Egy kínai publicista igencsak vitriolosan írt Törökország vámpolitikájáról. Nem nevezi zsarolásnak, de furcsállja, hogy a vámtételek változtatásával próbálják megszerezni a kínai beruházásokat, főképp az elektromos autók területén. Ahogy fogalmaz, a török szultán megirigyelte Orbán nagyherceg sikereit az ázsiai tőke bevonzása területén.
A történet 2023 márciusában kezdődött, amikor a törökök a kínai elektromos autókra kivetett 10 százalékos vámokat további 40 százalékponttal, 50 százalékosra emelték. Most azonban látni néminemű változást, miután a török hivatalos közlönyben a hónap elején közzétettek egy elnöki rendeletet az importált termékekre vonatkozó kiegészítő illetékek kivetésének módosításáról.
A publicista a másfél évvel ezelőtti vámemelést meglehetősen barátságtalan lépésnek tartja. Úgy véli, ez a kedvesség gyűlölettel való viszonzása, amit a kínaiak a legjobban utálnak. Mindezt azért mondja, mivel egy hónappal ez előtt volt az anatóliai földrengés, amelyhez a kínaiak mentőcsapatot, pénzt és segélyeket biztosítottak.
Most azonban jött egy furcsa váltás. Az új rendelet szerint visszavonható egy-egy autógyártó elektromos járműveire kivetett vám (csak a 40 százalékpontos rész, a 10 százalékos kulcs marad), amennyiben az adott vállalat gyárat hoz létre Törökország területén. Ehhez elég kötelezettségvállalást aláírni a beruházásra, amit a megadott határidőn belül teljesíteniük kell. Amennyiben erre nem kerül sor, a kapott vámkedvezményt vissza kell téríteni.
Ez egy meglehetősen érdekes kereskedelmi módszer, mondhatni extrém nyomásgyakorlási trükk.
Először emelik a vámokat, és aki hajlandó vagy beruházni, vagy üzemet építeni, azt felmentik a tarifa alól. Vagyis egy vállalat minél hamarabb gyárat létesít, annál több előnye lesz a török piacon. Ez egyáltalán nem szokványos, hiszen más államoknál az adókedvezmények nyújtása a bevált stratégia.
A kínai publicistának keserű a szájíze, de reálisan gondolkodik, és maga is tudja, hogy a távol-keleti autógyárak miképp fognak dönteni, ugyanis nekik is megéri Törökországban befektetni.
Egyrészt a török autóipart nem tartja túl sokra, mivel saját márkájuk nincs,
így elsősorban az európai piacra gyártanak hagyományos meghajtású járműveket, mint például az olasz Fiat, a francia Renault, Peugeot, Citroën stb. Az ország elektromosjármű-iparáról sincs jó véleménye. A helyi elektromos autózás fejlődését szerinte gátolja a régi európai gépkocsigyártó cégek érdekcsoportja, és talán ezért is nehezítik a kínaiak belépését a piacra. A törökök 2017 óta előállított elektromos autóját pedig drágának tartja, amelynek ráadásul gyenge az akkumulátor-élettartama, így nem csoda, hogy nem hozza az eladási számokat.
Viszont Törökország továbbra is fejlesztené az elektromos autózást és a járműipart. Az idei év első négy hónapjában több mint 20 ezer elektromos kocsit adtak el, és a tervek szerint 2030-ra az eladott autók 30 százaléka elektromos lenne, ennek érdekében tavaly decemberben több mint 120 ezer töltőoszlop épült az országban. Összehasonlításképpen, Németországban 2023 végéig csak 110 ezret telepítettek, tehát van tér az elektromos járművek számára Törökországban.
Másrészt azért is érdekes az itteni piac a kínai vállalatoknak, mert az országnak vámuniós egyezménye van az EU-val, így az itt gyártott távol-keleti autómárkák elvileg vámmentesen kerülhetnének az európai piacra.
Itt utal a publicista Magyarországra, ahol hasonló terveket valósítanak meg a kínaiakkal. Amennyiben elindul többek között a BYD energiatárolórendszer-gyára, hazánk Németország után Európa legnagyobb energiatárolórendszer- és újenergiajármű-gyártó országa lesz.
Szerinte Orbán Viktor a törökök kezdeményezésein jókat mosolyoghat majd, és hozzáteszi:
a török szultán látja, hogy Orbán „nagyherceg” mennyire halmozza a sikereket, nem engedheti meg neki, hogy kimazsolázza a sok jót, és ennyire megerősödjön a kínai és európai piacok összekapcsolásánál.
Kínának és Törökországnak tehát szüksége van egymásra, ami kölcsönös előnyöket hozhat számukra, és az együttműködésüknek köszönhetően a távol-keleti elektromos járművek jól fogyhatnak majd mind az eurázsiai országban, mind Európában.
Foto: (DHA /Erdogan jelenlétében írták alá július 9-én azt a szerződést, miszerint a kínai elektromos jármű-óriás, a BYD 1 milliárd dollárt fektet be Törökországba egy 150 000 elektromos jármű éves gyártási kapacitású gyár felépítésére.)
Kapcsolódó: