Titkos tárgyalások kezdődtek az orosz–ukrán háború befejezéséről!  

Szerző: | 2023. november. 5. | Geopolitika, Háború, Kiemelt

Amerikai tisztviselők szerint titkos tárgyalásokra került sor – az európaiakkal együtt – még októberben az ukrán kormánnyal. A megbeszéléseken nagy vonalakban körvonalazódott, hogy mit kellene Ukrajnának feladnia ahhoz, hogy egyezségre jusson Oroszországgal. 

Amerikai és európai tisztviselők a háttérben tárgyalni kezdtek az ukrán kormánnyal arról, hogy milyen lehetséges béketárgyalásokat folytathatnának Oroszországgal a háború befejezését illetően. Mindezt az NBC állítja egy jelenlegi és egy korábbi magas rangú amerikai tisztviselőre hivatkozva. 

A megbeszélések során nagy vonalakban felvázolták, hogy mit kellene Ukrajnának feladnia ahhoz, hogy egyezségre jusson Oroszországgal. Az egyeztetésekre, amelyeket a tisztviselők kényesnek neveztek, a múlt hónapban került sor az Ukrajnát támogató több mint 50 nemzet – köztük NATO-tagok – képviselőinek találkozóján (Ukrajna Védelmi Kapcsolattartó Csoport). Mindez az ukrán katonai terepen történő események és az Egyesült Államokban, valamint Európában fennálló politikai dinamika elismerését jelentik az érintett felek részéről – legalábbis a tisztviselők szerint. A tárgyalások megkezdésének hátterében minden bizonnyal szerepet kapott az amerikai és európai tisztviselők aggodalma. 

Egyrészt egyértelmű, hogy a háború patthelyzetbe jutott, másrészt kérdésessé vált, hogy képesek lesznek-e továbbra is segítséget nyújtani Ukrajnának. A Biden-adminisztráció tisztviselői amiatt is aggódnak, hogy Ukrajna ereje fogytán van, míg Oroszországnak látszólag végtelen utánpótlása van.  

Ukrajna mindemellett meglehetősen súlyos katonai toborzással kapcsolatos problémákkal is küzd. A demokrata adminisztrációban nyugtalanságot kelt az is, hogy az orosz–ukrán háború sokkal kevesebb figyelmet kap a nyilvánosságban, mint az Izrael és a Hamász közötti háború, amely közel egy hónapja kezdődött – mondták a tisztviselők. Így az NBC által, név nélkül idézett háttéremberek jó része attól tart, hogy ez az elmozdulás megnehezítheti a Kijevnek nyújtandó további segélyek biztosítását. 

1. ábra Adatok forrása: Gallup Adatfelvétel: okt. 416 Készítette: Mihálovics Zoltán 

2. ábra Adatok forrása: Gallup Készítette: Mihálovics Zoltán 

Egyes amerikai katonai tisztviselők bizalmasan a „patthelyzet” kifejezést kezdték használni a jelenlegi oroszukrán háború leírására, egyesek szerint pedig a háború egyenesen azon múlhat, hogy melyik fél tudja a legtovább fenntartani a katonai erőt.  

Egyik fél sem tesz nagy előrelépéseket a csatatéren, amelyet egyes amerikai tisztviselők már csak centiméterek háborújaként jellemeznek. Hivatalos személyek azt is mondták, hogy  

az NBC szerint Ukrajnának valószínűleg csak az év végéig vagy röviddel az utánig van ideje, mielőtt a meghatározó nemzetközi szereplők sürgősebb háttérmegbeszéléseket kezdenének a béketárgyalásokról. 

Az amerikaiak állítólag megosztották az európai szövetségesekkel az ilyen ütemtervvel kapcsolatos nézeteiket. 

„A tárgyalásokkal kapcsolatos bármilyen döntés Ukrajnán múlik” – mondta Adrienne Watson, a Nemzetbiztonsági Tanács szóvivője egy nyilatkozatban, majd hozzátette: „Arra összpontosítunk, hogy továbbra is határozottan kiálljunk Ukrajna mellett, miközben megvédik szabadságukat és függetlenségüket az orosz agresszióval szemben”. 

