Több vállalat is vizsgálja, miként lehetne felhasználni az elektromos járművek energiatároló rendszereit a villamosenergia-hálózat tehermentesítésére, a megújulókból származó felesleges energia hatékony tárolására. Vannak már sikeres technológiák, például a kétirányú töltés.
Az elektromosjármű-piac növekedésével kapcsolatos optimizmus megingott az utóbbi hónapokban, miután a fogyasztók száma a vártnál lassabban növekedett. Ez arra késztette az elektromos autókat (EV) gyártó vállalatokat, hogy csökkentsék a középtávú beruházásaikat, amíg a piac stabilabbá nem válik. A bizonytalanságot tovább növelte, hogy a Tesla felmondta egy nagyszabású amerikai EV-töltőhálózat kiépítését. Néhány energetikai szakértő viszont vizsgálja annak a lehetőségét, hogy hogyan lehetne az elektromos járműveket hasznosabbá tenni azáltal, hogy használhatóvá váljanak a megújuló energia tárolására ezzel pedig növelve a villamosenergia-hálózat stabilitását.
Hogyan tehermentesítik a villamosenergia-hálózatot az EV-k?
Számos autógyártó, így a Ford Motor, a General Motors és a BMW vizsgálja az EV-energiatárolók felhasználásának lehetőségét a megújuló energiából származó felesleges energia tárolására, hogy az az alacsonyabb termelési intenzitású és a csúcskeresleti időszakokban visszatáplálható legyen a hálózatba. Az autóipari vállalatok a kétirányú töltést alkalmaznák ennek megvalósítása érdekében.
Ha ez sikerülne, az hozzájárulna a megújulóenergia-források megbízhatóságához az elektromos hálózat stabilitásának megerősítésével.
Ráadásul a gyártók így növelhetnék a bevételeiket azzal, hogy közvetítőkké válnának az autótulajdonosok és a közművek között.
A müncheni Mobility House – amely egy piacvezető cég a zöldenergiához kapcsolódó és a kétirányú töltési technológiák terén – a kereslet alapján vásárol és ad el megújuló energiát. Például olyankor vesznek, amikor a legolcsóbb a nap- és a szélenergia, és azt az Európa-szerte kiépített töltőhálózatra csatlakoztatott elektromos járművekben tárolják. Amikor növekszik a kereslet nyereséggel továbbértékesítik az áramot. Az olyan vállalatok, mint a Mercedes-Benz és a Renault, befektettek a Mobility House-ba, sőt az utóbbi felkínálja a cég technológiáját azon vásárlóknak, akik az R5 elektromos modellt választják. Az, aki elfogadja a feltételeket, egy ingyenes otthoni töltőt kap, amelynek segítségével a Renault energiát tud kivenni az EV-kből, amikor azok a töltőre vannak csatlakoztatva. Az R5-tulajdonosok képesek irányítani azt, hogy mennyi energiát töltsenek vissza a hálózatba, cserébe pedig kisebb villanyszámlát kapnak.
A Renault azt tervezgeti, hogy ha ez a rendszer Franciaországban beválik, akkor Németországra, az Egyesült Királyságra és más piacokra is kiterjeszti. Reményeik szerint ez segíthet felkelteni a fogyasztók elektromos járművek iránti érdeklődését és az EV-k elterjedését. Jelenleg számos potenciális vásárló az árak csökkenésére, a technológia fejlesztésére és a töltőhálózat kiszélesítésére vár. De ha több ösztönzővel találkoznak, az bátoríthatja őket, hogy hamarabb vegyenek elektromos modellt.
Az USA-ban már iskolabuszokkal is tesztelik a technológiát
A kétirányú töltés nem teljesen új koncepció az Egyesült Államokban, mivel néhány állam már teszteli a technológiát, hogy lássák, mennyire hatékony. A Zum tömegközlekedési vállalat például egy pilot projektet futtat az elektromos iskolabuszflottáján a kaliforniai Oaklandben, amelynek keretében a buszok energiatárolóiban raktározott villamos energiát a kaliforniai közműhálózat számára értékesítik. Ez az első iskolai körzet, amely a járműről-a-hálózatra (vehicle-to-grid) kétirányú töltéssel kísérletezik, és ha ez sikeres lesz, akkor a többi is átveheti szerte az USA-ban. A Zum szerint az elektromos buszok tárolórendszereiből évente akár 2,1 GWh energia is küldhető a hálózatba.
Kétségek és előnyök
Persze e technológiához kétségek is fűződnek. Először is,
az EV-k millióinak folyamatos töltése egyre nagyobb nyomást gyakorolna a hálózatra, amely már most is küszködik a növekvő energiaigény terhével.
A másik probléma, hogy néhány fogyasztó attól fél, hogy ha gyakran teszik töltőre a járműveiket akkor azok energiatároló rendszere hamarabb elromlik. Az autógyártók és az energetikai szakértők mindazonáltal optimisták a megújuló energiaforrásokból táplálkozó stabilabb hálózat kialakításának lehetőségét illetően.
Akik nem szeretnék az áramot visszatölteni, azok is élvezhetik a kétirányú töltés előnyeit. A Ford a technológia úttörője volt az F–150 Lightning pickup modelljével, amely állítólag képes tulajdonosa otthonának energiaellátására egy esetleges áramkimaradás esetén. Amellett, hogy energiabiztonságot nyújtanak a fogyasztóknak, az EV-k lehetővé teszik, hogy napközben megújuló energiát is tároljanak bennük, és ezt éjszaka, a magasabb energiaárak idején az otthonuk ellátására használják.
Emellett a technológia nagymértékben ösztönözheti az elektromos járművek energiatároló rendszereinek újrahasznosítását.
Ha ezek kapacitása 70 és 80 százalék közé esik, akkor azokkal a kocsikkal már nem igazán lehet közlekedni. Ugyanakkor a tárolók továbbra is felhasználhatók lennének a kétirányú töltésre éjjel és nappal. Gyakorlatilag óriási power bankként működnének, és hozzájárulnának a villamosenergia-hálózat stabilitásához.
Bár még gyerekcipőben jár, a kétirányú EV-töltés technológiája segíthet a közműszolgáltatóknak javítani a villamosenergia-hálózat stabilitását, miközben további bevételeket biztosít az autógyártóknak és alacsonyabb közüzemi költségeket a fogyasztóknak. Ez és az egyéb töltési technológiák elterjedése várhatóan növeli a potenciális vásárlók érdeklődését az elektromos járművek iránt. Továbbá arra is ösztönöznék a fogyasztókat és a gyártókat, hogy újrahasznosítási rendszerekbe ruházzanak be az elhasználódott energiatárolók felhasználásával a hálózati stabilitás növelése érdekében.
(Forrás: Oilprice)
Kapcsolódó:
Címlapfotó: Flickr