Az elmúlt hetekben rendszeressé váltak a húszi milíciák támadásai a Vörös-tengeren közlekedő kereskedelmi hajók ellen. A térségben már az amerikai és brit légierő is beavatkozott, de a fegyveresek továbbra is komoly fenyegetést jelentenek a világkereskedelemre. Sokszor felmerült már, hogy Teherán közvetlenül érintett lehet a rajtaütések kidolgozásában. Vajon mennyiben valósak ezek a vádak?
Az Iráni Forradalmi Gárda (IFG) és a libanoni Hezbollah csoportjai Jemenből közvetlenül segítik és felügyelik a húszi támadásokat a Vörös-tengeren – tudta meg helyi forrásoktól a Reuters.
„Know-how”, adatok és hírszerzési támogatás érkezik Teheránból
A húszi csoportok szervezésében szerepet vállaló Irán már a gázai háború kirobbanásakor növelte fegyverszállításait a milícia részére. Teherán fejlett drónokat, hajók elleni cirkálórakétákat, ballisztikus precíziós és közepes hatótávolságú rakétákat biztosított a húsziknak, akik kereskedelmi hajókat kezdtek célba venni még novemberben, a gázai palesztinokkal való szolidaritás jegyében.
A Forradalmi Gárda parancsnokai és tanácsadói „know-how”-val, adatokkal és különböző hírszerzési információkkal segítik kiválasztani a húsziknak a célpontokat, azáltal, hogy előre jelzik, mely hajók fognak áthaladni a Vörös-tengeren Izrael felé tartva.
Irán komolyan részt vesz a tengeri kereskedelmet célzó támadások megszervezésében – jelezte Washington a múlt hónapban.
Az iráni hírszerzés szerepe jelentős a húszi támadásokban.
A külügyminisztérium szóvivője, Nasszer Kanaáni egy múlt heti sajtótájékoztatón ismételten tagadta, hogy Teheránnak köze lenne a vörös-tengeri húszi támadásokhoz. Az IFG kapcsolatokért felelős irodája nem reagált az ezzel kapcsolatos megkeresésekre. A Hezbollah szóvivője szintén nem kommentálta a helyzetet.
Mohammed Abdulszalam húszi szóvivő ugyancsak tagadta, hogy Iránnak vagy a Hezbollahnak köze lenne a támadásaikhoz.
A húszik azt mondják, az Izraelhez kötődő vagy izraeli kikötőkbe tartó szállítóhajók elleni támadásokkal a Hamászt kívánják segíteni. Rajtaütéseik világszinten komoly hatással vannak az Ázsia és Európa között a Báb el-Mandeb szoroson áthaladó tengeri kereskedelemre. Az amerikaiak és britek által jemeni húszi célpontok ellen végrehajtott légicsapások pedig egy új konfliktus kibontakozásával fenyegetnek a térségben.
A gázai konfliktus Izrael és a Hezbollah fegyveresei közötti összecsapásokat is kiváltott a libanoni határ mentén, valamint Iránhoz kötődő csoportok támadásait amerikai célpontok ellen Irakban és Szíriában.
„Az Iráni Forradalmi Gárda (a fejlettebb fegyverek használatához szükséges) katonai kiképzéssel segíti a húszikat” – mondta egy iráni bennfentes.
Húszi felkelők egy csoportja a múlt hónapban Iránban kapott kiképzést az IFG egy támaszpontján az új technológiák és rakéták használatára”.
Ez a forrás elmondta azt is, hogy iráni katonai vezetők utaztak Jemenbe, ahol parancsnoki központot állítottak fel a fővárosban, Szanaaban, a Vörös-tengeren történő támadások kivitelezésének felügyeletére, amelyeket egy Jemenért felelős magas rangú IFG-parancsnok felügyel.
Regionális stratégiáról van szó
A Vörös-tengeren történő támadások Irán regionális stratégiájába illenek, amelynek lényege a síita fegyveres milíciák mozgósítása és hálózatszerű kiépítése a térségben és környékén, a befolyás, valamint a tengeri biztonság fenyegetésének fenntartása és védelme érdekében.
Szakértők szerint
Teherán célja, hogy megmutassa, a gázai háború túl költséges lehet a Nyugat számára, ha tovább húzódik, és hogy az eszkaláció katasztrofális következményekkel járhat a régióban.
„A húszik nem önállóan tevékenykednek” – mondta Abdulaziz al-Szager, a Gulf Research Center nevű think-tank igazgatója. Egy elemzés szerint a húszik körülbelül 20 ezer harcost számlálhatnak. „Sem a húszik személyzete, sem a szakértelmük, sem a képességeik nem fejlettek. Naponta több tucat hajó halad át a Báb el-Mandeb szoroson, amelyek megtámadásához a húsziknak nincs elegendő forrásuk, tudásuk vagy műholdas információjuk.”
A Fehér Ház nemzetbiztonsági szóvivője, Adrienne Watson szintén úgy véli, az Irán által biztosított hírszerzési információk komoly szerepet játszottak a sikeres támadásokban.
Két jemeni forrás szerint
nyilvánvaló, hogy az IFG és a Hezbollah tagjai jelen vannak Jemenben.