Egy másik kormányzati tisztviselő ugyanakkor azt is megjegyezte, hogy az Egyesült Államok részt vett ugyan Ukrajnával a békecsúcs keretéről szóló megbeszéléseken, de nyilvánosan azt mondta, hogy a Fehér Háznak „jelenleg nincs tudomása arról, hogy Ukrajnával egyéb egyeztetéseket folytatnának a béketárgyalásokról”. 

Ukrajna ereje a végéhez közeledik 

Joe Biden elnök – más nemzetközi források szerint – intenzíven foglalkozott Ukrajna fogyatkozó katonai erejével. 

„A kormányzat aggodalmainak csúcsán most a katonai erő áll” mondta az egyik forrás.

Az Egyesült Államok és szövetségesei biztosíthatnak Ukrajnának fegyvereket, de ha az országnak nincs elegendő hozzáértő katonai ereje, akik tudják használni azokat, a fegyverek önmagukban nem sokat érnek. 

Biden kérte, hogy a kongresszus engedélyezzen további finanszírozást Ukrajnának, de egyes republikánus képviselők ellenállása miatt eddig a törekvés nem haladt előre. A Fehér Ház legutóbbi kérelmében összekapcsolta az Ukrajnának és Izraelnek nyújtott támogatástamit bár néhány kongresszusi republikánus támogat, más republikánus törvényhozók csak egy Izraelre vonatkozó segélycsomagot szavaznák meg. Az izraeli–Hamász háború kezdete előtt a Fehér Ház tisztviselői nyilvánosan bizakodásukat fejezték ki, hogy a kongresszus még az év vége előtt elfogadja a további ukrajnai finanszírozást, miközben bizalmasan elismerték, hogy aggályaik vannak azzal kapcsolatban, hogy ezt milyen nehéz lehet majd tartani. Biden megnyugtatta az amerikai szövetségeseket, hogy a kongresszus jóváhagyja a további támogatást Ukrajnának, és nagyszabású beszédet tervezett a témában.  

Miután a Hamász terroristái október 7-én megtámadták Izraelt, az elnök figyelmének középpontjába a Közel-Kelet került, és az Ukrajnáról szóló beszéde átalakult egy ovális irodai beszéddé arról, hogy az Egyesült Államoknak miért kell anyagilag támogatnia Ukrajnát és Izraelt. 

3. ábra Adatok forrása: Gallup Készítette: Mihálovics Zoltán 

Vajon Putyin is tárgyalóképes? 

A Biden-adminisztrációnak – két amerikai tisztviselő szerint – nincsenek birtokában arra utaló jelek, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök kész lenne tárgyalni Ukrajnával. Nyugati politikusok szerint Putyin még mindig úgy gondolja, hogy „kivárhatja a Nyugatot”, vagy addig harcolhat, amíg az USA és szövetségesei el nem veszítik a belföldi támogatást Ukrajna finanszírozásához, vagy amíg Kijev fegyverekkel és lőszerrel való ellátásának küzdelme túl költségessé nem válik. Mind Ukrajna, mind Oroszország erején felül próbál lépést tartani a katonák ellátásában a hosszú frontszakaszokon. Oroszország ugyanakkor felgyorsította a tüzérségi lövedékek gyártását, és a következő néhány évben képes lehet évi 2 millió lövedék előállítására. Oroszország tavaly, becslések szerint, 10 millió lövedéket lőtt ki Ukrajnában, így más országokra is számítania kell a lőszerutánpótlásban. A Biden-adminisztráció a Pentagon adatai szerint az orosz–ukrán háború kezdete óta 43,9 milliárd dollárt költött Ukrajna biztonsági támogatására.  

