A külföldi autógyártók a túlélésért küzdenek Kínában
2025. június 17., kedd

A külföldi autógyártók a túlélésért küzdenek Kínában 

A hazai márkák elfoglalták a kínai gépjárműpiac többségét. Egyes nyugati gyártók még nem adják fel a küzdelmet, és a lokális fejlesztésekre összpontosítanak, bár a visszatérés szerintük is évekig fog tartani. 

A legújabb gépjárműeladási statisztikák azt mutatják, hogy a külföldi autógyártók részesedése a kínai piacon egyre gyorsabban csökken, és a külföldi vezetők szerint a fordulat még évekig várat magára. 

Az év első hat hónapjában a külföldi márkák, például a Tesla és a Volkswagen a kínai személyautó-piac mindössze 43 százalékát szerezték meg, szemben az egy évvel korábbi 50,5-tel  

– közölte hétfőn a Kínai Személyautó Szövetség. 

A távol-keleti ország autópiaca, amely a világon a legnagyobb az eladások darabszámát tekintve, az állami támogatások segítségével gyorsan villamosít, és a helyi elektromosjármű-gyártók mára jelentős piaci részesedést szereztek. A trend pedig folytatódik – írja a WSJ cikkében.

1. ábra: A külföldi autómárkák részesedése az újautó-eladásokból Kínában (Forrás: WSJ) 

„Az a nehéz, hogy az erősségünknek számító modelleket, az Accordot, a Civicet vagy a CR-V-t időnként már régimódinak tartják” – mondta áprilisban Maszajuki Igarasi, a Honda kínai üzletágát felügyelő ügyvezető igazgatója a WSJ-nek. „Mégis meg kell védenünk a márkánkat” – vonta le a következtetést. 

A külföldi vállalatok Kínában elszenvedett kudarcai tovább fokozták az ázsiai nagyhatalom autóexportja elleni globális fellépést, mivel az Egyesült Államok és néhány más ország úgy véli, hogy kevés a vesztenivalójuk azzal, ha vámokkal sújtják Pekinget. Az USA májusban 100 százalékos illetéket vetett ki a kínai elektromos autókra, az Európai Unió pedig a következő hónapban követte a példáját, és 17–38 százalék közötti vámtételeket vezetett be.  

A Volkswagen szerint idén várhatóan több mint 70 elektromos járművet vezetnek be Kínában, ami a hazai és külföldi márkákat egyaránt sújtó árháborúhoz vezethet. 

Kínában elfelejthetjük a tisztán belső égésű modelleket 

Az idei év első hat hónapjában a gépkocsieladások az egy évvel korábbihoz képest 3,3százalékkal, 9,84 millió járműre emelkedtek a kínai autós szövetség adatai szerint. A benzinüzeműek eladásai tovább zuhantak, míg az elektromosok értékesítésének a növekedése lelassult. Összességében az új energiahordozó járművek, amely kategóriába a teljesen elektromos és a plug-in hibrid kocsik tartoznak, az első fél évben a piac mintegy 42 százalékát tették ki. A szövetség legfrissebb rendelkezésre álló adatai szerint  

a Tesla a január–májusi időszakban a harmadik helyre esett vissza az új energiajárművek kategóriájában a kínai BYD és a Geely Auto mögött. 

Az autó egyike a sok olyan fogyasztási cikknek, ahol a kínai vásárlók a helyi márkákra váltanak, mivel egyrészt a hazai vállalatok javítják a termékeik minőségét, másrészt egyesek a vásárlásukkal fejezik ki a hazaszeretetüket. 

Tavaly a japán Mitsubishi Motors közölte, hogy megszünteti a kínai gyártást, míg két évvel ezelőtt a Stellantis tette ugyanezt a Jeep járműveivel. 

Más külföldi, benzinmotoros autót gyártó cégek is megszorításokat hajtanak végre, hogy alkalmazkodjanak a csökkenő eladásokhoz. Az ilyen gépkocsikat előállító gyárak általában több dolgozót foglalkoztatnak, mint az EV-üzemek, mivel az utóbbiak kevesebb gyártási lépést igényelnek, és jellemzően fejlettebb gyártásautomatizálási technológiával készülnek. 

A Hyundai, amelynek a kínai eladásai csökkennek, eladta a nyugat-kínai Csungkingban lévő üzemét egy helyi vállalatnak. A Nissan nemrégiben leállította a járműgyártást a kelet-kínai Csangcsouban, míg a Honda önkéntes kivásárlásokkal igyekezett csökkenteni a dolgozók számát egy kínai vegyesvállalatnál.  

