Az USA a hidegháború leckéjén át közelít Kínához, ami nem biztos, hogy előnyös – makronom.eu
2025. április 18., péntek

Az USA a hidegháború leckéjén át közelít Kínához, ami nem biztos, hogy előnyös 

A történelem megismétlődésében reménykedni nem a legbölcsebb külpolitikai stratégia a Washington–Moszkva rivalizálás 21. századi változata, vagyis a hidegháború 2.0 megnyerésére.

Mostanra már kevesen kérdőjelezik meg azt a felvetést, hogy az USA és Kína nyílt stratégiai rivalizálásba, vagy talán egy új hidegháborúba került. Ám hogy milyen lesz ennek a versenynek a végjátéka, az heves viták tárgyát képezi. A washingtoni sólymok „győzelmet” követelnek, elutasítva az irányított verseny stratégiáját, amely az ellenőrizetlen eszkaláció és akár egy nagyhatalmi háború megelőzését helyezi előtérbe – fejti ki véleményét Minxin Pei, a Claremont McKenna College kormányzati professzora és a The Sentinel State: Surveillance and the Survival of Dictatorship in China című könyv szerzője a Bloombergen megjelent cikkében. 

A győzelem definíciója, amelyet a Foreign Affairs egyik befolyásos, nemrégiben megjelent cikke fogalmazott meg, úgy tűnik, a Kínai Kommunista Párt kapitulációja és a rendszerváltás, vagyis egy olyan diadal, amelyet leginkább a Ronald Reagan által a Szovjetunióval szemben az 1980-as évek elején folytatott politikához hasonló konfrontációs stratégiával lehet elérni. 

Csábító lenne fogadni arra, hogy a Reagan-féle megközelítés az USA számára ugyanazt az eredményt fogja hozni a Kínával való rivalizálásban, mint az 1980-as években.  

De a történelem megismétlődését kívánni nem biztos, hogy a legbölcsebb külpolitikai stratégia a Washington–Moszkva rivalizálás 21. századi változatának megnyerésére. 

– fejti ki véleményét a professzor 

Mi volt más akkor? 

A hidegháború során az USA vezette szövetség végig döntő gazdasági és katonai előnyben volt a Szovjetunióhoz képest, ami növelte a végső siker esélyét. Ez a tény erősítheti azt az érvet, hogy az USA Kínával szemben is győzedelmeskedhet, mert az elmúlt négy évtizedben a gazdasági és katonai téren elért gyors térnyerése ellenére az ázsiai ország még mindig jelentősen gyengébb hatalom, nem is beszélve Amerika és gazdag nyugati szövetségeseinek együttes súlyáról. 

 

Mégsem szabad Kínát a Szovjetunióhoz hasonlítani 

Ahogyan Charles A. Kupchan, a Georgetown Egyetem nemzetközi kapcsolatok professzora és a Council on Foreign Relations vezető munkatársa a The Atlantic című folyóiratban kifejti: Kína valójában félelmetesebb rivális, mint amilyen a Szovjetunió valaha is volt. A szovjet GDP az amerikainak a 60 százalékát érte el, ezzel szemben Kína gazdasága a jelenlegi pályáján a következő évtizedben megelőzi az USA-ét. És míg a Szovjetunió soha nem tudott lépést tartani a Nyugat technológiai fejlődésével, Kína az Egyesült Államokéval egyenrangú csúcstechnológiai ágazatot fejleszt. Bár az ázsiai nagyhatalom gazdasága lassul, és a belföldi adósság, valamint a demográfiai hanyatlás meg fogja gyengíteni, mivel a népessége több mint négyszer nagyobb, mint az Egyesült Államoké, az évszázad második felére valószínűleg jelentősen megelőzi majd Amerikát gazdasági teljesítményben. 

Kína a geopolitikai súlyát és a hatókörét tekintve messze elmarad az USA mögött. A történelem azonban azt igazolja, hogy amikor a nagyhatalmak gazdaságilag felemelkednek, akkor azt mindig követik az expanzív geopolitikai ambíciók. Az ázsiai ország pedig jó úton halad. A haditengerészetének több a hadihajója, mint az amerikainak, a légiereje pedig a világ harmadik legnagyobbja. A kínai hadsereg már most is képes megállni a helyét az amerikaival szemben a Csendes-óceán nyugati részén. Kupchan szerint, a tényeket összegezve Kína jó úton halad, hogy idővel elfoglalja a helyét az Egyesült Államok mellett mint a világ két szuperhatalmának egyike. 

Pei azonban emlékeztet arra is, hogy még ez a mindent elsöprő erőfölény sem garantálja a győzelmet. A gyengébb ellenfelek, mint Irán, Észak-Korea és Kuba, bebizonyították, hogy képesek hosszú időn át fennmaradni kedvezőtlen körülmények között, a vesztüket jósló előrejelzések ellenére. 

A narratíva, miszerint Reagan konfrontatív taktikája, különösen a hadsereg kiépítése döntő szerepet játszott a hidegháború megnyerésében, nincs bizonyítékokkal alátámasztva. Bár Reagan fokozta a szovjetekre gyakorolt nyomást, a politikája nem hozott eredményt az elnöksége első felében. Mihail Gorbacsov felemelkedése volt az, ami közvetlenül hozzájárult a szovjet bukáshoz.  

