Az orosz emigránsok hazatérnek 

Szerző: | 2024. július. 18. | Geopolitika, Háború, Kiemelt

Úgy tűnik, megfordul az ukrajnai invázió kezdete óta tapasztalható agyelszívás Oroszországból. Egyes becslések szerint a háború kitörése után az országból elmenekült szakemberek 45 százaléka már hazatért. Kit a javuló orosz életfeltételek, kit a befogadó ország elutasítása ösztönzött erre a lépésre. 

A számok persze meglehetősen széles sávban mozognak. Pontosan megbecsülni sem tudják, hogy mennyi emigráns volt az elmúlt három évben, ám a számukat körülbelül egymillióra teszik. A visszatérők aránya is 15 és 45 százalék közötti lehet. Mindenesetre a trend leszűrhető: az az agyelszívás, ami Oroszország 2022-es ukrajnai inváziója után kezdődött, egyértelműen megfordult. 

Az országot két nagy kivándorlási hullám érintette. Az első közvetlenül a 2022. februári inváziót követte, ami miatt sokan lelkiismereti okok miatt hagyták el hazájukat. A második hullám akkor indult be, amikor Putyin 2022 szeptemberében részleges mozgósítást jelentett be.

Ekkor nagy bajban volt az orosz haderő, az ukránok több száz négyzetkilométernyi területet vettek vissza tőlük. Ekkor a katonai szolgálat alá eső férfiak menekültek el az országból, hogy elkerüljék a besorozást. 

Igaz, utólag kiderült, hogy a katonák többsége Oroszország legszegényebb régióiból érkezett. Onnan, ahol a fizetések nem érik el az átlagbért, és katonaként annak több mint négyszeresét kapták, míg megsebesülésük, esetleg haláluk esetén komoly fájdalompénzt kapnak vagy ők, vagy a családjuk. Ráadásul ezeken a területeken nagyobb a születésszám, így a családoknak van „feláldozható” fiúgyermekük. 

Egyébként a távozók jelentős része magasan képzett, urbanizált, mobil, azaz értékes és hosszú távú emberi tőkét jelentett a befogadó ország számára.  

A kivándorlók között sok volt az informatikus, hiszen az ő munkájuk szinte bárhonnan végezhető, így a száműzetésben is tudtak dolgozni. Ez persze komoly fejfájást okozott a Kremlnek, mivel ezek a „legtermékenyebb” állampolgárok nehezen pótolhatók. 

A nyugati vezetők is elégedettek voltak ezzel a tendenciával, megjegyezve, milyen előnyökkel jár számukra a szakképzett orosz migránsok áramlása országaikba. A hazájukba való visszatérésük azonban áthúzhatja ezeket a várakozásokat, mivel Oroszország a jelek szerint visszaszerzi jól képzett munkaerejét.  

Több okból is térnek haza a kivándorlók.

A hadkötelezettségtől való félelem mára elhalványult, miután a Kreml sikeresen toboroz önkénteseket,

annyira, hogy a hadseregük létszáma a háború kezdete óta mintegy 15 százalékkal nőtt, ami elegendő a front veszteségeinek fedezésére. Emellett Putyin is kizárta a lakosság általános mozgósításának kiírását. 

A másik ok az, hogy az emigránsok az idegen országokban megtapasztalták az oroszokkal szemben kialakult ellenszenvet, ami nehezíti a munkakeresést is.

Persze gazdag, jelentős megtakarításokkal brendelkező oroszok tízezrei is elindultak idegen földre, és jelenlétük gazdasági áldásnak bizonyult az olyan államok számára, mint Kazahsztán, Örményország és Grúzia, de az idő múlásával nem igazán tudtak beilleszkedni a helyi közösségekbe, és megtapasztalták a lakosság növekvő ellenérzéseit. Az orosz útlevéllel az emigránsok vízummentesen mozoghatnak a volt Szovjetunió területén, és munkát is vállalhatnak egyes országokban, mint például Kazahsztánban. Csakhogy a többségüknek politikai okokból korlátozzák a tartózkodási idejét, és arra kényszerítik őket, hogy általában egy év után továbbköltözzenek.  

A hazaköltözés okai közül nem szabad kihagyni azokat, amelyek a fellendülő orosz gazdaságnak köszönhetőek.

Az országban általános a munkaerőhiány, ami még súlyosabb az informatikai és a professzionális szolgáltató szektorban, és ez megemelte a fizetéseket és megkönnyítette a jó állások megtalálását.

A háború az erőteljesen emelkedő reálbérek segítségével javított az átlagos életminőségen, ami szintén több kivándorlót vonzott haza. 

Az oroszok természetesen örülnek a visszaköltözési trendnek, míg a nyugati elemzők abban bizakodnak, hogy ez a hazatérési hullám csupán átmeneti, mivel közülük sokan továbbra sem tudják elfogadni Kremlnek a Nyugattal való tartós szakítását. Persze kérdés, hogy ki szakított kivel. 

Ezek is érdekelhetnek

trend

[monsterinsights_popular_posts_widget]

Promóció

Hazai válogatás

Promóció

Kövess minket

Facebook

Instagram

LinkedIn