A mesterséges intelligencia iránti kereslet miatt Dél-Korea chipexportja júniusban rekordszintre emelkedett, ezzel pedig az ázsiai ország a legnagyobb kereskedelmi többletét könyvelhette el 2020 szeptembere óta. Úgy tűnik, a globális piaci trendek Szöulnak kedveznek.
Dél-Korea exportnövekedése a múlt hónapban felgyorsult, ami a globális kereslet rugalmasságát tükrözi, mivel a mesterséges intelligencia és a technológiai szektorok rekordot döntöttek a félvezető-eladásokban.
A koreai vámhivatal most, július 1-jén közzétett adatai szerint az átlagos napi szállítások 12,4 százalékkal nőttek az egy évvel korábbihoz képest, szemben a májusi 9 százalékos növekedéssel. Az összesített export, amely nem tükrözi a tárgyhónapban a munkanapok számában mutatkozó különbségeket, 5,1 százalékkal emelkedett, míg az összesített import 7,5 százalékkal csökkent.
Mindez 8 milliárd dolláros kereskedelmi többletet eredményezett, ami 2020 óta a legnagyobb.
A piaci trendek Szöulnak kedveznek
A kereskedelem a dél-koreai gazdaság egyik legfontosabb motorja, a technológia pedig a nemzet exportágazatainak egyik sarokköve.
A félvezetők és az energiatároló rendszerek jelentették a szállítások legutóbbi hajtóerejét, mivel a mesterséges intelligencia és az elektromos autók iránti globális kereslet ezúttal ugrásszerűen megnőtt.
A félvezető-szállítások értéke 13,4 milliárd dollárt tett ki, ami 51 százalékos ugrás az egy évvel korábbihoz képest júniusban – áll a kereskedelmi minisztérium közleményében. A kijelzők 26, míg a számítógépek exportja 59 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest. A vezeték nélküli kommunikációs eszközök értékesítése pedig 3,9 százalékkal bővült.
Az exportnövekedés élén az Egyesült Államokból érkező kereslet állt, a világ legnagyobb gazdaságába irányuló szállítások júniusban 15 százalékkal nőttek az egy évvel korábbihoz képest. Az ingatlanpiaci visszaesés után a gazdasági lendület visszanyeréséért küzdő Kínába irányuló eladások mindössze 1,8 százalékkal nőttek, ugyanakkor ez a növekedés már a negyedik hónapja tart.
A kedvező helyzet úgy tűnik, kitart az év végéig
Dél-Korea 2020 szeptembere óta legnagyobb kereskedelmi többlete alátámasztja azt a nézetet, hogy a gazdaság a korábban előre jelzettnél nagyobb mértékben növekedhet idén. Ugyanakkor ez arra is utal, hogy a helyi valuta gyengülése arra kényszeríti az importőröket, hogy csökkentsék a külföldről történő vásárlásokat – mondta Austin Chang, a Koreai Nemzetközi Kereskedelmi Szövetség elemzési és előrejelzési igazgatója. Az import júniusban éves összevetésben 7,5 százalékkal, 49 milliárd dollárra esett, ami szintén hozzájárult a 8 milliárd dolláros kereskedelmi többlethez.
A Koreai Iparszövetség július 1-jén közzétett külön felmérésében a dél-koreai cégek szerint részükről a devizapiac stabilitása a legfontosabb politikai célkitűzés. A dollárral szembeni 1,332-es értéket tartják a von preferált szintjének. A von hétfő délelőtt az 1,378-as szint körül mozgott az amerikai valutához képest.
Az IBK Securities közgazdászai szerint
Dél-Korea tengerentúli szállítása tovább bővül a második fél évben, mivel a mesterséges intelligencia körüli globális fejlesztések továbbra is támogatni fogják a koreai chipek iránti keresletet, különösen az Apple új termékeinek piacra dobásakor.
Joe Hayes, az S&P Global Market Intelligence vezető közgazdásza úgy véli: „Az S&P Global dél-koreai feldolgozóipari PMI-felmérésének újabb erős havi adatai további bizonyítékot szolgáltatnak arra, hogy a globális ipari tevékenység és a kereskedelem élénkül. Az olyan kulcsfontosságú köztes termékek ellátási láncaiba való integráltsága miatt, mint az akkumulátorok és a félvezetők, a dél-koreai feldolgozóipari termelést és megrendeléseket az export előre jelzőjeként tekintik, amelyek gyakran adnak iránymutatást a szélesebb körű tendenciákhoz.”
Amerika szeretne a koreai exportból minél nagyobb szeletet kihasítani
Dél-Korea egy sor kezdeményezést indított annak érdekében, hogy növelje az importtól függő helyi iparágak rugalmasságát a csúcstechnológiai termékek előállítása terén. A növekvő geopolitikai feszültségek miatt az ország az ellátási lánc rugalmasságának fokozására összpontosít, hogy puffert építsen a globális kereskedelem váratlan zavarai ellen.
A kormány arra is ösztönzi az exportőröket, hogy diverzifikálják az értékesítési útvonalaikat. Bár továbbra is főként Kínától függenek, az amerikai gazdaság erősödése a dél-koreai exportőrök számára, köztük a Samsung Electronicsnak is jól jön, mivel az olyan amerikai vállalatok, mint az Nvidia, folyamatosan növelik a megrendeléseiket.
Az elmúlt hónapokban az USA időnként felülmúlta Kínát a dél-koreai termékek iránti keresletben, ami fordulópontot jelent Szöul és két legnagyobb kereskedelmi partnere kereskedelmi kapcsolataiban.
Jin-Wook Kim és Jiuk Choi, a Citigroup közgazdászai szerint Dél-Korea ugyan kevesebbet exportál Kínába, de az importfüggősége továbbra is „strukturálisan magas”, ami Szöul számára megnehezíti a feldolgozóipari ellátási láncának diverzifikációját.
1. ábra: Kína részesedése a koreai importból a legfontosabb kategóriákban továbbra is hatalmas, forrás: Bloomberg
A dél-koreai vállalatok, mint például az SK Hynix Inc., még mindig kulcsfontosságú gyárakat működtetnek Kínában, és az alapanyagokat helyi beszállítóktól szerzik be. Ez aggodalommal tölti el az amerikai döntéshozókat, akik a fejlett technológia Kínába irányuló áramlását szeretnék megfékezni.
A június végén az USA Japánnal és Dél-Koreával találkozót hívott össze Washingtonban, ahol a vezető iparpolitikusok ígéretet tettek arra, hogy elmélyítik a kapcsolatokat az ellátási láncok és a kulcsfontosságú technológiák terén, beleértve a félvezetőket, a kritikus ásványi anyagokat és a kiberbiztonságot.
(Források: Bloomberg; Trading Economics; Yonhap; Reuters; S&P)
Kapcsolódó:
Címlapfotó: Dreamstime