Ironikus módon pont Reagan elnöknek Gorbacsov hatalomra kerülése után tanúsított mérséklődése tette lehetővé a szovjet vezető számára, hogy folytassa a „glasznosztyot és a peresztrojkát”, ami belülről pusztította el a Szovjetuniót.  

fejti ki véleményét a professzor. 

A XX. századi recept működhet ma is? 

A kínai esetben a győzelem egyetlen elképzelhető forgatókönyve egy katasztrofális nagyhatalmi háborútól eltekintve a kínai kommunista rezsim összeomlása lenne, egy hasonló politikai forradalom eredményeként. 

Figyelemre méltó, hogy a Kína feletti teljes körű konfrontáción keresztüli győzelem hívei reménykednek egy kínai Gorbacsovban, még ha nem is magyarázzák meg, hogy ez a stratégia hogyan segíthet egy ilyen típusú vezető felemelkedésében. Pei szerint azonban Gorbacsov emlékiratainak az olvasói tudják, hogy az ő hatalomra kerülése minden volt, csak nem előre meghatározott esemény. 

Ráadásul, ami miatt Gorbacsov elvesztette a kontrollt a glasznoszty és a peresztrojka felett, az a Szovjetunió 15 köztársaságában kialakult etnonacionalista és a kelet-európai szatellitállamokban kialakult antikommunista forradalmi mozgalmak voltak.  

Az ikerforradalmak egyidejű kitörése mindennél hatásosabban tudta megdönteni a szovjet birodalmat. 

Kínában hasonló forgatókönyvre számítani irreális. Bár a távol-keleti nagyhatalom is soknemzetiségű, a demográfiája miatt egy hasonló összeomlás sokkal kevésbé valószínű. Amikor a Szovjetunió felbomlott, az oroszok a lakosságnak csak az 51 százalékát tették ki, ezzel szemben a han kínaiak – a domináns etnikai csoport – a 91 százalékát. Pei szerint bár véres etnikai zavargások valószínűek lennének a glasznoszty kínai változata esetén is, annak a valószínűsége, hogy az etnonacionalista mozgalmak ezekben a régiókban önmagukban feldarabolják az országot, csekély a népesség kis mérete miatt (az ujgurok, a tibetiek és a mongolok összlétszáma körülbelül 24 millió, vagyis a kínai népesség 1,7 százaléka). 

Peking sem tétlen 

A professzor emlékeztet rá, hogy a kínai vezetők a hidegháború vége óta éveken át próbálták levonni a szovjet összeomlás legfontosabb tanulságait, hogy elkerüljék a hasonló sorsot. Az ő szemszögükből nézve hosszú volt a szovjet elvtársak által elkövetett hibák listája – a siralmas gazdasági teljesítmény, az USA-val folytatott megfizethetetlen fegyverkezési verseny, a birodalmi túlkapások és az erőszak meggondolatlan alkalmazása Afganisztán lerohanásakor.  

A lista élén azonban a Szovjetunió végzetes hibája állt, amikor 1985 márciusában Gorbacsovot választotta vezetőjévé. 

A szakértő szerint úgy tűnik, Hszi Csin-ping elnök nem tanult meg néhányat ezekből az értékes leckékből, ha az olyan ambiciózus, költséges és kockázatos politikáiból ítélünk, mint az Egyesült Államokkal szövetséges Fülöp-szigetekkel való feszültség fokozása a Dél-kínai-tengeren, 1000 milliárd dollár elköltése az Egy övezet, egy út kezdeményezésre – azt nem fejti ki, hogy ez miért rossz –, valamint a dinamikus kínai magánszektor leépítése. 

Bár még nem tudni, hogy Hszi Csin-ping képes-e a kurzus korrekciójára, abban már biztosabbak lehetünk, hogy a Kínai Kommunista Párt nem valószínű, hogy megismétli ugyanazt a hibát, hogy egy kínai Gorbacsovot tesz Hszi utódjává. Peking a hidegháború utáni korszakban figyelemre méltóan sikeresen gyomlálta ki a túlzott reformereket a vezetői soraiból. 

Lehet, hogy évtizedeket kell várnunk arra, hogy lássuk az amerikai–kínai rivalizálás végjátékát. De a hidegháború tanulságainak rossz alkalmazása nem fog segíteni az USA győzelmében, különösen azért, mert a kínai vezetők úgy tűnik, jobban értik, hogyan veszítették el azt a szovjetek. 

(Források: Bloomberg; Foreign Affairs; The Atlantic)

Kapcsolódó:

Címlapfotó: National Archives Catalog/ Collection RR-WHPO: White House Photographic Collection/ Reagan White House Photographs/ President Ronald Reagan and Nancy Reagan Waving from The Limousine During The Inaugural Parade in Washington DC

Posztok hasonló témában

Heti hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre!

Minden héten megkaphatja válogatott tartalmainkat, hogy naprakész információi legyenek a világ történéseivel kapcsolatban.


Kérjük adja meg a teljes nevét.

Email címét nem osztjuk meg.

Kérdezz bátran!
Chat