. Minden sikátorban, minden épületben és még a legkisebb pincében is elrejtőznek majd, és nem haboznak a civileket pajzsként használni.  

Nagyon ellenséges környezet 

A 2010-es években Izrael gondosan tanulmányozta Gázavárost. Minden épületet megszámozott, és megpróbált tervrajzokat szerezni azokról, de a körülmények, amelyek ismerete minden akció kulcsa, mára alaposan megváltoztak – mutatott rá Joseph Henrotin.  

Ezzel szemben az elmúlt években a Hamász operatív képessége jelentősen javult. A terroristáknak külön öngyilkos brigádja van, akik készek feláldozni magukat, hogy késleltessék az ellenség előrenyomulását, és a lehető legnagyobb veszteségeket okozzák neki. Képesek gyorsan mozgó egységeket is bevetni egy ellentámadásra. A fegyveres csoportok kétségtelenül osztozni fognak a túszokon, akiket az egész területen szétszórva helyeznek el, az alagutakban és a gázai toronyházakban egyaránt – jegyezte meg Pierre Razoux.  

A foglyok túlélése szempontjából az akciókat csak finoman kellene kivitelezni, hogy legalább a felszabadítók ne ártsanak nekik.  

A légi csapások gyakorisága és mértéke azt mutatja, hogy Izrael nem fogja vissza magát, és módszeresen azt ostromol, amit csak akar. Mindezt annak ellenére teszi, hogy a Hamász túszok kivégzésével fenyegetőzik, ha Izrael civileket támad.  

A héber államnak egy tucat különleges alakulata van, mint például a Sajeret Maktal, amely a túszok kiszabadítására szakosodott, és a Jahalom egység, amely robbanószerkezetekkel és alagutak megsemmisítésével foglalkozik.  

Az alkalmazott taktika lehet a „hit and run”, az „üss és fuss”. Miután a kommandósok megtalálták a túszokat, beavatkoznak, hogy kiszabadítsák őket – írta a brit Reuters. Ezután gyorsan visszavonulnak, hogy elkerüljék az ellentámadást az ellenséges ellenőrzés alatt álló területen. Izrael mindent meg fog tenni, hogy visszaszerezze őket, élve vagy holtan” – ez a véleménye a mediterrán térség szakértőjének. 

Arra számíthatunk, hogy a héber állam az akció során a teljes katonai erejét beveti. Páncélososzlopoknak kell megpróbálniuk elfoglalni a főutakat, és átvenni az ellenőrzést a terület főbb pontjai felett, helikopterekkel, repülőgépekkel és drónokkal támogatva.  

A gépesített gyalogság feladata lesz a kulcsfontosságú művek pontról pontra történő visszaszerzése, míg a különleges erők a hírszerzés segítségével túszmentő akciókat hajtanak végre.  

Izrael valószínűleg egyszerre fog tevékenykedni a levegőben, a háztetőkön helikopteres műveletekkel, az utcákon és az alagutakban – összegezte Pierre Razoux, aki nem lepődne meg, ha a Tsahal kifejlesztett volna föld alatti harci módszereket és eszközöket, amelyek lehetővé tennék a gyorsabb előrenyomulást. 

Nincs jó megoldás Izrael számára 

Izrael modern történelme során még soha nem indított ilyen hadműveletet Gáza ellen, eddig általában megelégedett rövid, de hatásos támadásokkal. Ez most azonban nagyon más lesz, sőt, sokan csapdát sejtenek. Olyan, mintha az izraeli haderő az oroszlán barlangjába vetné magát – mondta Pierre Razoux. – Nem tudjuk, mi vár rá, de a Hamász biztosan készít meglepetéseket.A terrorszervezet stratégiája kétségtelenül az lesz, hogy a lehető legnagyobb veszteséget okozza a Tsahalnak, arra kényszerítve azt, hogy túlreagálja és megsokszorozza a palesztin civil áldozatok számát. Az sem zárható ki, hogy a Hamász kihasználja azt, hogy Izrael csapatai nagy részét a Gázaiövezetben tartja, így „új frontokat” nyithat Jeruzsálemben vagy Ciszjordániában, például már korábban beszivárgott alvó sejtek működésbe hozásával.  

Vajon milyen szerepet fognak játszani azok az erők, amelyek eddig többnyire csak a partvonalról szemlélték az eseményeket? Ezt a dilemmát erősíti egy esetleges második front, amelyre Izraelnek figyelnie kell: ez pedig a Hezbollah oldaláról valósulhat meg. A libanoni székhelyű iszlamista milícia azzal fenyegetőzött, hogy új frontot nyit északon, ha Izrael szárazföldi hadműveletet indít Gáza ellen. Most pedig ez a helyzet. A héber állam a Hezbollah ellen vívott 2006-os háború óta megerősítette ismereteit a szervezetről, a síita szervezet azóta jelentősen növelte katonai tapasztalatát” – jegyezte meg Joseph Henrotin.  

Izrael kereszttűzbe kerülhet? – tette fel a kérdést Razoux. – A Hezbollah továbbra is Irán vágyai szerint cselekszik. Teherán már megkapta, amit keresett, ugyanis a Szaúd-Arábia és Izrael közötti rendezési folyamat leállt.” 

Nincs jó opció Izrael számára. A héber állam kénytelen erőteljesen reagálni a Hamász által a népe ellen elkövetett tömeggyilkosságokra. Az izraeli hadsereg kétségtelenül sok erőt fog veszíteni a harcban, és azt kockáztatja, hogy többhetes, vagy akár még tovább nyúló konfliktusba keveredik. Ezzel szemben, ha Izrael nem válaszol az eseményekre teljes erejét bevetve, a Netanjahu-kormány nagymértékben meggyengül, sőt, talán távozásra is késztetik. Nehéz itt okosan dönteni, de már megszokhattuk ezt számos közel-keleti válságban.  

Ezek is érdekelhetnek

trend

[monsterinsights_popular_posts_widget]

Promóció

Hazai válogatás

Promóció

Kövess minket

Facebook

Instagram

LinkedIn