Kínától, és nem Svájctól vásárolt legutóbb vonatokat Szerbia. Ezek az új, 54 millió eurós, mintegy 20,6 milliárd forintos beruházással megvett vonatok a Budapest–Belgrád vasútvonalon közeledhetnek majd.
Miklós Hajnalka írása a Makronómon
Szerbia két évvel ezelőtt a svájci Stadler Flirt vonatok legújabb generációjából vásárolt 18-at, amire az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Banknál (EBRD) vett fel 112 millió eurós hitelt. A napokban azonban, déli szomszédaink egy újabb vonatvásárlásról állapodott meg: további 5 kínai gyorsvonattal bővítik szerelvényeik számát, 54 millió euróból. A bejelentések szerint ezek a vonatok a Belgrád–Budapest gyorsvasúton közlekednek majd. (A megállapodásra a harmadik Egy Övezet Egy Út Fórumon került sor, amelyen Pekingben 130 ország képviseltette magát, és amire az Egy Övezet, Egy Út Kezdeményezés [Belt and Road Initiative – BRI] meghirdetésének tizedik évfordulóján került sor.)
Goran Vesić (Gorán Vészity) építési, közlekedési és infrastruktúrával megbízott miniszter Pekingben a médiának elmondta, hogy
a kínai vonatokat már 2025-ben a forgalomba helyezik, ugyanis a szerbiai tervek szerint a Belgrád–Budapest gyorsvasút ottani szakasza már 2024 végére elkészül, és ezt követően megkezdődhet a vágányok próbája. Így készen várják a magyarországi szakasz munkálatainak végét.
Vesić elmondta, hogy a megvásárolt szerelvények eleget tesznek az európai standardoknak, és bekapcsolódhatnak az Európai Unió vasúti forgalmába is.
Rámutatott Kína jelentős tapasztalatára, mint mondta, nekik van a világon a legtöbb gyorsvasútjuk, hiszen azokból több mint 40 ezer kilométernyit használnak. Egyes szakaszokon a vonatok 350 kilométer per órás sebességgel is haladnak.
A kínai média is nagy büszkeséggel közölte, hogy az ázsiai ország első alkalommal exportálhat Európába a nagy sebességű vonataiból. Mint azt a CCTV híreire alapozva a guancha.cn közzétette, a kínai CRRC Changchun Railway Vehicles és a szerbiai Építésügyi, Közlekedési és Infrastrukturális Minisztérium között az eredetileg China Standardized EMU néven ismert projektből származó gyorsvonatokra vonatkozó kereskedelmi szerződés jelentős áttörést jelent Kína vasúti stratégiájában. Az ázsiai nagyhatalom ugyanis az európai műszaki előírások integrációjával a vasúti forgalom terén is globális „játékossá” válhat.
A Szerbia által vásárolt nagy sebességú Fuxing EMU-vonatok valójában elektromos motorvonatok, amelyek maximális sebessége eléri a 200 kilométer per órát.
A guancha.cn foglalkozik ezeknek a vonatoknak a kinézetével is. Így mint arra rámutat, az áramvonalas megjelenés, valamint a szerb zászló piros, kék és fehér színeire épülő festés erőteljes vizuális hatást kölcsönöz neki, legalábbis a közzétett 1:10-es méretarányú makett alapján.
Csou Je (Zhou Ye), a CRRC Changchun képviselője a médiának Pekingben elmondta, hogy a Magyarország és Szerbia közötti vasúti elvárásokra kialakított szerelvényeknek, a szerbiai szakaszon a maximális üzemi sebessége 200 kilométer per óra lesz, a magyaron pedig eléri a 160 kilométer per órát. Ezért lesz ezeknek a vonatoknak az üzemi teljesítménye 200 kilométer per órás maximális sebesség, annak ellenére, hogy a kínai Fuxing vonatok akár 350-nel is képesek menni.
Elmondta, a szerbiai és magyarországi vasútra tervezett vonat az aerodinamika vagy a teljes súlypont-konfiguráció szempontjából optimalizált kialakításúmegfelel a használati igényeknek. Ennek az EMU-nak az eleje valamivel rövidebb lesz, a vonattest pedig viszonylag kemény.
A kínai média beszámolói alapján minden jármű karosszériájának a középső része alacsony padlós, de lesz két magas padlós rész, emellett kerékpártárolókat is kialakítanak. Csou Je szerint ez a fajta kialakítás ki tudja elégíteni a különböző utasigényeket, és jobban megfelel az európai utazási szokásoknak is, hiszen a kontinensünkön élők előszeretettel viszik magukkal a biciklijüket is. A kerékpártárolóban 2-3 bicikli tárolására van lehetőség. Az alacsony padlós kialakítás pedig a tolószékes utasok, illetve a babakocsival vagy a csomagokkal utazók számára teszi kényelmesebbé a fel- és leszállást.
Csou Je elmondta, a tervek szerint az első EMU jövőre gördül le a CRRC Changchun gyártósoráról, és jut el Európába próbaútra.
A Belgrád–Budapest gyorsvasút teljes hossza 341,7 kilométer, ebből 183,1 Szerbiában, 158,6 pedig Magyarországon található. Amikor elindul a rendszeres gyorsvonatjárat, akkor a korábbi utazási idő Budapest és Belgrád között 8 óráról várhatóan 3-ra csökken. Másfél éve, 2022 márciusában helyezték üzembe a Belgrád és Újvidék közötti, mintegy 80 kilométeres szakaszt, és ezzel 30-35 percre rövidült a Szerbia két legnagyobb városa között az út (busszal és autóval ez körülbelül 1 órát vesz igénybe). Jelenleg az Újvidék és Szabadka szakaszon, valamint a szerb–magyar határon folynak a munkálatok a szerbiai oldalon.