ChatGPT vs. Bard: ami népszerűbb, az jobb is? 

Szerző: | 2024. január. 27. | Technológia

A Google Bard nevezetű generatív mesterséges intelligenciája kicsit később indult, azonban ma már érdemi vetélytársa az OpenAI által létrehozott, piacvezető ChatGPT-nek. Bár az utóbbi igencsak nagy népszerűségnek örvend, valóban ennyivel jobb is, mint a Bard? 

Vörös kódot adott ki a Google 

Már 2022. novemberi megjelenésekor is nagy népszerűségnek örvendett a ChatGPT, pedig még igencsak kezdeti fázisban volt. Azonban a rengeteg fejlesztésnek köszönhetően rohamosan fejlődött, még népszerűbb lett, ebből pedig a Microsoft és az OpenAI is sokat profitált, ismertség terén mindenképp. Látva a ChatGPT népszerűségét, Sundar Pichai, a Google vezérigazgatója úgy döntött, a korábbiaknál nagyobb energiát és több erőforrást állít az MI-termékeinek fejlesztésére és bevezetésére, majd megalkotta a Bardot

A Google először a LaMDA nagy nyelvi modellt használta fel a Bardhoz, azonban az akkora kudarcba fulladt, hogy az még az Alphabet piaci értékének jelentős csökkenéséhez is vezetett. Pichai elismerte a hibákat, de nem adta fel. A Bard alapjául később már egy fejlettebb nagy nyelvi modell, PaLM2 szolgált. Azt ígérték, hogy a chatbot gyorsabb és pontosabb lesz, valamint a logikai képességei is javulni fognak. 

Később a Google bejelentette, hogy a népszerű alkalmazásaiba integrálja a Bardot, ezáltal egy hasznos személyi asszisztenst faragott a nagy nyelvi modelljéből. A Bard Extensions segítségével a Bard képes megtalálni és megjeleníteni a releváns információkat a Google-eszközökből – mint például a Gmail, a Dokumentumok, a Drive, a Google Maps, a YouTube, a Google Repülőjegyek és szállodák – akkor is, ha a szükséges információ nem egy helyen, hanem több alkalmazásban és szolgáltatásban található csak meg. 
 
„Ha például a Grand Canyonba tervez egy kirándulást, mostantól megkérheti a Bardot, hogy a Gmailből vegye ki a mindenki számára megfelelő dátumokat, kérjen le valós idejű utazási és szállodai információkat, nézze meg a Google Maps útvonaltervét a repülőtérre, és még YouTube-videókat is nézhet az ottani látványosságokról – mindezt egyetlen beszélgetésen belül” – derült ki a Google szeptemberi bemutatójából. 

Az adatmennyiség mindenekelőtt 

A Bard és a ChatGPT alapverziója közötti egyik legfontosabb különbség az adatokhoz való hozzáférésük. A Google megoldásának gépi tanulási modellje az egész internet adataiból gazdálkodik, naprakész információkat gyűjt a híroldalakról, online kutatási kiadványokból és egyéb oldalakról. A ChatGPT alapmodelljébe azonban csak 2021-ig táplálták be az adatokat, így nem tudja megmondani, mi történt azután. A ChatGPT 4.0 verziója azonban képes keresni az interneten – ahogyan a Bard is –, sőt már beszélhetünk is hozzá.  

A felhasználói felület kialakítása is fontos szempont. Míg a ChatGPT 3.5 egyetlen szöveges üzenettel válaszol, a Bard többféle opciót is felkínál. Azt pedig már embere válogatja, hogy kinek melyiket egyszerűbb kezelni.  

Azonban nem szabad elfeledkezni a ChatGPT 4.0-ról sem, amelyet azonfelül, amit a Bard tud, ellátták különböző pluginokkal, azaz kiegészítőkkel is, például PDF-olvasóval, kódanalizálóval, diagramkészítővel és sok egyéb mással.    

Fontos a jó minőség 

A két megoldás jelentősen eltér egymástól a tartalomgenerálás terén. A Bard az internet segítségével valós idejű információval szolgál, azonban a források megbízhatóságával kapcsolatban ez esetben is jócskán merülnek fel aggályok (erre fel is hívja a figyelmet). A ChatGPT ezzel szemben jobban ír, a kreatív feladatokban ügyesebben teljesít. 

A kódolással kapcsolatban a Bard több mint 20 programozási nyelvet támogat, és segít elmagyarázni a kódot, vagy megkeresni a hibákat. Erre az OpenAI terméke is képes, azonban  

egy összehasonlító teszt kimutatta, hogy a Bard a ChatGPT 3.5-höz viszonyítva a kódolási feladatokban gyorsabb. 

Egyre több alkalmazásba integrálnak MI-modelleket 

Mindkét vállalat szorgosan integrálja újabb és újabb alkalmazásokba a termékét. A ChatGPT például megtalálható a Microsoft Bing Chat, a Teams, az Edge és a Microsoft Office alkalmazásban. 

