Az EU újabb szankciós csomaggal rukkol elő, ezúttal az orosz LNG és a bankszektor a célpont 

Szerző: | 2024. június. 21. | Geopolitika, Háború, Kiemelt, Szankciók, Világgazdaság

A szankciók megtiltják az orosz cseppfolyósított földgáz átrakodását a blokk kikötőiben, de nem érintik az európai felhasználásra szánt orosz LNG-szállítmányokat.

Az Európai Unió új szankciócsomagot hagyott jóvá Oroszország ukrajnai inváziója miatt, amely a korlátozások szigorítására törekszik azáltal, hogy Moszkva partnerhálózatára is kiterjeszti az intézkedések hatályát. Ezek a most bevezetendő intézkedések Oroszország árnyéktankerflottáját, valamint a cseppfolyósított földgáz (LNG) harmadik országokba történő átrakodását célozzák.  

Bár az EU-nak ez az első lépése az orosz LNG-műveletek korlátozására, a blokk továbbra is engedélyezi az üzemanyag unióba való behozatalát. 

Ez a kemény csomag még inkább megtagadja Oroszországtól a kulcsfontosságú technológiákhoz való hozzáférést” – írta csütörtökön Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke az X-en. A szankciók olyan országok – köztük Kína – vállalatait is célba veszik, amelyek segítettek a Kremlnek kijátszani a korábbi kereskedelmi korlátozásokat. 

 

Az európai kikötők azért elsődlegesek Oroszország számára, mivel a kontinens kulcsfontosságú útvonalat kínál a téli hónapokban fagyos sarkvidéki kikötőkből az ázsiai piacokra irányuló LNG-export számára. 

Belgium, Franciaország, Hollandia és Spanyolország kikötői a szibériai Jamal-félszigetről érkező LNG-szállítások fő rakodópontjai.

A belga Zeebrugge és a francia Montoir kikötő különösen fontos csomópont az olyan országokba irányuló reexportok számára, mint Kína és Tajvan.  

A csomagban olyan intézkedések is szerepelnek, amelyek célja, hogy megnehezítsék Oroszország számára, hogy az orosz nyersolajra vonatkozó uniós szankciók megkerülése érdekében homályos eredetű hajókból álló „árnyékflottát” használjon. 

Az EU emellett a moszkvai SPFS banki üzenetküldőt is támadja, amelyet arra használnak, hogy megpróbálják enyhíteni a Nyugat által a globális SWIFT pénzügyi átutalási rendszerből való kizárás hatását. Az Oroszországtól pénzt elfogadó politikai pártokra, agytrösztökre és médiaszolgáltatókra is korlátozásokat vezettek be, hogy megpróbálják megfékezni Moszkva állítólagos beavatkozását. 

A háború kezdete óta ez az EU 14. szankciócsomagja, amely a következőket tartalmazza: 

– Az orosz cseppfolyósított földgáznak az unión keresztül harmadik országokba történő átrakodásának tilalma, beleértve az átrakodási szolgáltatások, valamint a hajóról hajóra és hajóról partra történő szállítás tilalmát. Az EU-ba irányuló behozatal továbbra is engedélyezett. 

– Az új oroszországi LNG-projektek számára történő beruházások, szolgáltatások és áruk nyújtásának tilalma. 

– Szankciók egy tucat hajó ellen, amely Oroszország úgynevezett árnyékflottájának részét képezi, amelyet arra használnak, hogy megkerüljék az olajárakra vonatkozó árkorlátozást és más kereskedelmi intézkedéseket. 

– Az Oroszországon kívül működő uniós cégeknek megtiltja, hogy közvetlenül csatlakozzanak az orosz központi banknak a SWIFT-tel egyenértékű SPFS rendszeréhez, és megtiltja a szankciók kijátszására a rendszert használó, tőzsdén jegyzett cégekkel folytatott tranzakciókat.  

– Az uniós gazdasági szereplőknek nem engedélyezi, hogy olyan jegyzett bankokkal bonyolítsanak tranzakciókat, amelyek lehetővé teszik a fegyverekben használt vagy azok előállításához szükséges technológiák és áruk kereskedelmét. 

– A kereskedelem korlátozása több tucat újonnan listázott vállalattal, köztük kínai, törökországi és indiai cégekkel.  

– A politikai pártok, agytrösztök és médiaszolgáltatók Oroszországhoz köthető finanszírozási források elfogadásának korlátozása. 

– Az olyan uniós vállalatoktól megkövetelt ellenőrzések és átvilágítások fokozása, amelyek árui továbbra is Oroszországba kerülnek, gyakran leányvállalatokból és alvállalkozókból álló közvetítői hálózatokon keresztül. 

– Több olyan vegyi anyag, mangánérc, műanyag, elektronikai termék és földmunkagép exportjának ellenőrzése, amelyek felhasználhatók katonai célokra, valamint a hélium behozatalának korlátozása. 

– A meglévő légi és közúti szállítási korlátozásokra vonatkozó intézkedések szigorítása, valamint az orosz szellemi tulajdonjogok uniós bejegyzéseire és az Oroszország által esetlegesen kifosztott ukrán kulturális javak behozatalára vonatkozó új ellenőrzések. 

Az intézkedéscsomagot a tagállamoknak hivatalosan is el kell fogadniuk, mielőtt hatályba lépne, így ezen folyamat során a tartalma még némileg változhat. 

(Források: Bloomberg; TRT World)

Kapcsolódó:

Címlapfotó: Dreamstime

Ezek is érdekelhetnek

trend

Promóció

Hazai válogatás

Promóció

Kövess minket

Facebook

Instagram

LinkedIn