Kifeszített gázpiac: 13 százalékkal ugrottak az európai földgázárak egy nem várt üzemzavar miatt 

Szerző: | 2024. június. 4. | Geopolitika, Zöldenergia, Zöldgazdaság

Az orosz gázvezetékek leállítása óta Norvégia kulcsszerepet játszik kontinensünk földgázellátásában. Ez azt is jelenti, hogy ha bármilyen nem várt esemény következik be – például egy üzemzavar –, az rögtön jelentkezik a földgázárakban.

Az európai földgázárak az idei legmagasabb szintre emelkedtek, miután a Norvégiából érkező gázáramlás visszaesett. Ez a példa tökéletesen rámutat arra a kockázatra – hiába az orosz gázról való leválás –, hogy Európa továbbra is egyetlen fő gázbeszállítóra támaszkodik. A holland földgáz határidős jegyzései hétfőn több mint 13 százalékkal ugrottak, ami az idei legnagyobb emelkedés.  

(Forrás: Trading Economics) 

Mindennek a norvégiai Nyhamnában található hatalmas gázfeldolgozó üzemben keletkezett üzemzavar az oka, az pedig nem világos, hogy a nem tervezett leállás meddig tart.  

Ezzel egyidejűleg a Norvégiából a brit Easington terminálba érkező földgáz, amely a teljes brit ellátás egyharmadának a belépési pontja, nullára zuhant. 

A kiesések azt mutatják, hogy most Oroszország helyett Norvégia jártszik kulcsfontosságú szerepet Európa ellátásában, miután az ukrajnai inváziót követően leállt a legtöbb orosz gázvezeték szállítása. A piac még az energiaválság után is nagyon érzékeny az ellátási problémákra, és az árak villámgyorsan reagálnak, ha a szállítás a tervezett szezonális karbantartási tervektől eltér. 

Mi, európaiak a világ többi részétől függünk az energiaellátás tekintetében, és sebezhetővé tesz minket”  

– mondta Jesper Johanson, az InCommodities A/S dán kereskedő cég vezérigazgatója. 

Az Equinor ASA most vizsgálja a probléma forrását, közölte Alfred Skar Hansen, a Gassco AS rendszer-üzemeltetési vezető alelnöke. A probléma az északi-tengeri Sleipner földgázmezőnél lévő vezeték egy szakaszával lehet, amely Easingtonhoz és Nyhamnához csatlakozik – mondta. „Még nem teljesen világos, hogy a javítás mennyi időt vesz igénybe” – tette hozzá. 

A holland első hónapos határidős ügyletek, az európai gáz referenciaértéke 9,50 százalékkal, 37,48 euróra emelkedett megawattóránként 13.17-kor Amszterdamban. A brit kontraktus 15 százalékkal, október óta a legnagyobb mértékben drágult. 

Az emelkedés rávilágít arra is, hogy a piac továbbra is hajlamos a szélsőséges volatilitásra, még akkor is, ha a tárolók mintegy 70 százalékban tele vannak, és az európai ipari kereslet lassan kezd helyreállni. A földgáz határidős jegyzései három egymást követő hónapban emelkedtek, májusban pedig 18 százalékkal ugrottak meg. 

A nem tervezett norvég üzemszünet ismét rávilágít Európa importfüggőségére

– mondta Ole Hansen, a Saxo Bank A/S árupiaci stratégiáért felelős vezetője. 

Míg korábban a kontinens a gázellátásának mintegy harmadát Oroszországtól szerezte be, a régió ma már egyre inkább a Norvégiából érkező vezetékes áramlásoktól, valamint az USA-ból és Katarból érkező LNG-szállításoktól függ. 

A növekedést tetézi, hogy az elmúlt hetekben az Európába irányuló LNG-behozatal is csökkent, mivel Ázsiában, ahol a hőhullám miatt megnőtt a hűtési célú felhasználás, nagyobb volt a kereslet. Ez fokozza a rakományokért folyó versenyt Európa és Ázsia között – mondta Ole Hansen. Fókuszban vannak az egyes globális LNG-létesítményekben bekövetkezett zavarok is. A villamosenergia-piacokon a német napidíj a november óta mért legmagasabb árról mérséklődött, és 107,23 eurón állapodott meg megawattóránként az Epex Spot SE-nél. A júliusi kontraktus szintén emelkedett, és január óta a legmagasabb havi árat érte el. 

(Források: Bloomberg; Trading Economics)

Kapcsolódó:

Címlapfotó: Dreamstime

Ezek is érdekelhetnek

trend

[monsterinsights_popular_posts_widget]

Promóció

Hazai válogatás

Promóció

Kövess minket

Facebook

Instagram

LinkedIn