„Ahogy a mondás tartja: ha rózsát adsz valakinek, az illata a kezeden marad” – Hszi Csin-ping költői szavakkal nyitotta meg az Egy övezet, egy út kezdeményezés csúcstalálkozóját.
Tizedik évfordulóját ünnepli a kínai Belt and Road (Egy övezet, egy út) globális infrastrukturális projekt. Az évforduló alkalmából csúcsfórumot tartanak Pekingben, amelyen 130 ország és számos nemzetközi szervezet képviselője vesz részt.
Az eseményt megnyitó beszédében, október 18-án, Hszi Csin-ping kínai elnök egyértelműen a blokkosodás és a gazdasági kényszerítő eszközök alkalmazása ellen emelte fel a szavát. A Belt and Road projektet ugyanakkor egy izompolitikai világrend alternatívájaként mutatta be, amely a globális, korlátozások nélküli, átpolitizálástól mentes gazdasági együttműködéseken alapul.
A kínai elnök – az Egyesült Államok és Brüsszel nevének kimondása nélkül – élesen bírálta a blokkosodási szándékokat, az egyoldalú szankciókat és a geopolitikai rivalizálást. „Ahogy a mondás tartja: ha rózsát adsz valakinek, az illata a kezeden marad” – mondta, majd kifejtette: a kölcsönösség elvén alapuló kereskedelemmel mindenki csak nyerhet, ám ha bárki Kína fejlődését fenyegetésként vagy kockázatként tekinti, az azzal semmit nem tesz hozzá a saját gazdasági fejlődéséhez, ellenkezőleg: csak rombolja azt.
Az „öreg barát”
Hszi Csin-ping után közvetlenül Vlagyimir Putyin méltatta a Belt and Road programot. Az orosz elnök szerint a projekt összhangban van Oroszország azon céljával, hogy
egy olyan világot hozzanak létre, amelyben az összekapcsolt infrastruktúra révén teljes mértékben biztosítható a kereskedelem, a befektetés és a munkaerő szabadsága.
„Oroszország és Kína a világ legtöbb országához hasonlóan az egyenlő és kölcsönösen előnyös együttműködésekben hisz a fenntartható, hosszú távú gazdasági fejlődés és társadalmi jólét eléréséhez. A Belt and Road logikusan illeszkedik a kreatív és konstruktív kölcsönösség erősítésére irányuló többoldalú elgondolásba” – fogalmazott az orosz elnök.
A nyitóünnepségén elhangzottak nem véletlenül rímelnek arra a törekvésre, amelyeket a globális dél feltörekvő országai is magukénak vallanak. A blokkosodásra nem hajlandó államok pragmatikus gazdaságpolitikája szintén a kölcsönösség és az együttműködés elvén alapul, ezért eleve kizárja az eszköztárából a Nyugat által szorgalmazott átpolitizált gazdasági megoldásokat. Ez az egyik oka, hogy a Washington vezette tömb nem tud olyan lehetőségeket kínálni számukra, mint amilyeneket a Belt and Road, amely a maga nemében évtizedekkel és sok száz milliárd dollárral előzte meg azokat.
Kapcsolódó:
Fotó: MTI/AP/Kreml pool/Szergej Szavosztyanov