ChatGPT vs. Bard: ami népszerűbb, az jobb is? – makronom.eu
2025. június 25., szerda

ChatGPT vs. Bard: ami népszerűbb, az jobb is? 

A Google Bard nevezetű generatív mesterséges intelligenciája kicsit később indult, azonban ma már érdemi vetélytársa az OpenAI által létrehozott, piacvezető ChatGPT-nek. Bár az utóbbi igencsak nagy népszerűségnek örvend, valóban ennyivel jobb is, mint a Bard? 

Vörös kódot adott ki a Google 

Már 2022. novemberi megjelenésekor is nagy népszerűségnek örvendett a ChatGPT, pedig még igencsak kezdeti fázisban volt. Azonban a rengeteg fejlesztésnek köszönhetően rohamosan fejlődött, még népszerűbb lett, ebből pedig a Microsoft és az OpenAI is sokat profitált, ismertség terén mindenképp. Látva a ChatGPT népszerűségét, Sundar Pichai, a Google vezérigazgatója úgy döntött, a korábbiaknál nagyobb energiát és több erőforrást állít az MI-termékeinek fejlesztésére és bevezetésére, majd megalkotta a Bardot

A Google először a LaMDA nagy nyelvi modellt használta fel a Bardhoz, azonban az akkora kudarcba fulladt, hogy az még az Alphabet piaci értékének jelentős csökkenéséhez is vezetett. Pichai elismerte a hibákat, de nem adta fel. A Bard alapjául később már egy fejlettebb nagy nyelvi modell, PaLM2 szolgált. Azt ígérték, hogy a chatbot gyorsabb és pontosabb lesz, valamint a logikai képességei is javulni fognak. 

Később a Google bejelentette, hogy a népszerű alkalmazásaiba integrálja a Bardot, ezáltal egy hasznos személyi asszisztenst faragott a nagy nyelvi modelljéből. A Bard Extensions segítségével a Bard képes megtalálni és megjeleníteni a releváns információkat a Google-eszközökből – mint például a Gmail, a Dokumentumok, a Drive, a Google Maps, a YouTube, a Google Repülőjegyek és szállodák – akkor is, ha a szükséges információ nem egy helyen, hanem több alkalmazásban és szolgáltatásban található csak meg. 
 
„Ha például a Grand Canyonba tervez egy kirándulást, mostantól megkérheti a Bardot, hogy a Gmailből vegye ki a mindenki számára megfelelő dátumokat, kérjen le valós idejű utazási és szállodai információkat, nézze meg a Google Maps útvonaltervét a repülőtérre, és még YouTube-videókat is nézhet az ottani látványosságokról – mindezt egyetlen beszélgetésen belül” – derült ki a Google szeptemberi bemutatójából. 

Az adatmennyiség mindenekelőtt 

A Bard és a ChatGPT alapverziója közötti egyik legfontosabb különbség az adatokhoz való hozzáférésük. A Google megoldásának gépi tanulási modellje az egész internet adataiból gazdálkodik, naprakész információkat gyűjt a híroldalakról, online kutatási kiadványokból és egyéb oldalakról. A ChatGPT alapmodelljébe azonban csak 2021-ig táplálták be az adatokat, így nem tudja megmondani, mi történt azután. A ChatGPT 4.0 verziója azonban képes keresni az interneten – ahogyan a Bard is –, sőt már beszélhetünk is hozzá.  

A felhasználói felület kialakítása is fontos szempont. Míg a ChatGPT 3.5 egyetlen szöveges üzenettel válaszol, a Bard többféle opciót is felkínál. Azt pedig már embere válogatja, hogy kinek melyiket egyszerűbb kezelni.  

Azonban nem szabad elfeledkezni a ChatGPT 4.0-ról sem, amelyet azonfelül, amit a Bard tud, ellátták különböző pluginokkal, azaz kiegészítőkkel is, például PDF-olvasóval, kódanalizálóval, diagramkészítővel és sok egyéb mással.    

Fontos a jó minőség 

A két megoldás jelentősen eltér egymástól a tartalomgenerálás terén. A Bard az internet segítségével valós idejű információval szolgál, azonban a források megbízhatóságával kapcsolatban ez esetben is jócskán merülnek fel aggályok (erre fel is hívja a figyelmet). A ChatGPT ezzel szemben jobban ír, a kreatív feladatokban ügyesebben teljesít. 

A kódolással kapcsolatban a Bard több mint 20 programozási nyelvet támogat, és segít elmagyarázni a kódot, vagy megkeresni a hibákat. Erre az OpenAI terméke is képes, azonban  

egy összehasonlító teszt kimutatta, hogy a Bard a ChatGPT 3.5-höz viszonyítva a kódolási feladatokban gyorsabb. 

Egyre több alkalmazásba integrálnak MI-modelleket 

Mindkét vállalat szorgosan integrálja újabb és újabb alkalmazásokba a termékét. A ChatGPT például megtalálható a Microsoft Bing Chat, a Teams, az Edge és a Microsoft Office alkalmazásban. 

