Kifeszített gázpiac: 13 százalékkal ugrottak az európai földgázárak egy nem várt üzemzavar miatt
2025. április 28., hétfő

Kifeszített gázpiac: 13 százalékkal ugrottak az európai földgázárak egy nem várt üzemzavar miatt 

Az orosz gázvezetékek leállítása óta Norvégia kulcsszerepet játszik kontinensünk földgázellátásában. Ez azt is jelenti, hogy ha bármilyen nem várt esemény következik be – például egy üzemzavar –, az rögtön jelentkezik a földgázárakban.

Az európai földgázárak az idei legmagasabb szintre emelkedtek, miután a Norvégiából érkező gázáramlás visszaesett. Ez a példa tökéletesen rámutat arra a kockázatra – hiába az orosz gázról való leválás –, hogy Európa továbbra is egyetlen fő gázbeszállítóra támaszkodik. A holland földgáz határidős jegyzései hétfőn több mint 13 százalékkal ugrottak, ami az idei legnagyobb emelkedés.  

(Forrás: Trading Economics) 

Mindennek a norvégiai Nyhamnában található hatalmas gázfeldolgozó üzemben keletkezett üzemzavar az oka, az pedig nem világos, hogy a nem tervezett leállás meddig tart.  

Ezzel egyidejűleg a Norvégiából a brit Easington terminálba érkező földgáz, amely a teljes brit ellátás egyharmadának a belépési pontja, nullára zuhant. 

A kiesések azt mutatják, hogy most Oroszország helyett Norvégia jártszik kulcsfontosságú szerepet Európa ellátásában, miután az ukrajnai inváziót követően leállt a legtöbb orosz gázvezeték szállítása. A piac még az energiaválság után is nagyon érzékeny az ellátási problémákra, és az árak villámgyorsan reagálnak, ha a szállítás a tervezett szezonális karbantartási tervektől eltér. 

Mi, európaiak a világ többi részétől függünk az energiaellátás tekintetében, és sebezhetővé tesz minket”  

– mondta Jesper Johanson, az InCommodities A/S dán kereskedő cég vezérigazgatója. 

Az Equinor ASA most vizsgálja a probléma forrását, közölte Alfred Skar Hansen, a Gassco AS rendszer-üzemeltetési vezető alelnöke. A probléma az északi-tengeri Sleipner földgázmezőnél lévő vezeték egy szakaszával lehet, amely Easingtonhoz és Nyhamnához csatlakozik – mondta. „Még nem teljesen világos, hogy a javítás mennyi időt vesz igénybe” – tette hozzá. 

A holland első hónapos határidős ügyletek, az európai gáz referenciaértéke 9,50 százalékkal, 37,48 euróra emelkedett megawattóránként 13.17-kor Amszterdamban. A brit kontraktus 15 százalékkal, október óta a legnagyobb mértékben drágult. 

Az emelkedés rávilágít arra is, hogy a piac továbbra is hajlamos a szélsőséges volatilitásra, még akkor is, ha a tárolók mintegy 70 százalékban tele vannak, és az európai ipari kereslet lassan kezd helyreállni. A földgáz határidős jegyzései három egymást követő hónapban emelkedtek, májusban pedig 18 százalékkal ugrottak meg. 

A nem tervezett norvég üzemszünet ismét rávilágít Európa importfüggőségére

– mondta Ole Hansen, a Saxo Bank A/S árupiaci stratégiáért felelős vezetője. 

Míg korábban a kontinens a gázellátásának mintegy harmadát Oroszországtól szerezte be, a régió ma már egyre inkább a Norvégiából érkező vezetékes áramlásoktól, valamint az USA-ból és Katarból érkező LNG-szállításoktól függ. 

A növekedést tetézi, hogy az elmúlt hetekben az Európába irányuló LNG-behozatal is csökkent, mivel Ázsiában, ahol a hőhullám miatt megnőtt a hűtési célú felhasználás, nagyobb volt a kereslet. Ez fokozza a rakományokért folyó versenyt Európa és Ázsia között – mondta Ole Hansen. Fókuszban vannak az egyes globális LNG-létesítményekben bekövetkezett zavarok is. A villamosenergia-piacokon a német napidíj a november óta mért legmagasabb árról mérséklődött, és 107,23 eurón állapodott meg megawattóránként az Epex Spot SE-nél. A júliusi kontraktus szintén emelkedett, és január óta a legmagasabb havi árat érte el. 

(Források: Bloomberg; Trading Economics)

Kapcsolódó:

Címlapfotó: Dreamstime

Posztok hasonló témában

Heti hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre!

Minden héten megkaphatja válogatott tartalmainkat, hogy naprakész információi legyenek a világ történéseivel kapcsolatban.


Kérjük adja meg a teljes nevét.

Email címét nem osztjuk meg.