Láthatatlan fizetések a mindennapokban – makronom.eu
2025. január 22., szerda

Láthatatlan fizetések a mindennapokban 



A TrendFM-en hallható Fintech Világa legújabb adásában Érczfalvi András műsorvezető és Qayum Dániel, a Peak tanácsadója beszélget arról, hogyan tudunk az autónkkal fizetni, és hogyan jutottunk el idáig a fizetések evolúciója során. 

A Mercedes-Benz a Mastercard segítségével kínál új fizetési megoldást az autóiban. A funkció lehetővé teszi a sofőrök számára, hogy Németországban több mint 3600 töltőállomáson fizessenek az üzemanyagért anélkül, hogy kiszállnának a kocsijukból. A tranzakció minden részlete és a számla is megjelenik az autó műszerfalán, valamint e-mailben is megkapják a sofőrök.  

A Hyundai hasonló megoldást vezetett be nemrég. A Hyundai Pay lehetővé teszi az ügyfelek számára, hogy a jármű érintőképernyőjén keresztül fizessenek. Ez a szolgáltatás a Parkopediával együttműködve egy új parkolási fizetési rendszert kínál, amely lehetővé teszi az amerikai sofőrök számára, hogy közvetlenül a járművükből keressék meg, foglalják le és fizessék ki a parkolást több mint 6000 helyen. 

Hogyan jutottunk el idáig? 

A pénz létezése előtt az emberek közvetlenül cseréltek árukat és szolgáltatásokat. Ennek a rendszernek megvoltak a maga korlátai, mivel kölcsönös vágyat igényelt arra, amivel a másik rendelkezett. Például ha neked csirkéid voltak és tehenet akartál, keresned kellett valakit, akinek tehene volt és csirkét akart. 

Ahogy a társadalmak fejlődtek, bizonyos árucikkek széles körben elfogadott csereeszközzé váltak, mint például a szarvasmarha, a gabona vagy akár a fűszerek. Ezek közé tartozott az arany és az ezüst is. 

Az első érméket Kr. e. 600 körül verték Lídiában (a mai Törökországban). Arany és ezüst keverékéből, az elektrumból készültek. Később, a 13. század végére tehető a papírpénz első feljegyzett használata Kínában. 

Nagy ugrást követően, az 1950-es években kijött az univerzális hitelkártya, amit a Diners Club vezetett be. A technológia fejlődésével rövidesen megjelentek az elektronikus fizetések és átutalások, majd a 90-es évek végén Elon Musk vezetésével a PayPal bevezette az online fizetéseket is. 

Manapság a legtöbb helyen már az okostelefonunkkal vagy más okoseszközökkel fizetünk, a készpénz pedig egyre inkább a történelem része. Magyarországon az elektronikus fizetések összértéke tavaly meghaladta a készpénzesekét

A Fintech Világa legújabb adásában továbbá szó esik arról is, hogy miért nem szeretünk már készpénzzel fizetni, és hogyan tudunk egy mosollyal fizetni egy áruért vagy szolgáltatásért. A teljes adás az alábbi Spotify-linken elérhető. 

https://open.spotify.com/episode/70xEexdqvwZdC1HfkTZMAs?go=1&sp_cid=d05b9ade8a2d68c8f889a875db316441&utm_source=embed_player_p&utm_medium=desktop&nd=1

Posztok hasonló témában

Heti hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre!

Minden héten megkaphatja válogatott tartalmainkat, hogy naprakész információi legyenek a világ történéseivel kapcsolatban.


Kérjük adja meg a teljes nevét.

Email címét nem osztjuk meg.

Kérdezz bátran!
Chat