A nyugati vállalatok többsége nem adja fel 

A Kínával kapcsolatos reményeket őrző vállalatok igyekeznek jobban megfelelni a helyi ízlésnek, különösen az elektromos járművek terén, csakhogy ehhez elengedhetetlen, hogy felgyorsítsák a fejlesztést. 

A Volkswagen, a legkelendőbb külföldi márka Kínában a fejlesztési döntési jogkör nagy részét az országban dolgozó vezetőkre ruházta át. A helyi technológia elsajátítása érdekében a vállalat befektetett többek között a kínai EV-gyártó Xpengbe és az autóipari chipgyártó Horizon Roboticsba.  

A VW azt állítja, hogy a fejlesztési időt Kínában mintegy 30 százalékkal csökkentette.  

Ennek ellenére az első helyben fejlesztett autója csak 2026-ban kerül piacra. Ralf Brandstätter, aki a Volkswagen kínai üzletágát vezeti, az odáig tartó két évet „stabilizációs fázisnak” nevezte.  

A Toyota és a Nissan is tervezi a Kínában értékesített autók fejlesztésének további lokalizálását. 

A Tesla azonban kivétel az amerikai autógyártók között, mivel még mindig nagyban támaszkodik Kínára. A helyben gyártott Model 3 és Model Y segített felkelteni az érdeklődést az elektromos autók iránt, és bár továbbra is erős eladásokat produkálnak, azok folyamatosan csökkennek, ahogy ezek a modellek öregednek. 

A fogyasztói érdeklődés újraélesztése érdekében Elon Musk vezérigazgató most olyan vezetéstámogató szoftvert akar bevezetni, amelyet teljes önvezetésnek nevez. 

Kína nem csak odahaza terjeszkedik 

A távol-keleti ország autógyártói várhatóan külföldön is gyorsan terjeszkednek, és 2030-ra megszerezhetik a globális gépjárműpiac 33 százalékát – derül ki az AlixPartners neves tanácsadó cég június 27-én közzétett új jelentéséből.  

Az amerikai társaság szerint a kínai márkák piaci részesedése az idén odahaza eléri az 59, 2030-ra pedig a 72 százalékot. 

A növekedés nagy része – az idei évre prognosztizált 21 százalékos piaci részesedésről – várhatóan Kínán kívülre esik majd, ahol a kínai gépjárműeladások az idei évi 3 millióról 2030-ra várhatóan 9 millióra emelkednek. Ezzel az évtized végére a piaci részesedése 3 százalékáról 13-ra nő. 

2. ábra: A kínai gyártók által készített személygépjárművek piaci részesedése a világ különböző részein (Forrás: Alix Partners, CNBC) 

Az AlixPartners arra számít, hogy a kínai márkák világszerte minden piacon növekedni fognak. A cég azonban hozzátette, hogy Japánban és Észak-Amerikában, beleértve az Egyesült Államokat is, ahol a járműbiztonsági előírások szigorúbbak, és ahol 100 százalékos vámot vetettek ki az importált ázsiai elektromos járművekre, sokkal kisebb bővülést vár. 

Kína az iparág új felforgatója – képes olyan járműveket létrehozni, amelyek gyorsabban piacra kerülnek, olcsóbbak, fejlett technológiával és formatervezéssel büszkélkednek, miközben hatékonyabb a gyártásuk”  

mondta Mark Wakefield, az AlixPartners autóipari és ipari gyakorlatának globális társvezetője. 

Észak-Amerikában a kínai autógyártók az előrejelzések szerint mindössze 3 százalékos piaci részesedést fognak elérni, főként Mexikóban, ahol 2030-ra várhatóan minden ötödik jármű kínai márkájú lesz. A világ legtöbb nagy régiójában az AlixPartners jelentése szerint a távol-keleti gépkocsi-előállítók részesedése várhatóan exponenciálisan nőni fog. Ezen területek közé tartozik Közép- és Dél-Amerika, Délkelet-Ázsia, valamint a Közel-Kelet és Afrika.

(Források: The Wall Street Journal; CNBC)

Kapcsolódó:

Címlapfotó: Dreamstime

Posztok hasonló témában

Heti hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre!

Minden héten megkaphatja válogatott tartalmainkat, hogy naprakész információi legyenek a világ történéseivel kapcsolatban.


Kérjük adja meg a teljes nevét.

Email címét nem osztjuk meg.

Kérdezz bátran!
Chat