A Google Bard sem marad le az integrációs versenyben. Ahogy azt már említettük, összekapcsolják a Gmail, a Dokumentumok, a YouTube, a Repülőjegyek, a Szállodák és a Térképek szolgáltatásaival, és egy zökkenőmentes, MI-alapú személyi asszisztenst faragnak belőle. Yury Pinsky, a Bard termékmenedzsment-igazgatója e megoldás képességeit a Google eddigi legképzettebb modelljeként említi. 

Mesterséges intelligencia az oktatásban 

Egy másik dimenzió, ahol mind a Bard, mind a ChatGPT tartós hatást gyakorolhat, az oktatás területe. Ahogy a mesterségesintelligencia-modellek fejlődnek, úgy lesznek egyre hasznosabbak az iskolapadban. Míg a ChatGPT a diákok, a tanárok és az írók körében vált népszerűvé, a Google Bard a felturbózott Google-alkalmazásokkal segítheti az oktatást és az „okulást”. 

Íme néhány példa, hogyan kapcsolódhat be a mesterséges intelligencia az oktatásba:  

  • MI-alapú oktatási játékok: a tanárok már régóta elismerik a játékalapú tanulás hatékonyságát, az iskolák pedig a számítógépes játékok megjelenése óta használnak komputeres oktatójátékokat. A mesterséges intelligenciával működő mai játékok képesek a felhasználó igényeinek és kompetenciáinak megfelelően segíteni a diákok tanulását.  
  • Automatizált osztályozó és visszajelző rendszerek: az osztályozás, a tervezés és az adminisztrációs munka automatizálásával a mesterségesintelligencia-rendszerek felgyorsíthatják a pedagógusok munkájának monoton részét, ezzel több idejük marad a tanulókra fókuszálni.   
  • Csevegőrobotok a tanulók támogatására: a chatbotok is igen hasznosak lehetnek a tanulást tekintve. Ötleteket adhatnak, elmagyarázhatják a tananyagot vagy akár hibákat is képesek javítani egy-egy szövegben.  

De nemcsak a diákok, hanem a tanárok körében is igen népszerű. A Forbes Advisor felmérésére válaszoló oktatók több mint a fele úgy véli, hogy a mesterséges intelligencia jó hatással van a tanítási és a tanulási folyamatra.  

A felmérés eredménye szerint az Egyesült Államokban a pedagógusoknak már mintegy 60 százaléka használ mesterséges intelligenciát az osztálytermekben.  

Emellett az is kiderült, hogy a fiatalabb tanárok nagyobb valószínűséggel alkalmazzák ezeket az eszközöket: a 26 év alatti oktatók esetén volt a legmagasabb a használati arány

 

Az OpenAI már kitaposta az utat 

A közösségi visszajelzések és a felhasználói tapasztalatok nagyon fontosak egy chatbot finomhangolásában. A felhasználók visszajelzést adhatnak a kapott válaszról, ezzel pedig segítik a vállalatot a fejlesztésben. A megjelenése óta a ChatGPT sok új funkcióval bővült, és pontosabb, mint volt (legalább is a 4.0 esetében), ez pedig többek között az önkéntes tesztelőknek, tehát nekünk köszönhető. A Google pedig felült erre a vonatra: ha alaposan megnézzük, a két chatbot felépítése egész hasonló, és funkcióikban sem sokban térnek el egymástól (leszámítva a ChatGPT által kínált igen hasznos lehetőségeket).  

Felveheti a versenyt a Google? 

Az OpenAI ChatGPT vitathatatlanul magasra állította a mércét, és az indulását követő hetekben több millióan látogatták meg. A különböző felhasználói csoportok, köztük az írók, a diákok és a programozók körében továbbra is nagy népszerűségnek örvend. Talán mondhatjuk azt, hogy

a ChatGPT annyira evidens chatbot, amennyire a Google evidens keresőmotor. Gyakran már nem is azt mondjuk, hogy rákeresek, hanem azt, hogy „rágoogle-zok”.  

A Google Bard azonban láthatóan nagy erőfeszítéseket tesz annak érdekében, hogy utolérje riválisát.  

Emellett az is fontos szempont, hogy a Google Bard ingyen nyújtja körülbelül ugyanazt, amit a ChatGPT fizetős verziója. Emellett a valós idejű hozzáférést biztosít naprakész adatokhoz, ráadásul a mikrofon és az egyéb funkciók ingyenes elérése is azt mutatja, hogy a keresőóriás jó úton halad. 

Összességében mindkét chatbotnak vannak erősségei és gyengeségei. Ez kicsit olyan, mint a csokoládé- és a vaníliafagylalt közötti vita: valaki az egyiket, valaki a másikat szereti jobban, de mindkettő jó a maga módján. Azonban az biztos, hogy nekünk, felhasználóknak kedvez ez a verseny, hiszen felgyorsítja a technológiai fejlődést, így hamarabb számíthatunk még pontosabb válaszokra és még több funkcióra mindkét vállalattól.   

Posztok hasonló témában

Heti hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre!

Minden héten megkaphatja válogatott tartalmainkat, hogy naprakész információi legyenek a világ történéseivel kapcsolatban.


Kérjük adja meg a teljes nevét.

Email címét nem osztjuk meg.

Kérdezz bátran!
Chat