Hónapok óta a recesszióval ijesztgetnek Amerikában. Vannak érvek ellene is, hiszen az utóbbi időben azért nem olyan rossz adatok kerültek napvilágra. Persze vannak, akik elkerülhetetlennek tartják a visszaesést, mivel a fogyasztókra és a kisvállalkozásokra nyomást gyakoroltak a megugró kamatlábak és a megnövekedett infláció. Egyik legszebb megfogalmazást Charles Schwab elemzője, Jeffrey Kleintop tette, aki szerint az Egyesült Államok a „kartondobozos” recesszióba süllyed.
Kleintop megfogalmazásának lényege, hogy a kartondobozok iránti kereslet csökkenése a közelgő recesszió biztos jele. Van benne ráció, hiszen a modern fogyasztói társadalomban szinte az összes áru kiszállításánál használnak ilyen csomagolóanyagot. Tehát amikor a dobozok iránti kereslet csökken, az tükrözi a fogyasztók és a vállalkozások vásárlásainak lassulását. Kleintop szerint ez pontosabban megjósolja a gazdasági visszaesést, mint a hivatalos gyártási és kereskedelmi statisztikák.
Az elemző minderről ezt mondta:
„Én ezt kartondoboz-recessziónak nevezem, mert a gyártott és szállított dolgok általában dobozba kerülnek, és mert a hullámpapír iránti kereslet, amelyből a legtöbb kartondoboz készül, ugyanúgy csökkent, mint a korábbi recessziókban. A szó szoros értelmében tehát a kartondobozos recesszióban vagyunk.”
A múlt héten Bill Simon, a Walmart (ami Amerika egyik legnagyobb üzletlánca) korábbi vezérigazgatója azt nyilatkozta, hogy a fogyasztók számára egyre nagyobb ellenszelet jelent az infláció. A magas kamatlábak és a globális feszültségek miatt a vásárlók óvatosak. „Hosszú idő óta először van okuk a fogyasztóknak arra, hogy megálljanak” – mondta. Szerinte a mindenható amerikai fogyasztó, akinek a költései hajtják a gazdaságot, az összeomlás szélén áll.
Amennyiben Kleintopnak és Simonnak igaza van, akkor ez katasztrófát jelenthet Amerika gazdaságára, illetve Biden újraválasztására nézve.
A belső fogyasztás az egyik legfőbb tényezője az USA gazdaságának, ez adja az ország GDP-jének körülbelül a kétharmadát.
Vérfürdő a kartonpiacon?
Azt mindenesetre érdemes megjegyezni, hogy a dobozok iránti kereslet normális időkben általában évente szerény, 1-2 százalékos növekedést mutat. A kormányzati ösztönzők, valamint a 2020 és 2021 közötti, a szolgáltatásokról az áruk iránti keresletre való áttérés azonban megteremtette a feltételeit annak, hogy a dobozok iránti kereslet a történelem leggyorsabb növekedési ütemét élje át. A kartondobozok ára ez idő alatt 55 százalékkal emelkedett.
A kartonkarnevál után jöhetett a kijózanodás és a másnaposság. Ráadásul a jó időszakban jelentősen bővültek a kapacitások, azaz több csomagolóanyagot gyártó üzem lépett be a piacra.
A kereslet 2023 elején még mindig egészségesnek tűnt a Covid előtti időkhöz képest, 6 százalékkal magasabb szállítást prognosztizáltak az idei év első negyedévében 2019 azonos időszakához képest. Augusztus elején a Packaging Corp. of America már arról számolt be, hogy
a kartondoboz-eladások 9,8 százalékkal estek vissza a második negyedévben. Ez az egyik legnagyobb mérséklődésnek számít, ha ezt kombináljuk az első negyedév 12,7 százalékos visszaesésével. Az együttes hat hónapos csökkenés a legnagyobb zuhanás 2009 eleje óta.
A fogyasztói magatartás nagyon gyorsan megváltozott. Ahogy kiléptünk a szélsőséges Covid-időszakból, a fogyasztók jobban preferálják az utazást, a szórakozást és az élményeket, mint a tárgyi javakat.
Kleintop ennél a pontnál arra is figyelmeztet, hogy a jelek arra utalnak, hogy a szolgáltatói szektorban is lassulást látunk. Ez azért fontos, mert
az USA-ban tízszer annyi munkahely van a szolgáltatásokban, mint a feldolgozóiparban, tehát ha a szolgáltatói szektorban a kereslet lassulásának a jeleit látjuk, akkor gyengülő munkaerőpiacot láthatunk, ami aztán átgyűrűzhet a kiskereskedelembe, az építőiparba és sok más területre.
Így nem csoda, hogy nem csak a kartondobozok azok, amelyre a világjárvány idején vad kereslet mutatkozott, most pedig összeomlik, további ilyen például a konténerszállítás, a használt autók és a lakásépítés piaca.