Speciális gazdasági övezet formálódik Szingapúr és Malajzia határán
2026. június 16., kedd

Speciális gazdasági övezet formálódik Szingapúr és Malajzia határán

Egy úgynevezett speciális gazdasági övezet létrehozásáról egyezett meg Szingapúr és Malajzia. A döntés célja a befektetési kedv növelése és a munkaerő-, valamint az árumozgás szabadságának elősegítése a térségben.

Li Hszien Long szingapúri és Anwar Ibrahim malajziai miniszterelnök hétfői találkozójukon arról egyeztek meg, hogy januárban speciális gazdasági övezet létrehozásáról szóló megállapodást írnak alá. Az elemzők kiemelik a két jelentős térségbeli állam döntésének diplomáciai aspektusát:

az együttműködés szándéka egyértelműen a kapcsolatok elmélyítését jelenti a két ázsiai állam között

írja az Eurázsia Magazin a hongkongi South China Morning Post angol nyelvű hírportálra hivatkozva.

„Nagy reményeket fűzünk a projekthez, ugyanakkor először el kell készíteni a megvalósíthatósági tanulmányt és át kell beszélnünk az együttműködési megállapodást. Ezzel remélhetőleg jövő év elejéig végzünk” – mondta a szingapúri miniszterelnök. Li Hszien Long hozzátette, bár sok feladat áll még előttük, remélik, a megállapodás hamar létrejön és gördülékenyen működik majd.

A Johor–Szingapúr övezet (Johor Malajzia egyik déli állama, amely Szingapúrral szomszédos) leginkább az egészségügyi, elektronikai és pénzügyi területeken lehet kecsegtető a beruházók számára. Az elemzők azonban egyelőre korainak találják a további előrejelzéseket.

A két ország egyébként szoros gazdasági kapcsolatokat ápol egymással: Szingapúr az egyik legnagyobb donor a Malajziába áramló külföldi közvetlen befektetéseket (FDI) tekintve.

Címlapfotó: The Independent Singapore News

Posztok hasonló témában

Hét ábrája

Partnereink

Kérdezz bátran!
Chat