A Google Bard sem marad le az integrációs versenyben. Ahogy azt már említettük, összekapcsolják a Gmail, a Dokumentumok, a YouTube, a Repülőjegyek, a Szállodák és a Térképek szolgáltatásaival, és egy zökkenőmentes, MI-alapú személyi asszisztenst faragnak belőle. Yury Pinsky, a Bard termékmenedzsment-igazgatója e megoldás képességeit a Google eddigi legképzettebb modelljeként említi. 

Mesterséges intelligencia az oktatásban 

Egy másik dimenzió, ahol mind a Bard, mind a ChatGPT tartós hatást gyakorolhat, az oktatás területe. Ahogy a mesterségesintelligencia-modellek fejlődnek, úgy lesznek egyre hasznosabbak az iskolapadban. Míg a ChatGPT a diákok, a tanárok és az írók körében vált népszerűvé, a Google Bard a felturbózott Google-alkalmazásokkal segítheti az oktatást és az „okulást”. 

Íme néhány példa, hogyan kapcsolódhat be a mesterséges intelligencia az oktatásba:  

  • MI-alapú oktatási játékok: a tanárok már régóta elismerik a játékalapú tanulás hatékonyságát, az iskolák pedig a számítógépes játékok megjelenése óta használnak komputeres oktatójátékokat. A mesterséges intelligenciával működő mai játékok képesek a felhasználó igényeinek és kompetenciáinak megfelelően segíteni a diákok tanulását.  
  • Automatizált osztályozó és visszajelző rendszerek: az osztályozás, a tervezés és az adminisztrációs munka automatizálásával a mesterségesintelligencia-rendszerek felgyorsíthatják a pedagógusok munkájának monoton részét, ezzel több idejük marad a tanulókra fókuszálni.   
  • Csevegőrobotok a tanulók támogatására: a chatbotok is igen hasznosak lehetnek a tanulást tekintve. Ötleteket adhatnak, elmagyarázhatják a tananyagot vagy akár hibákat is képesek javítani egy-egy szövegben.  

De nemcsak a diákok, hanem a tanárok körében is igen népszerű. A Forbes Advisor felmérésére válaszoló oktatók több mint a fele úgy véli, hogy a mesterséges intelligencia jó hatással van a tanítási és a tanulási folyamatra.  

A felmérés eredménye szerint az Egyesült Államokban a pedagógusoknak már mintegy 60 százaléka használ mesterséges intelligenciát az osztálytermekben.  

Emellett az is kiderült, hogy a fiatalabb tanárok nagyobb valószínűséggel alkalmazzák ezeket az eszközöket: a 26 év alatti oktatók esetén volt a legmagasabb a használati arány

 

Az OpenAI már kitaposta az utat 

A közösségi visszajelzések és a felhasználói tapasztalatok nagyon fontosak egy chatbot finomhangolásában. A felhasználók visszajelzést adhatnak a kapott válaszról, ezzel pedig segítik a vállalatot a fejlesztésben. A megjelenése óta a ChatGPT sok új funkcióval bővült, és pontosabb, mint volt (legalább is a 4.0 esetében), ez pedig többek között az önkéntes tesztelőknek, tehát nekünk köszönhető. A Google pedig felült erre a vonatra: ha alaposan megnézzük, a két chatbot felépítése egész hasonló, és funkcióikban sem sokban térnek el egymástól (leszámítva a ChatGPT által kínált igen hasznos lehetőségeket).  

Felveheti a versenyt a Google? 

Az OpenAI ChatGPT vitathatatlanul magasra állította a mércét, és az indulását követő hetekben több millióan látogatták meg. A különböző felhasználói csoportok, köztük az írók, a diákok és a programozók körében továbbra is nagy népszerűségnek örvend. Talán mondhatjuk azt, hogy

a ChatGPT annyira evidens chatbot, amennyire a Google evidens keresőmotor. Gyakran már nem is azt mondjuk, hogy rákeresek, hanem azt, hogy „rágoogle-zok”.  

A Google Bard azonban láthatóan nagy erőfeszítéseket tesz annak érdekében, hogy utolérje riválisát.  

Emellett az is fontos szempont, hogy a Google Bard ingyen nyújtja körülbelül ugyanazt, amit a ChatGPT fizetős verziója. Emellett a valós idejű hozzáférést biztosít naprakész adatokhoz, ráadásul a mikrofon és az egyéb funkciók ingyenes elérése is azt mutatja, hogy a keresőóriás jó úton halad. 

Összességében mindkét chatbotnak vannak erősségei és gyengeségei. Ez kicsit olyan, mint a csokoládé- és a vaníliafagylalt közötti vita: valaki az egyiket, valaki a másikat szereti jobban, de mindkettő jó a maga módján. Azonban az biztos, hogy nekünk, felhasználóknak kedvez ez a verseny, hiszen felgyorsítja a technológiai fejlődést, így hamarabb számíthatunk még pontosabb válaszokra és még több funkcióra mindkét vállalattól.   

Ezek is érdekelhetnek

trend

[monsterinsights_popular_posts_widget]

Promóció

Hazai válogatás

Promóció

Kövess minket

Facebook

Instagram

LinkedIn