Ukrán jelentések szerint Elon Musk Starlink-rendszerét az oroszok szisztematikusan és aktívan használják a frontvonalon. A pár kilométeres sávokban ráadásul mindkét csapat pontosan ugyanazt az internetes szolgáltatást nyúzza, a kommunikáció sebessége ezért erősen csökkent.
Az ukrán Starlink-szolgáltatásokkal foglalkozó szakemberek szerint a frontvonalon időnként drasztikusan csökken Elon Musk internetszolgáltatásának terminálhatékonysága. Problémák elsősorban a sebességgel és a stabilitással adódnak, a jelenség magyarázata azonban még magukat az ukránokat is meglepte.
Mint az ukrán hírszerzés jelentéséből kiderült, az oroszok is Starlink-rendszert használnak a fronton, sőt: az eleinte csak elszórt esetek mára mindennapossá és egyre nagyobb léptékűvé váltak. A jellegzetes, négyzet alakú vevőegységekről már felvételek is készültek az orosz oldalon, így jogosan merül fel a kérdés: hogyan került a kezükbe Elon Musk kommunikációs szupereszköze, amely nélkül az ukrajnai háború – más infrastruktúra hiányában – igen hamar véget ért volna?
Megoldják okosban
A világ leggazdagabb embere azonnal cáfolta azokat a felvetéseket, amelyek szerint Starlink-szolgáltatást vagy -terminálokat adna el Oroszországnak. A SpaceX nyilatkozata szerint a vállalat „semmiféle üzleti tevékenységet nem folytat az orosz kormánnyal vagy hadsereggel. A Starlink nem aktív Oroszországban, ami azt jelenti, hogy a szolgáltatás nem fog működni az országban. A SpaceX soha nem forgalmazta a Starlinket Oroszországban, és nem szállított oda terminálokat”.
Mégis ott vannak.
Egyesek nem hajlandók hinni Musknak, azok után, hogy híre ment: amikor az ukránok a Krím visszafoglalására készültek, a területen Musk – félve a háború eszkalációjától és egy új világégés bekövetkeztétől – letiltotta a szolgáltatást. Ettől függetlenül azt Kijev is elismeri, hogy a SpaceX által biztosított nagy sebességű internet nélkül a kommunikációjuk, a célzóberendezéseik és a harctéri irányítás sem működne.
Az, hogy az oroszok mégis használják a Starlinket, nem Elon Musknak köszönhető. Moszkva egyszerűen kikerülte a tiltó rendelkezéseket, és harmadik országokon keresztül szerezte be a terminálokat – vagyis pontosan azt tette, amit az olcsó, kereskedelmi drónok esetében: tömegesen szerezte be azokat a gyártó megkerülésével.
A number of false news reports claim that SpaceX is selling Starlink terminals to Russia.
— Elon Musk (@elonmusk) February 11, 2024
This is categorically false.
To the best of our knowledge, no Starlinks have been sold directly or indirectly to Russia.
Dubajozás
Az ukránok felvetése szerint az oroszok dubaji közvetítőkön keresztül szerezhették be a terminálokat, de ezt az elméletet a SpaceX szintén határozottan cáfolta. „A Starlink nem működik Dubajban és nem is vásárolható meg ott. A SpaceX soha nem szállított oda, és semmilyen harmadik felet, viszonteladót vagy forgalmazót nem bízott meg a Starlink értékesítésével Dubajban. Ha a vállalat tudomást szerez arról, hogy egy Starlink-terminált egy szankcionált vagy illetéktelen fél használ, kivizsgáljuk a panaszt és megerősítés esetén lépéseket teszünk a terminál deaktiválására” – állt az újabb közleményben.
Lehet, hogy a forrás nem Dubaj, de az biztos, hogy az oroszok közvetítők segítségével és harmadik országokon keresztül vásárolnak terminálokat úgy, hogy azok útvonalát gyakorlatilag lehetetlen követni. Az a felvetés azonban, amely szerint Musk megszünteti a szolgáltatást az illetéktelen területek fölött, ebben az esetben nehezen lesz kivitelezhető.
Bár a terminálok elméletileg kizárólag Ukrajna területén működnek, a frontvonal néhány kilométeres zónájában lehetetlen megkülönböztetni, hogy melyik oldalon vannak.
Ahogy egy ukrán mérnök megfogalmazta: „vagy mindenki használja a terminálokat, vagy senki sem”.
Miután ennyi terminál zsúfolódik össze egészen kis helyen (és ellentétes oldalon), ráadásul mindegyik ugyanazt a csatornát használja, a rendszer egyre gyakrabban terhelődik túl, a gyors internetkapcsolat pedig ezzel párhuzamosan válik lomhává és extrémebb esetekben hatástalanná.
Az oroszok célja valószínűleg éppen ez volt. Egy olyan túlterheléses támadást hajtanak végre, amelyet a szó szoros értelmében a helyszínen és fizikai eszközökkel folytatnak. Csak fegyverek helyett most Musk saját berendezéseit használják, olyanokat, amelyeket amúgy közvetítőkön keresztül rendelnek meg. Pont úgy, mint minden szolgáltatást.
***
Kapcsolódó:
Fotó: Shutterstock