Az amerikai jegybank (Federal Reserve) kiadta az úgynevezett Bézs Könyvet, amely felemás képet fest az USA gazdasági kilátásairól: a szövetségi jegybanki körzetek közel felében stagnáló vagy csökkenő gazdasági aktivitásról számolt be.
Az Egyesült Államok gazdasága a harmadik negyedévben enyhe ütemben növekedett, számos régióban pedig stagnáló vagy csökkenő aktivitásról számoltak be – hívja fel a figyelmet Bloomberg a Federal Reserve regionális üzleti kapcsolatokról szóló Bézs Könyvének (Beige Book) a felmérése alapjá.
Mi az a Bézs Könyv?
A Bézs Könyv egy jelentés, amely évente nyolc alkalommal jelenik meg. Mind a tizenkét szövetségi jegybank a kereskedelmi bankok és fiókok igazgatóinak jelentéseiből, valamint a legfontosabb üzleti kapcsolatokkal, közgazdászokkal, piaci szakértőkkel és más forrásokkal készített interjúkból gyűjti össze a saját körzetének aktuális gazdasági helyzetére vonatkozó információkat. A Bézs Könyv ezeket az információkat kerületenként és ágazatonként foglalja össze. A tizenkét kerületi jelentés átfogó összefoglalóját rotációs alapon egy kijelölt Szövetségi Tartalékbank készíti el.
A foglalkoztatás is csak kismértékben nőtt a július 17-i jelentés szerint. A munkaerő fluktuációja csökkent, és több körzetben a kapcsolattartók arra számítanak, hogy jobban válogatnak majd a felvételik során, és nem töltik fel újra az összes nyitott pozíciót.
Lassuló gazdaság, még lassabb bérnövekedés
A Bézs Könyv legutóbbi kiadását a Federal Reserve Bank of Richmond állította össze a július 8-án vagy azt megelőzően gyűjtött információk alapján. A jelentés összefoglalókat és kommentárokat tartalmaz a 12 Fed-körzet mindegyikében az üzleti feltételekről.
A tizenkét kerület közül ötben stagnáló vagy csökkenő gazdasági aktivitást jegyeztek fel, ami hárommal több, mint az előző időszakban. A jövőre nézve a vállalkozások arra számítanak, hogy a gazdasági lassulás folytatódik.
„A gazdaság jövőjével kapcsolatosan a következő hat hónapban lassabb növekedésre számítanak a közelgő választások, a belpolitika, a geopolitikai konfliktusok és az infláció körüli bizonytalanság miatt” – áll a jelentésben.
A bérek a legtöbb körzetben mérsékelt ütemben nőttek, bár az árak összességében szerényen emelkedtek. A fogyasztói kiadások alig vagy egyáltalán nem változtak.
Szinte minden körzetben megemlítették, „hogy a kiskereskedők árengedményeket adtak, az árérzékeny fogyasztók csak a legszükségesebb dolgokat vásárolták meg, a minőségből engedtek, kevesebb terméket vettek vagy a legjobb ajánlatot választották” – áll a jelentésben.
Infláció: közel a cél, de még nem vagyunk ott
A Fed számos tisztviselője Jerome Powell elnök vezetésével az elmúlt hetekben azt hangoztatta, hogy a központi bank némi előrelépést tett az infláció 2 százalékos céljának elérése felé, bár a kamatcsökkentések időzítésével kapcsolatban homályosan fogalmaztak.
„Nem hiszem, hogy elértük a végcélt, de úgy vélem, egyre közelebb kerülünk ahhoz az időponthoz, amikor az irányadó kamatláb csökkentése indokolt” – mondta Christopher Waller kormányzó július 17-én.
Bár a munkanélküliségi ráta továbbra is viszonylag alacsony (jelenleg 4,1 százalék), a 2023-as 3,4 százalékos mélypontról az elmúlt három hónap mindegyikében emelkedett. A munkaerőpiac enyhülésének a jelei fokozták az aggodalmakat, hogy a Fed politikájának a nyomása alatt megbicsaklik.
Az infláció eközben a második negyedévben visszafogott volt, miután 2024 első három hónapjában váratlanul megugrott. Az úgynevezett magfogyasztói árindex – amely nem tartalmazza az élelmiszer- és energiaköltségeket – júniusban mindössze 0,1 százalékkal emelkedett, ami 2021 óta a legkisebb havi növekedés.
A Fed tisztviselői szerint a munkaerőpiac közelmúltbeli mérséklődése azt jelenti, hogy mind a teljes foglalkoztatottsággal, mind az árstabilitással kapcsolatos aggodalmakat árgus szemekkel kell figyelniük. A Szövetségi Nyíltpiaci Bizottság várhatóan júliusban változatlanul tartja irányadó kamatlábát, vagyis már egy éve, hogy először elérte a jelenlegi 5,25–5,5 százalékos céltartományt.
A befektetők a határidős ügyletek szerint legalább két csökkentésre fogadnak 2024 vége előtt, szeptembertől kezdődően.
A Szövetségi Nyíltpiaci Bizottság (FOMC) tizenkét tagból áll: a Federal Reserve System Kormányzótanácsának hét tagjából, a Federal Reserve Bank of New York elnökéből, valamint a fennmaradó tizenegy jegybankelnök közül négyből, akik rotációs alapon egyéves megbízatást töltenek be.
(Forrás: Bloomberg)
Kapcsolódó:
Címlapfotó: Flickr