A rendszerváltás óta nem volt olyan alacsony a regisztrált álláskeresők száma, mint idén júniusban – a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat legfrissebb adatait Czomba Sándor, az NGM foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára értékelte.
A Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat legfrissebb adatai alapján 2024. júniusában rekordalacsony szintre csökkent a regisztrált álláskeresők száma, a rendszerben jelenleg mindössze 222,8 ezren szerepelnek, ami a rendszerváltás óta mért legalacsonyabb júniusi adat. Ez 2023 júniusához képest közel 1,5 ezer, a megelőző hónaphoz viszonyítva pedig több mint 3 ezer fős csökkenés.
Czomba Sándor foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkár az adatokat értékelve kiemelte:
az aktivitás növelését célzó kormányzati intézkedések eredményesek, hiszen miközben a regisztrált álláskeresők száma történelmi mélyponton van, addig a gazdaságilag aktívak száma egy év alatt mintegy 70 ezer fővel nőtt,
vagyis a munkaerőpiacra lépők szinte azonnal el is tudnak helyezkedni.
Czomba Sándor továbbá emlékeztetett: a 2010 előtti időszakhoz képest ma már 1 millióval dolgoznak többen, átlagosan háromszor magasabb fizetésért, miközben 2010 elejéhez képest több mint 400 ezerrel csökkent a regisztrált álláskeresők száma.
Dolgozhasson, aki tud és szeretne
Az államtitkár hangsúlyozta, a kormány célja, hogy mindenki, aki tud és szeretne, az dolgozhasson, a fiatalok akár az egyetem, az idősebbek pedig nyugdíj mellett. Ezért a kormány folyamatosan azon dolgozik, hogy
a mintegy 300 ezer fős hazai munkaerőpiaci tartalék mozgósításával tovább emelje az aktivitást, ezáltal pedig a 20–64 évesek körében a jelenlegi 81-ről 85 százalékra növelje a foglalkoztatottságot.
Több EU-s munkaerőpiaci program indult
A fentiek érdekében tavasszal a kormány több uniós finanszírozású programot is elindított. Az Ifjúsági Garancia Plusz program segítségével, ami a 30 év alatti álláskereső és inaktív fiatalok munkához jutását segíti, eddig már több mint 4 ezren tértek vissza a munka világába.
A 30 év felettieket támogató program segítségével pedig – amellyel az idősebbek is részesülhetnek bértámogatásban, lakhatási, illetve utazási térítésekben – már több mint 2500 álláskeresőnek sikerült elhelyezkedni.
Emellett az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával megvalósuló GINOP plusz 3.2.1 kiemelt projekt keretében munkahelyi képzéseket ösztönző támogatásra nyújthatnak be kérelmet a munkáltatók, amelynek a határidejét további három hónappal, szeptember végéig meghosszabbították.
Kapcsolódó:
Forrás: MTI