Az EU versenyképességének csökkenése az elmúlt évtizedekben egyre drasztikusabbá vált. A visszaesés alapvetően a világgazdasági realitásokat figyelmen kívül hagyó elhibázott brüsszeli döntéseknek tudható be. Magyarország célja a soros EU-s elnökség alatt elsősorban az, hogy újra megteremtse a versenyképességet az európai gazdasági növekedés érdekében – írta a kormányfő a Financial Timesban megjelent cikkében.
Magyarország másodszor vette át az Európai Unió soros elnöki tisztét, 13 évvel az első után. Orbán Viktor már akkor miniszterelnök volt, így – mint arra a Financial Times oldalán megjelent írásában rámutat – egyedülálló rálátása van az európai versenyképesség eróziójára. A miniszterelnök Helmut Kohl néhai német kancellár szavait idézte, aki szerint Európa politikai túlélése a gazdasági versenyképesség megőrzésén múlik. Ehhez képest – írja a kormányfő –
a versenyképesség folyamatosan csökken az elmúlt évtizedekben, ami elsősorban a világgazdasági realitásokat figyelmen kívül hagyó hibás brüsszeli döntéseknek köszönhető.
Orbán szerint a zöldátállási folyamat klasszikus példája annak, hogyan próbál az unió ideológiai alapú célokat ráerőszakolni mindenkire anélkül, hogy arról egyeztetne a legérintettebb terület képviselőivel, az iparági szereplőkkel. „Az energiaárak háromszor-ötször magasabbak, mint az Egyesült Államokban, az európai vállalatok veszítenek versenyelőnyükből, és kénytelenek a forrásokat az innováció helyett a számlák kifizetésére fordítani” – írja Orbán Viktor, hangsúlyozva: Európának vezető szerepet kell betöltenie a zöldipari területen, elsősorban az elektromosjármű-iparban, ám ezt nem teheti meg az ipari szereplőkre és a polgárokra rákényszerített agyonszabályozással. Példaként említette az EU-s gazdálkodókat, akiknek az átgondolatlan zöldszabályok az egekbe emelik a termelési költségeiket anélkül, hogy alternatívát kaptak volna a bevételkiesések kiegyenlítésére.
Lejtmenet és feltámadás
Orbán Viktor kiemelte: Európa gazdasági növekedése globálisan teljesen lemaradt. Míg a nagy, normális esetben gazdasági motorként működő tagállamok növekedése idén alig éri el az 1 százalékot, az Egyesült Államokban 3, Kínában közel 5, Indiában 7 százalékos bővülést prognosztizálnak. Az unió már nem vonzó terület a befektetőknek, nemcsak a külföldiek, de az európai vállalatok is inkább más piacokon keresik a lehetőségeket. Éppen ezért azonnali beavatkozásra van szükség.
A magyarországi tapasztalatok azt mutatják, hogy a gazdasági sikerhez versenyre és vállalkozásbarát környezetre van szükség
– emelte ki a miniszterelnök, rámutatva az ázsiai-csendes-óceáni térség ipari szereplőivel való együttműködés kialakítására, amelynek eredményeképpen a külföldi közvetlentőke-befektetések rekordot döntöttek Magyarországon.
„Célunk, hogy meggyőzzük európai társainkat: az egészséges verseny és az együttműködés a legjobb technológiai szereplőkkel növekedéshez vezet” – írja, utalva a brüsszeli Kína-ellenes intézkedésekre és a kereskedelmi háború eszkalációjára. Utóbbi kapcsán leszögezte: a politikusokkal ellentétben az érintett európai ipari szereplők egyáltalán nem akarnak belekeveredni egy kereskedelmi konfliktusba, márpedig „ha ők nem akarják, akkor nincs is rá szükségünk”.
„Célunk egy új versenyképességi megállapodás kialakítása az európai gazdasági növekedés újraindítása érdekében – a nyitott gazdaság és a nemzetközi együttműködések előmozdítása mellett. Magyarország rendkívül aktív EU-elnökségre készül. Ideje félretenni az ideológiai vitákat, és beindítani az EU motorját. Tegyük újra versenyképessé Európát!” – zárta cikkét Orbán Viktor.
***
Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán