A világ legnagyobb chipgyártója több milliárdos támogatásért cserébe csúcstechnológiás létesítményeket épít Arizonában.
A világ legnagyobb chipgyártója, a Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. (TSMC) 2028-tól a legfejlettebb termékeit Arizonában fogja gyártani, ezzel is támogatva a Fehér Ház hazai gyártását és a Kínától való függés csökkentését.
A TSMC a legmodernebb, 2 nanométeres chipeket az arizonai Phoenixben épülő gyártóüzemében fogja készíteni. Ez lesz a vállalat a második gyára az Egyesült Államokban. Az első szintén Arizonában található, a 2020-ban bejelentett üzem pedig jövőre kezdi meg a termelést. A cég hétfőn azt is közölte, hogy 40 milliárd dollárról 65 milliárdra növeli a teljes amerikai beruházását egy harmadik, 2 nm-es vagy még fejlettebb technológiával működő gyár építésével, amely a Financial Times szerint 2030-ra lesz működőképes. A tajvani vállalat és az amerikai kereskedelmi minisztérium hétfőn azt is közölte, hogy
Washington 6,6 milliárd dollár értékű támogatást nyújt vissza nem térítendő támogatásként és legfeljebb 5 milliárd dollárnyit kölcsön formájában.
A szubvenciók a 2022-ben az amerikai chipgyártás fellendítése érdekében elfogadott chiptörvény hatálya alá tartoznak. A múlt hónapban a Biden-kormányzat 8,5 milliárd dolláros támogatásról és legfeljebb 11 milliárd dolláros hitelről szóló megállapodást ajánlott a szilícium-völgyi Intel számára, amely 100 milliárd dollárnyi új beruházást ígért.
A szerződésből Tajvan nem csak az anyagiak miatt profitál: nemzetbiztonsági pozíciója is erősödik, és közelebb kerül az amerikai ügyfelekhez és a világ számos vezető amerikai vállalatához is. Az USA pedig még inkább közelít a modern technológiához, ami hatalmas előnyhöz juttathatja a jelenlegi, rohamosan fejlődő technológia világában.
A TSMC korábban azt tervezte, hogy amerikai gyárában a 2 helyett egy korábbi, 3 nm-est fog gyártani. Ez azért probléma, mert a második arizonai üzem csak 2028-ban nyitja meg kapuit, addigra pedig valószínűleg a többi chipgyártó is áttér a 2 nm-es technológiára. Ez pedig azt jelenti, hogy a TSMC előállítási képességei le fognak maradni – állítja a vállalat egyik vezetője.
Az Egyesült Államok reményei szerint a TSMC segítségével csökkenthető lesz például az Nvidia és az AMD ázsiai függősége.
Azonban a TSMC hazai csúcstechnológiás gyáraiba még mindig több beruházás történik, mint az amerikaiakba. Mark Liu, a cég alelnöke januárban elmondta a befektetőknek, hogy jövőre megkezdi a 2 nm-es tömeggyártást, és még több, ezzel a technológiával működő gyárat tervez építeni három tajvani helyszínen.
Borítókép: Shutterstock