Nem az infláció az egyetlen kockázat, amellyel az amerikai gazdaságnak szembe kell néznie
2025. március 20., csütörtök

Nem az infláció az egyetlen kockázat, amellyel az amerikai gazdaságnak szembe kell néznie 

Az USA gazdaságára évek óta az infláció jelenti a legnagyobb veszélyt, most azonban egy másik probléma is egyre valósabb fenyegetésként tűnik fel a láthatáron: a munkanélküliség.

Az infláció hosszú utat tett meg azóta, hogy két évvel ezelőtt elérte négy évtizedes csúcsát – mondta Jerome Powell, az amerikai jegybank (Federal Reserve, Fed) elnöke június 9-én, kedden. A központi bank már a kamatcsökkentést fontolgatja, miután közel egy évig több mint két évtizedes csúcson tartotta az irányadó kamatlábat az infláció megfékezése érdekében. Bár a munkaerőpiac eddig nagyrészt kitartott, a munkahelyi adatok lassulása növelte a nyomást a Fed tisztviselőire, hogy kezdjék meg a politika enyhítését. 

Ugyanakkor a Fed elnöke hangsúlyozta, hogy a túl korai vagy túl nagy mértékű kamatcsökkentés megakaszthatja vagy visszafordíthatja az infláció terén elért haladást, amely a 2022. júniusi 7,1 százalékos csúcsról májusra 2,6-ra esett. 

„Nem gondoljuk, hogy helyénvaló lesz csökkenteni a szövetségi alapkamatláb célsávját, amíg nem leszünk teljesen biztosak abban, hogy az infláció tartósan 2 százalék felé halad” – mondta Powell a kongresszusi törvényhozóknak benyújtott vallomásában. A meghallgatás során a jegybankelnök nem pontosította, hogy az idei csökkentés továbbra is valószínű-e, és nem adott utalást az első kamatmérséklés időzítésére sem, ami eltér a korábbi nyilatkozataitól. 

Már nem az infláció a fő gond 

Miközben az infláció tovább hűl, a még mindig erős munkaerőpiacon „sárga fények villognak”. A Federal Reserve-nek most szembe kell néznie a kockázattal, hogy hibát követ el azzal, hogy túl sokáig tartja túl magasan a kamatlábakat. 

Ezért egyes közgazdászok arra kérik a Fedet, hogy kissé enyhítsen az infláció elleni küzdelmen, mielőtt a magas kamatlábak, amelyekkel az emelkedő árakat igyekszik megszelídíteni, recesszióba taszítják az amerikai gazdaságot. 

„Itt az ideje csökkenteni a kamatokat – mondta Joe Brusuelas, az RSM International vezető közgazdásza. – Az infláció, mint az aggodalom elsődleges fókusza, kezd elhalványulni. A kockázatok mérlege lassan a magasabb munkanélküliség felé billen.” 

Mark Zandi, a Moody’s Analytics vezető közgazdásza szerint az amerikai munkaerőpiac egyre jobban feszül a magas hitelköltségek súlya alatt. 

„A legnagyobb veszélyt egy politikai hiba jelenti: a Fed túl sokáig tartja túl magasan a kamatokat – mondta Zandi a CNN-nek adott telefoninterjúban. – Jelenleg a Fed szeptemberi kamatcsökkentést jelez. Szerintem ez rendben van, de ha ennél tovább várnak, attól tartok, hogy túlzásba viszik.” 

A Fed a kongresszus megbízásából egyszerre stabilizálja az árakat, maximalizálja a foglalkoztatást, és a mindenkori gazdasági körülményektől függően egyensúlyoz e két cél között. Néhány éve a jegybank inkább a kettős megbízatásának az inflációs oldalára összpontosított, de ez a közelmúltban megváltozott. Még Jerome Powell Fed-elnök is elismeri, hogy a kockázati kalkulációban jelentős változás állt be. 

„Nem a megemelkedett infláció az egyetlen kockázat, amellyel szembenézünk” – mondta június 9-én a törvényhozóknak, rámutatva az infláció enyhülésére és a munkaerőpiac „lehűlésére”. 

Fordulóponthoz érkezett a munkaerőpiac? 

Elöljáróban azt mindenképp tisztáznunk kell, hogy a munkaerőpiac semmiképpen sem fog összeomlani. A munkahelyteremtés még mindig jó ütemben zajlik – gyorsabban, mint azt sokan egy évvel ezelőtt gondolták. 

A felszín alatt azonban kezdtek körvonalazódni a repedések. 

A munkanélküliségi ráta továbbra is történelmi mélyponton van, de három egymást követő hónapban észrevehetően emelkedett – a KPMG közgazdászai szerint ez „a munkaerőpiac fordulatának a jele”. 

A szabadidős és vendéglátóiparban, amelyek a fogyasztói kiadások által hajtott kulcsfontosságú ágazatok, lassult a munkaerő-felvétel. Jelentősen visszaesett az állásukat otthagyók és a felvett munkavállalók aránya. 

Powell kiemelte ezeket a változásokat, és elmondta a törvényhozóknak, hogy a legutóbbi mutatók „elég egyértelmű jelzést küldenek arról, hogy a munkaerőpiaci feltételek jelentősen megváltoztak” az elmúlt két évben. 

Ez már nem egy túlfűtött gazdaság”  

– tette hozzá. Természetesen a Fed pontosan ezt akarta elérni, amikor történelmi kamatemelési kampányába kezdett. 

