Szerbia nagy erőkkel készül az Expo 2027 világkiállításra, ugyanis Belgrád a Let Humans Play For Humanity projekttel a speciális esemény házigazdája lett. Már megkezdődtek az előkészítő munkálatok.
Miklós Hajnalka írása a Makonómon
A hírek szerint jövőre az építkezés is elindul. A 2024-es évi szerb költségvetésben az Expo Belgrade 2027 megvalósítására megközelítőleg 193 millió eurót, közel 74 milliárd forintot terveztek be. Ezek a beruházások a szerb főváros életében jelentős változásokat hoznak.
Habár a világkiállítások régebben másutt a társadalom számos aspektusának fejlődését befolyásolta, legyen szó a művészetekről, a nemzetközi kereskedelemről vagy a turizmusról, a hatalmas költségeket tekintve az EU kormányai néha szkeptikusan tekintenek egy-egy ilyen rendezvény hatékonyságára. Ugyanis a kézzelfogható haszon gyakran kevesebbet jelent, mint amekkora anyagi befektetéssel jár a rendezés.
Szerbia azonban nagy reményekkel tekint erre a lehetőségre, ugyanis a világméretű kiállítás során több tucat ország képviselőjének az érkezésére számít. Aleksandar Vučić (Alekszandar Vucsity) államfő nemrég bejelentette, hogy
ez a speciális rendezvény megváltoztatja majd Szerbiát, és (dacára a most betervezett szűk 200 millió eurónak)az elkövetkező 3 évben nem kevesebb, mint 12 milliárd eurót (közel 4600 milliárd forintot) terveznek beruházni ebbe a projektbe.
Ugyanis a kiállítást kiszolgáló objektumok mellett 18 kilométer vasút megépítésére is sor kerül, ami összeköti majd a belgrádi Nikola Tesla repülőteret az Expo helyszínével, valamint a város központi vasútállomásával.
A vasúti megaprojekt és előzményei
Ennek a nagyberuházásnak azonban voltak előzményei is. Belgrádban, a Száva partján 2015-ben megkezdett, nagy ütemben zajló Belgrade Waterfront projekt, ami egy luxusvárosnegyed megépítését eredményezte, jelentősen megváltoztatta a főváros arculatát. Az egyik érvágást az éppen az ezen a területen található központi vasútállomás kihelyezése okozta. A Belgrád Központ (Beograd Centar) új vasúti pályaudvar épülete a napokban készült el, és miután átadták azt, újabb közlekedési megoldásokban kezdtek el gondolkodni a városatyák és az államvezetés.
Miután a Száva partján található az évtizedek óta működő vásártér (Sajam) is a kiállítási csarnokaival, ami az új városrész terjedése miatt „feleslegessé” vált, kapóra jött, hogy a Nemzetközi Kiállítási Iroda (Bureau International des Expositions) elfogadta Belgrád pályázatát: a speciális esemény házigazdájaként egy új vásártér épülhet. Belgrád külvárosában, Surčinban (Szurcsin) már megkezdődtek a talajmunkálatok, sőt a vásártér épületének a terveit is közzétették.
Az Expo Belgrade 2027 projekt tervei szerint egy többfunkciós komplexum épül, amely a kiállítótér alapvető rendeltetését kiszolgáló objektumok mellett kereskedelmi tevékenységet ellátó egységeket és szállodákat is magában foglal.
A tervek szerint 2027 után ez a komplexum Belgrád és Szerbia jelentős gazdasági és turisztikai központja lesz. Ennek a komplexumnak az egyik fontos eleme a nemzeti stadion, aminek a munkálataira már ebben az évben is elkülönítettek 65 millió eurót, ám a nagyobb kiadásokra csak jövőre kerül sor – ez látszik a jövő évi állami költségvetésből is, amiben további 111 millió eurót terveznek a munkálatokra.
A tervek szerint egy 52 ezer fő befogadására alkalmas stadion épül. Az aréna közvetlen szomszédságában alakítják ki az új vásárteret, és annak kiállítócsarnokait fedett utcák kötik majd össze.
Az utcák egy központi térre vezetnek, ahol tematikus, illetve központi pavilonokat alakítanak ki.
A projekt során 3 térfunkcionális egységben gondolkodtak. Az E1-est kiállítótérként képzelték el pavilonokkal és a hozzá tartozó tartalmakkal (multifunkcionális, kongresszusi, konferenciatermek).
Az E2esben a rendezvény résztvevőinek az igényeit kiszolgáló tartalmakat képzeltek el, vagyis itt lesznek a szálláshelyek és a kísérő események.
Az E3-as pedig a rendezvény résztvevői és látogatói számára nyújt kereskedelmi tartalmakat.
A mintegy 260 hektár területen tervezett stadion és a vásártér, illetve az azokat kisérő események mellett egy 1500 lakásból álló lakónegyedet is kialakítanak. Ezeket a ingatlanokat az állam bocsátja majd áruba, a feltételeket azonban egyelőre nem tették közzé.
Az Expo 2027 helyszíne közel lesz az autópályához, és már dolgoznak azon, hogy összekössék a területet az E75-ös sztrádával, valamint a június végén átadott belgrádi kerülőúttal, illetve megoldást keresnek a Novi Beograd–Surčin (Újbelgrád–Szurcsin) E763-as autópályával való összeköttetésre is. Ahogy említettük, tervbe vették a meglévő vasúti hálózatra való rákapcsolódást, ami összeköttetést jelent a belgrádi repülőtérrel és a vasútállomással, azon keresztül pedig a belvárossal, illetve a főváros más pontjaival. Siniša Mali (Szinisa Mali) pénzügyminiszter a napokban kiemelte, hogy 5 új útvonalat kap a város ennek a projektnek köszönhetően.
A munkálatokat a China Power végzi.
A tervek kapcsán megszólalt az Európai Bizottság is. Ana Pisonero, az EB szóvivője a Szabad Európa Rádiónak adott nyilatkozatában rámutatott, tisztában vannak azzal, hogy a szerb képviselőház egy olyan törvényt fogadott el a kiállítás megvalósítása kapcsán, ami alapján a szükséges munkálatokra a szerződéseket a közbeszerzésekről szóló törvény alkalmazása nélkül kötik meg. Éppen ezért elvárásuknak adott hangot, miszerint Szerbia az Expo 2027 kapcsán tervezett beruházások során tartsa tiszteltben a közbeszerzésre vonatkozó szabályokat. Kiemelte ugyanakkor, hogy hamarosan az EB és déli szomszédunk a közbeszerzéssel kapcsolatos témákban tárgyalóasztalhoz ül, és ekkor téma lesz a szóban forgó lex specialis is.
Az Expo 2027-re 2027. május 15. és augusztus 15. között kerül sor.