Húszi fegyveresek gyűlése Jemen fővárosában (Forrás: MTI)
Ők felelősek a katonai hadműveletek és a kiképzések lebonyolításáért, illetve a darabokban Jemenbe csempészett rakéták összeszereléséért is.
„Teljesen világos, hogy az irániak segítenek azonosítani a célpontokat és azok úti célját. Helyi szinten a húsziknak nincs erre kapacitásuk” – jelezte a Stratégiai Tanulmányok Szanaai Központjának vezető kutatója.
A politikai döntés Teheránból érkezik, az irányítás a Hezbollah felelőssége, a kivitelezést pedig a húszik intézik”
– mondta egy magas rangú, névtelenséget kérő regionális forrás.
Fegyver és tanács
A csoport célja az, hogy az Izraelbe tartó hajókat emberi vagy egyéb jelentős anyagi veszteséget elkerülve támadja. Az amerikai és brit csapások nem fogják visszatartani őket – jelezte a húszi szóvivő.
Nem tagadjuk, hogy kapcsolatban állunk Iránnal, és hogy az ottani kiképzési és katonai tapasztalatból, valamint katonai képességekből profitáltunk. De a döntéseket Jemenben, függetlenül hozzuk és semmilyen egyéb pártnak nincs köze hozzájuk.”
„A húsziknak drónjaik és rakétáik vannak, valamint minden, ami az Izrael elleni harcukhoz szükséges. A hajózási útvonalak és hajók esetében azonban iránymutatás és tanács kell nekik, ezeket pedig Irán biztosítja számukra” – mondta egy a perzsa államhoz köthető biztonsági tisztviselő. Megosztotta azt is, hogy Irán tanácsadói szerepe ahhoz hasonló, mint amilyen Szíriában: a kiképzéstől kezdve a hadműveletek felügyeletéig terjed. „Az IFG tagjai Szanaaban most is segítik a műveleteket” – mondta.
(Forrás: Reuters)
Irán kapcsolata a térség fegyveres milíciáival
A 2011-ben kitört szunnita vezetésű felkelés idején Irán több száz gárdistát és több ezer Hezbollah-harcost küldött Szíriába, hogy segítsenek kiképezni és megszervezni az afgán, iraki és pakisztáni származású síita milicistákat annak érdekében, hogy megakadályozzák Bassár el-Aszad elnök bukását.
Washington és az Arab-öböl államai többször is megvádolták Iránt a húszi milíciák felfegyverzésével, kiképzésével és finanszírozásával. A húszik ugyanis szintén a síita iszlám egyik ágát követik: Zaidi nevű szektájuk a síitizmus egyik ága. Emellett Teheránnal, a Hezbollahhal és különböző szír, illetve iraki csoportokkal állnak szövetségben a Nyugattal és Izraellel szembeni Ellenállás Tengelye nevet viselő koalíció keretein belül.
A 2011-es arab tavasz kaotikus évei alatt Jemenben a húszik megerősítették ellenőrzésüket az ország északi részén, és 2014-ben a fővárost, Szanaat is elfoglalták, ezzel kiváltva egy Szaúd-Arábia által vezetett koalíció beavatkozását.
Amíg Irán tagadja, hogy közvetlen szerepe lenne a vörös-tengeri támadásokban, Ali Hámenei (Ali Khomeini) ajatollah üdvözölte a húszik tevékenységét. Azt mondta, reméli, hogy támadásaik „a győzelemig” fognak kitartani.
Az Irán-párti csoportok koalíciójának egyik vezetője tagadta, hogy az IFG vagy a Hezbollah parancsnokai jelen lennék Jemenben. Ugyanakkor azt beismerte, hogy
iráni és a Hezbollahból érkező katonai szakértők csapata korábban ellátogatott Jemenbe, hogy a polgárháborúban résztvevőket kiképezze, felszerelje és megerősítse a húszik katonai képességeit.
„Elmentek, segítettek a húsziknak aztán elhagyták Jement, csakúgy, mint ahogyan a Hezbollah vagy a Hamász esetében tették” – mondta, hozzátéve, hogy nem szabad alábecsülni a húszik katonai képességeit.
Azt is elmondta, hogy a húszik ismerik a terepet és a tengert is, és megvannak a szükséges rendszereik ahhoz, hogy hajókat támadjanak meg, akár az Irántól kapott nagy pontosságú eszközökkel.
Amikor a Hamász megtámadta Izraelt, a perzsa államnak nem volt más választása, mint hogy az évek óta tartó Izrael-ellenes retorika után támogatásáról biztosítsa a palesztin csoportot, de aggódott, hogy a Hezbollah bevetése nagyobb izraeli megtorlást váltana ki – mondták egyes elemzők.
Egy komolyabb háború Izrael és a Hezbollah között katasztrofális követkeményekkel járna Libanonra nézve és veszélyeztetné az Irán számára az Ellenállás Tengelyében legfontosabb fegyveres csoport jövőjét – mondta Abdulghani Al-Iryani, a Stratégiai Tanulmányok Szanaai Központjának kutatója.
Ezzel szemben a húszik egyedülálló stratégiai helyzetben vannak, és kis erőfeszítéssel is hatalmas hatást gyakorolhatnak a globális tengeri kereskedelemre
– tette hozzá.
(Forrás: Reuters)
Kapcsolódó:
Címlapfotó: MTI