A palesztin terrortámadás rávilágított a legendás Vaskupola talán egyetlen gyenge pontjára: nem egyszerre kilőtt több ezer rakéta ellen lett kitalálva.
A Pentagon két Iron Dome fegyverrendszert küld Izraelnek, miután az október 7-i Hamász-támadás után közölte, hogy van neki raktáron a légvédelmi dzsókerből jó néhány példány. A hírben nincs semmi meglepő, még az sem újdonság, hogy amit Ukrajna kért és nem kapott meg sem Izraeltől, sem az USA-tól, azt Washington most gyorsítva postázza az izraeli háború eszkalációjának veszélye miatt.
A Vaskupola fejlesztéséhez és gyártásához az USA 2011 óta nyújt anyagi segítséget, milliárdos tételekben. 2014 óta a két ország egyezsége értelmében az exportjogokat is szabályozzák, az együttműködési megállapodás pedig azt is rögzíti, hogy az Iron Dome egyes alkatrészeit amerikai cég (konkrétan a Javelineket is gyártó Raytheon) állítja elő. Az USA teljes hozzáférést kap az Iron Dome technológiájához is, miközben a tulajdonjog Izraelnél marad.
A háború kitörése előtt néhány héttel Ukrajna az Egyesült Államokat környékezte meg, hogy gyakoroljon finom nyomást Izraelre a Dome eladása ügyében, ám Jeruzsálem hallani sem akart az üzletről, nem csinálva titkot abból, hogy el akarja kerülni a közvetlen konfrontációt Oroszországgal. Most gyakorlati igazolását láthatja akkori döntésének – igaz, saját keserves tapasztalatai árán.
A Vaskupola egy komplex rakétaütege nagyjából 160 négyzetkilométernyi területet képes lefedni – Izraelbe 10-et telepített három évvel ezelőtt a Raytheon. Most az USA több mint 300 elfogórakétát küld Izraelbe, természetesen a hozzájuk tartozó rendszerrel együtt. Az Iron Dome az október 7-i támadás előtt nagyszerűen bizonyított, bár alapvetően csak a sűrűn lakott izraeli településeket és a kritikus infrastruktúrát védték vele.
Az eredményességi mutatója azonban így is 90 százalékos volt, így az izraeli védelmi erők abban a hitben voltak, hogy megbirkózik akár összetettebb támadásokkal is.
Ennyire összetettre azonban senki nem számított. Ha ugyanis a támadó rakéták száma magasabb az elfogókénál, az eredmény borítékolható.
A Hezbollah durvább lesz
Október 7-én mintegy fél óra alatt 3000 rakétát lőtt ki a Hamász izraeli területekre. Ilyen intenzitású támadás eddig még nem fordult elő, ráadásul a rakéták is fejlettebbek voltak azoknál, mint amelyekkel az izraeli védelmi vonal eddig találkozott. Ekkora arzenállal az Iron Dome egész egyszerűen nem tudott mit kezdeni: mint minden eszközt, a Vaskupolát is egy bizonyos maximális mennyiség elhárítására tervezték. Amivel aznap nézett szembe, az a sokszorosa volt annak, amire ki lett alakítva.
Az aggodalom világszerte nő, ahogy Izrael a Gázai övezet szárazföldi inváziójára készül. Mindenki Libanont és a Hezbollah katonai szárnyát fürkészi. A szervezet a háború kitörése óta lőtte már Izraelt rakétákkal, ám ezek még csak mérsékelt jelentőségű akcióknak tekinthetők.
Becslések szerint a Hezbollahnak több mint 100 ezer rakéta áll rendelkezésére,
világos tehát, hogy amennyiben a Hamászhoz hasonló arányban egyszerre kezdi lőni Izraelt, az Iron Dome rendszer nem fogja tudni ellensúlyozni a támadást.
Az USA elrettentési céllal már két repülőgép-hordozót is a térségbe irányított, emellé postáz most további Iron Dome rendszereket, de Izrael már a Patriots-légvédelmi rakétákra és a szintén izraeli–amerikai közös fejlesztésű David’s Sling (Dávid parittyája) megoldásokra is támaszkodhat.
Komoly fejtörést okoz az Iron Dome egy speciális fejlesztési tulajdonsága: a rendszert úgy tervezték, hogy csak azokra a rakétákra lövi ki a sok tíz ezer dolláros elfogó lövedékeket, amelyek várhatóan sűrűn lakott területekre csapódnának be.
Egy eszkalálódó háborúban azonban a katonai csapatmozgások miatt nehéz helyzetbe kerülnek a döntéshozók, hogy melyik területet tekintsék prioritásnak.
Az elemzők szerint az Iron Dome kapacitásának a beszűkülése a védelem jellegét is meg fogja változtatni. Míg eddig a támadó rakéták semlegesítése volt az elsődleges cél, innentől a fő szempont az indítóhelyek megtámadása és elpusztítása lesz.
***
Kapcsolódó:
Fotó: Az izraeli Vaskupola légvédelmi rendszer a Gázai övezetből indított palesztin rakétákat semlegesít a dél-izraeli Szderót város közelében, 2023. május 10-én.
MTI/EPA/Atef Szafadi