Egy amerikai tisztviselő szerint az adminisztrációnak még körülbelül 5 milliárd dollárja van, amit Ukrajnának küldhet, mielőtt a pénz elfogy. 

Feltehetően nem maradna egy cent segély sem Ukrajnának, ha az amerikai kormány nem hozta volna nyilvánosságra, hogy 6,2 milliárd dolláros könyvelési hibát talált a Kijevnek küldött felszerelések hónapokon át tartó túlértékeléséből. 

4. ábra Adatok forrása: Gallup Készítette: Mihálovics Zoltán 

Egyre csökken a közvélemény támogatása 

Ukrajna tavasz óta folyó ellentámadása nagyon lassan halad, és egyre halványul a remény, hogy jelentős előrelépés történik a csatákban, beleértve az orosz frontvonalhoz közeli tengerpartok elérését. A jelentős előrelépés hiánya az ukrajnai harctéren nem segít abban, hogy megpróbálják megfordítani az amerikai közvélemény támogatásának csökkenő tendenciáját a további segélyek küldése tekintetében.  

A Gallup frissen közzétett felmérése szerint egyre csökken az Ukrajnának küldött további segélyek támogatottsága, az amerikaiak 41 százaléka szerint az Egyesült Államok túl sokat tesz Kijev megsegítéséért.  

Ez jelentős változás a három hónappal ezelőtti állapothoz képest, amikor az amerikaiaknak még csak a 24 százaléka vélekedett így. A felmérésből az is kiderült, hogy az amerikaiak 33 százaléka szerint az Egyesült Államok megfelelő összeget szán Ukrajnának, míg 25 százalék szerint az USA nem tesz eleget. 

5. ábra Adatok forrása: Gallup Készítette: Mihálovics Zoltán 

A közhangulat Európában is hasonló  

Tisztségviselők szerint Zelenszkijt a tárgyalások megfontolására ösztönözhetné, ha a NATO felajánlana Kijevnek bizonyos biztonsági garanciákat, még anélkül is, hogy Ukrajna hivatalosan a szövetség részévé válna. A tisztviselők szerint így az ukránok biztosak lehetnek abban, hogy Oroszországot elrettentik az újabb inváziótól. Augusztusban Jake Sullivan nemzetbiztonsági tanácsadó azt mondta: „Nem értékeljük, hogy a konfliktus patthelyzetben van. Ehelyett Ukrajna „módszeresen és szisztematikusan” területeket foglal el.”  

Egy nyugati szakértő azonban elismerte, hogy egy ideje egyik fél részéről sem történt nagy elmozdulás, és a hideg közeledtével nehéz lesz akár Ukrajnának, akár Oroszországnak megtörnie ezt a tendenciát.  

Nem lehetetlen, de nehéz lesz. Amerikai szakértők azt is vizsgálják, hogy Oroszország ezen a télen is megpróbál majd kritikus infrastruktúrát támadni Ukrajnában, és megpróbálja arra kényszeríteni a civilek egy részét, hogy fűtés és áram nélkül vészeljék át a fagyos telet.  

A kormányzat illetékesei arra számítanak, hogy Ukrajna több időt akar tölteni majd a harctéren, különösen az új, nehezebb felszereléssel, „de egyre inkább úgy érzik, hogy már túl késő, és itt az ideje, hogy alkut kössünk” – mondta egy volt magas rangú kormánytisztviselő. Nem biztos, hogy Ukrajna újabb tavaszi offenzívát indítana. Egy magas rangú kormányzati ember azonban visszautasította, hogy az Egyesült Államok a tárgyalások felé terelné Ukrajnát. 

6. ábra Adatok forrása: Gallup Adatfelvétel: okt. 416 Készítette: Mihálovics Zoltán 

Borítókép: MTI/EPA/Török külügyminisztérium sajtóosztálya/Cem Özdel

Ezek is érdekelhetnek

trend

[monsterinsights_popular_posts_widget]

Promóció

Hazai válogatás

Promóció

Kövess minket

Facebook

Instagram

LinkedIn