Az Nvidia igencsak profitált a mesterségesintelligencia-boomból: a világ legértékesebb vállalatává vált.
Az Nvidia a Microsoftot és az Apple-t megelőzve a világ legértékesebb tőzsdén jegyzett vállalata lett, ami többek között a mesterségesintelligencia-láznak köszönhető.
A cég részvényei kedden 3,5 százalékkal, 135,58 dollárra emelkedtek, amivel a piaci kapitalizációja 3,335 milliárd dollárra nőtt – ezzel megelőzte a két, egymással régóta versenyző technológiai óriást.
Jól jött a techboom
Az Nvidiának igen jól jött a mesterséges intelligencia népszerűsége, hiszen így megnőtt az olyan chipek iránti kereslet, amelyek képesek a nagy teljesítményű generatív MI-modellek – mint például a ChatGPT – betanítására és futtatására. Kevesebb mint két év alatt egy 300 milliárd dolláros vállalatból a világ egyik legerősebb technológiai cége lett, a Szilícium-völgy óriásai pedig sorban állnak a legújabb termékeiért.
Hatalmas részvényárfolyam-emelkedése egymaga az irányadó S&P 500 index 14 százalékos éves emelkedésének mintegy harmadát adta.
A 31 évvel ezelőtt alapított vállalat az elmúlt esztendőben az egymást követő negyedévekben hatalmas bevételnövekedést produkált, februárban 265, májusban pedig 262 százalékos éves bővülést jelentett be. Részvényei az év eleje óta nagyjából 170 százalékkal emelkedtek – állítja a Financial Times.
Jensen Huang, az Nvidia vezérigazgatója szerint a vállalat egy új „ipari forradalom” szereplője, amely felszabadítja a generatív mesterséges intelligencia erejét, így hozzájárul a globális gazdaság ágazatainak átalakulásához.
A Google, a Microsoft és az Amazon is vásárolt Nvidia Hopper grafikus feldolgozóegységeket a felhőszolgáltatásaihoz. A cég szoftveres ökoszisztémája, a Cuda, amely a chipjeit használó fejlesztők számára kínál eszközöket, szintén erősíti a dominanciáját. Konkurensei, az AMD és az Intel már szintén dobtak piacra MI-chipeket, de nem tudták érdemben csökkenteni az Nvidia tekintélyes piaci részesedését.
Az Apple is igyekszik
A generatív mesterségesintelligencia-verseny az egész technológiai ágazaton végigsöpört. A múlt héten tartott éves fejlesztői konferenciáján az Apple bejelentette, hogy saját generatív modellcsomagját beépíti új operációs rendszereibe, és jelentős partnerségi megállapodást kötött az OpenAI-jal. Ennek Elon Musk kifejezetten nem örült, így tervezi, hogy vállalatainál betiltja az Apple eszközöket.
Az Nvidia egyre nagyobb befolyása a szélesebb részvényindexek felett aggodalmakat ébresztett a piaci verseny hosszú távú fenntarthatóságával kapcsolatban, de kevés elemző vagy befektető jósol visszaesést rövid távon.
Kapcsolódó: