Amennyiben Le Pen pártja nyer az előre hozott parlamenti választásokon, Jordan Bardella lehetséges miniszterelnök egyetlen francia katonát sem engedne ukrán területre, de a nagy hatótávolságú rakéták átadása sem szerepel a terveiben.
A közelgő választás legnagyobb esélyesének kikiáltott (és az európai parlamenti választásokon már taroló) Nemzeti Tömörülés vezetője úgy nyilatkozott: ha győznek, és kormányt alakítanak, miniszterelnökként az egyik első intézkedése lesz, hogy felülvizsgálja és módosítja Macron elnök elképzeléseit a francia részvételről az ukrajnai háborúban – számolt be a Politico.
A Marine Le Pen nevével fémjelzett párt a közvélemény-kutatások szerint a közelgő voksolás abszolút favoritja, a mindössze 28 éves kormányfőjelöltje pedig máris igyekszik elejét venni a pletykáknak és találgatásoknak az ukrajnai szerepvállalást illetően. „Az álláspontom nem változott. Támogatom Ukrajnát védelmi felszerelésekkel, lőszerekkel, hadműveleti-logisztikai területen és a védelemhez szükséges fegyverek biztosításával” – mondta, hangsúlyozva azonban:
Macron elnökkel szemben határozottan ellenzi, hogy Franciaország bármilyen feladattal katonákat küldjön a háborús országba. Mint hozzátette, számára ez olyan vörös vonal, amelyet soha nem lépne át.
Bardella ugyanilyen vörös vonalnak tekinti a nagy hatótávolságú rakéták Ukrajnába küldését. Franciaország már megkezdte a SCALP cirkálórakéták szállítását Kijevnek, a pártelnök azonban hevesen ellenzi az olyan fegyverek átadását, amelyekre Ukrajnának nem a védekezéshez, hanem kifejezetten orosz területek támadásához van szüksége. Ezzel Bardella tulajdonképpen Olaf Scholz véleményét osztja – a német kancellár még saját kormánykoalíciós partnerei fenyegetéseit is figyelmen kívül hagyja, és nem hajlandó a nagy hatótávolságú Taurus rakétákat Ukrajnába küldeni.
Béna kacsa hang nélkül
A francia kormányfőjelölt szavai arra utalnak, hogy a Macron–Zelenszkij terv, amely francia csapatok Ukrajnába küldését célozza meg „kiképzési célokkal”, kártyavárként omolhat össze, ráadásul nem a távoli jövőben, hanem már az elkövetkezendő hetekben: a választások két fordulója ugyanis június 30-án és július 7-én lesz.
Amennyiben a Nemzeti Tömörülés a közvélemény-kutatásoknak megfelelően szerepel, és valóban kormányt alakít, egészen furcsa irányítási rendszer jönne létre Franciaországban. Bár Macron megtartja elnöki pozícióját, és papíron valóban ő a hadsereg főparancsnoka, a költségvetési források a kormány, azaz Bardella kezében lesznek. Vagyis hiába ígér bármilyen katonai segítséget Ukrajnának az elnök, a kabinet egy centet sem fog adni annak kivitelezésére.
Ezzel Macron gyakorlatilag el is veszíti a saját országa feletti irányítást: mind a pénzügyi, mind a gazdaságpolitikai, mind a biztonsági kérdésekben Bardella szava lesz a meghatározó. Igaz ez minden Ukrajnának nyújtott támogatásra is – az elnök által kitalált ötleteket először a Nemzetgyűlésnek kell szentesítenie, hogy azok a gyakorlatban is működjenek. Ez azonban eleve kizárt lesz, amennyiben a Nemzeti Tömörülés a várt többséget hozza a választásokon.
***
Kapcsolódó:
Fotó: Flickr