A félelem 2022-ben az volt, hogy a munkaerőpiac annyira felforrósodott, hogy az olaj lesz a már így is hatalmas inflációra, és veszélyesen magasan tartja az árakat, ami arra kényszeríti a Fedet, hogy recessziót indítson el, csak hogy visszafogja a pénzromlás ütemét. 

Ugyanakkor a túlfűtött inflációt és a történelmi léptékben is pörgő munkaerőpiacot ma már nem tekintik komoly kockázatnak. 

Túl sokáig várnak? 

A jelenlegi rizikó az, hogy a Fed egy olyan gazdaságba fecskendezi be az infláció elleni gyógyszert, amelynek már nincs szüksége rá.  

Ez pedig a lehűlő munkaerőpiacot fagyottá változtathatja, ami munkahelyek megszűnéséhez vezethet. 

A június 5-én közzétett legfrissebb kormányzati adatok szerint a munkaerőpiac júniusban 206 ezer új álláshelyet teremtett. Más szóval nem túl meleg és nem is túl hideg – „kiegyensúlyozott” – mondta a Fed elnöke kedden. Powell szerint a munkaerőpiac visszatért a normális kerékvágásba, de még mindig vannak kockázatok: a munkanélküliségi ráta a múlt hónapban több mint két éve a legmagasabb szintre kúszott fel, és a munkanélküli-segély iránti új kérelmek száma az elmúlt hetekben szintén emelkedett. 

„Aggódom amiatt, hogy ha a Fed túl sokáig vár a kamatcsökkentéssel, akkor a jól fizető munkahelyek teremtése terén elért előrehaladást visszafordíthatja” – mondta a meghallgatáson az ohiói Sherrod Brown szenátor, a szenátus bankbizottságának elnöke. 

Egy kiegyensúlyozott munkaerőpiac a Fed túlságosan korlátozó kamatlábai mellett nem sokáig marad az  

– mondta Brusuelas. – Ez magasabb munkanélküliséget jelent”. 

Tisztázta, hogy ez nem feltétlenül jelenti azt, hogy „egekbe szökő” munkanélküliség van a láthatáron, de egy idő előtti recesszió bekövetkezhet, ha a Fed túl sokáig vár a kamatcsökkentéssel. 

Egy hétfői jelentésében Ken Kim, a KPMG vezető közgazdásza megjegyezte, hogy a munkanélküliségi ráta közel áll ahhoz, hogy elérje a Sahm-szabályt: ha e ráta háromhavi mozgóátlaga 0,5 százalékponttal vagy annál nagyobb mértékben emelkedik a háromhavi átlag fölé, akkor az a recesszió kezdetét is jelezheti. 

Arra is rámutatott, hogy a szolgáltatási szektor – amely az amerikai gazdaság növekedésének egyik fő motorja – hirtelen elkezdte a gyengeség jeleit mutatni. 

Az infláció nem múlt el 

Természetesen a magas megélhetési költségek továbbra is komoly gondot jelentenek az amerikaiak számára.  

Bár az infláció mértéke a 2022. júniusi 9 százalékról meredeken lelassult, a több mint két éve tartó erőteljes áremelkedésnek fájdalmas hógolyóhatása van. Az amerikaiak sokkal többet fizetnek az élelmiszerekért, a lakbérért és a biztosításért, mint a Covid–19 előtt. 

És még mindig vannak kockázatok az inflációs fronton. 

A közel-keleti háború folytatódik, ami potenciális veszélyt jelent a régió energiatermelésére. Ugyanez igaz az orosz–ukrán konfliktusra, ahol az Oroszország mélyén lévő olajfinomítókat dróntámadások érik. A közelgő amerikai választások szintén jelentős bizonytalanságot és bonyodalmakat okoznak. 

Ráadásul a kamatcsökkentés közvetlenül a választások előtt azt eredményezheti, hogy a Fed „fejest ugrik a politikai katlanba – egy olyan helyre, ahol nem akar lenni” – mondta Mark Zandi, a Moody’s közgazdásza. 

Tanulni a múltból 

Ha a Fed idő előtt csökkenti a kamatokat, az ösztönözheti a fogyasztói és vállalati keresletet, ami felpörgetheti az inflációt és ronthat a helyzeten. Powell és kollégái nehéz döntés előtt állnak, és nem akarják megismételni a múlt hibáit. 

Az 1970-es években az amerikai jegybank gyorsan megemelte a kamatokat, majd még az előtt csökkentette őket, mielőtt a pénzromlást legyőzte volna. Az infláció azonban visszavágott, és még drasztikusabb lépésekre kényszerítette a Fedet. 

A közelmúltban a Powell vezette Fed lassú volt az inflációs harcban, túl sokáig várt az árkiugrásokra való reagálással, mert a tisztviselők (és számos közgazdász) úgy gondolták, hogy az „átmeneti”, és magától mérséklődik. 

„PTSD-jük van attól, ami korábban történt – mondta Zandi. – Hibát követtek el azzal, hogy nem emelték elég gyorsan a kamatlábakat. Most azonban azt kockáztatják, hogy túl sokáig tartják túl magasan azokat.” 

(Források: CNN; CNN; Bloomberg)

Kapcsolódó:

Címlapfotó: Dreamstime

Posztok hasonló témában

Heti hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre!

Minden héten megkaphatja válogatott tartalmainkat, hogy naprakész információi legyenek a világ történéseivel kapcsolatban.


Kérjük adja meg a teljes nevét.

Email címét nem osztjuk meg.

Kérdezz bátran!
Chat