Az Európai Unió megállapodásra jutott azokról az intézkedésekről, amelyekkel önellátóbbá válhat a tiszta energiára való átálláshoz szükséges kulcsfontosságú nyersanyagok terén. Az EU az új megállapodással csökkentené függőségét más országoktól, ezért a jövőben nagyobb hangsúlyt fektet a hazai nyersanyag-kitermelésre.
Egy nyilatkozat szerint az uniós parlament és a tagállamok képviselői megállapodásra jutottak a hazai bányászat fellendítéséről és arról, hogy csökkenteni kívánják az egyetlen országtól való túlzott függőséget az akkumulátorok, napelemek és hasonló technológiák előállításához nélkülözhetetlen nyersanyagok beszerzésében – írja a Bloomberg.
„A kritikus nyersanyagokról szóló törvény – amelyet nyolc hónappal ezelőtt terjesztettem elő – növelni fogja Európa ellenálló képességét és gazdasági biztonságát”
– olvasható Thierry Breton, a blokk belső piaci biztosának az X közösségi hálózaton közzétett bejegyzésében.
Az Európai Unió arra törekszik, hogy elérje a Net Zero Industry Act céljait, amely szerint a zöldátmenethez szükséges tiszta technológiák legalább 40 százalékát kívánják előállítani 2030-ra. Franciaország az atomenergia támogatását szorgalmazza.
A megállapodás a következőket tartalmazza:
- A szabályozásokat, amelyek a tiszta technológiai átálláshoz elengedhetetlen 34 kritikus nyersanyagot fedik le, amelyek többsége fém.
- Az ezen anyagok uniós hozzájárulásának növelésére irányuló célkitűzéseket (10 százalék a kitermelésre, 40 a feldolgozásra és legalább 25 az újrahasznosításra).
- A kritikus nyersanyagok behozatalának diverzifikálására irányuló intézkedéseket, amelyek biztosítják, hogy az egyes stratégiai nyersanyagok uniós fogyasztásának legfeljebb 65 százaléka egyetlen külső országból származzon.
- Az engedélyezési eljárás egyszerűsítését annak érdekében, hogy az engedélyezési eljárás teljes időtartama ne haladja meg a 27 hónapot a kitermelési projektek, illetve a 15 hónapot a feldolgozási és újrafeldolgozási projektek esetében.