Dróntámadás érte Tel-Avivot 

Szerző: | 2024. július. 19. | Geopolitika, Háború, Kiemelt

Péntek hajnalban dróntámadás érte Tel-Avivot, az amerikai diplomáciai kirendeltségtől 100 méterre. A jemeni húszik magukra vállalták az akciót, amit egy új típusú iráni drónnal hajtottak végre ezért nem érzékelték azt a légvédelmi szirénák. Gyanús, hogy pár órával az után került sor rá, miután az izraeli hadsereg elismerte, hogy likvidálták a Hezbollah egy magas rangú tisztviselőjét.

Mihálovics Zoltán politológus, a Makronóm Intézet geopolitikai elemzőjének írása 

Dróntámadás érte péntek hajnalban Tel-Avivot, Izrael második legnagyobb városát. Az incidens kapcsán számos érdekesség és kérdés merült fel, ami korábbi hasonló akciók esetén nem. Ami igazán érzékeny pont, hogy a Tel-Avivban lévő amerikai kirendeltség közvetlen közelében, attól mindössze 100 méterre történt a támadás, abban a városrészben, ahol egyébként több diplomáciai kirendeltség is található. Az épületben nem keletkeztek károk, de egy 50 éves férfi életét vesztette és 8-an megsérültek. Az izraeli hatóságok azt vizsgálják, hogy valóban dróntámadásról van-e szó, mivel nem szólaltak meg a légvédelem szirénái. Pedig az bizonyítottnak tűnik, mivel a jemeni húszi lázadók szóvivője, Jahíja Szarie elismerte, hogy a drón tőlük érkezett, és azért nem jeleztek a szirénák, mert ez egy olyan új típusú eszköz (amit vélhetően Irántól kaptak), amelyet azok nem képesek érzékelni az alkalmazott új technológia miatt.

Daniel Hagari, az Izraeli Védelmi Erők (IDF) szóvivője pénteken egy televízió-műsorban elmondta, a hadsereg azt gyanítja, hogy a drón egy Jemenből induló iráni gyártmányú Samad–3 modell volt, amelyet a hatótávolságának kiterjesztése érdekében korszerűsítettek. Hozzátette, hogy Izrael jelenleg is fejleszti a légvédelmét és növeli a légi járőrözést a határainál. Így a húszik ezt a „jelentős katonai műveletet” sikeresen végrehajtották egy új drónnal, amely képes megkerülni az ellenség elfogórendszereit. A teljes képhez hozzátartozik a szaúd-arábiai al-Arabija hírcsatorna közlése is, amely szerint a húszik egy ballisztikus rakétát és négy drónt indítottak, de ezek közül 3-at sikeresen elfogtak a térségben állomásozó amerikai erők. 

Halálos robbanás, káoszos izraeli belpolitika 

A robbanás körülbelül 100 méterre történt az amerikai nagykövetség épületétől. Az USA külügyminisztériuma közölte, hogy nem történt kár az amerikai diplomáciai képviseletben, és nem érkezett jelentés arról, hogy a helyi alkalmazottak közül bárki megsérült volna. Itamar Ben-Gvir izraeli nemzetbiztonsági miniszter és Jaír Lapid ellenzéki vezető bírálta a zsidó állam kormányát, amiért nem tudja megvédeni az országot.

Az utóbbi a közösségi médiában azt mondta, a támadás megmutatta, hogy a kormány „nem tud biztonságot nyújtani Izrael állampolgárainak”. Ben-Gvir pedig a Tel-Aviv és Izrael más területei elleni támadással kapcsolatban kijelentette: „Pontosan ezért ragaszkodom ahhoz, hogy tevékeny szereplője legyek Izrael politikájának a meghatározásában”. Benjamin Netanjahu miniszterelnök júniusban feloszlatta az ország háborús kabinetjét, miután Benny Gantz bejelentette, hogy kilép a testületből, és Ben-Gvir is csatlakozott hozzá.

Netanjahu népszerűségi mutatói a háború óta többek között a túszkérdés miatt nagyot estek, így egy esetleges választást szinte biztosan elveszítene. Erre újabb példa, hogy Joáv Galant védelmi miniszter szerdán azzal vádolta Netanjahut, hogy akadályozza a Hamásszal kötendő fogolycsere-megállapodás elérésére irányuló erőfeszítéseket. „Ha a következő két hétben nem születik megegyezés, a foglyok sorsa megpecsételődik” – mondta Galant egy szűk körű megbeszélésen a Yedioth Ahronoth izraeli napilap szerint.

Szerinte megvannak a Hamásszal való megállapodás feltételei, de Netanjahu egyre több akadályt gördít ez elé, hogy ne veszítse el a koalíciójának tagjait, Itamar Ben-Gvirt és Bezalel Smotrichot.

A miniszterelnök eltökélt a Hamász megsemmisítése érdekében, és mindent megtesz ez ügyben, figyelmen kívül hagyva, hogy számos ország, nemzetközi szervezet elítélné őt háborús bűnökért. Érdekes módon ez utóbbiaknál más elbírálás alá esik az október 7-i Hamász által elkövetett terrortámadás, valamint az, hogy Izrael jelenleg önvédelemből cselekszik. Sokak szerint azonban a terrorszervezetet nagy eséllyel megsemmisíteni nem, csak meggyengíteni lehet. 

A húszik még mindig akcióban 

A húszik változatlanul támadják Izraelt és szövetségeseit, főként a Vörös-tengeren, ami a világkereskedelem egy fontos ütőere – itt található az egyik világkereskedelmi fojtópont, a Báb el-Mandeb-szoros, amelyen az Ázsia és Európa között közlekedő hajók több mint 95 százaléka halad át, és a globális konténerforgalom mintegy 30, az áruforgalom 12 százalékát bonyolítja le. Az ebben a térségben végrehajtott  

húszi akciók arra kényszerítették a világ legnagyobb hajózási és olajvállalatait, hogy függesszék fel az egyik legfontosabb tengeri kereskedelmi útvonalon áthaladó tranzitot,  

és alternatív, többnyire Afrikát megkerülő útvonalakat keressenek, ami viszont drágítja a tranzitdíjakat és jelentős késéseket okoz. A húszik a támadásokat Izrael gázai hadműveletével indokolják, csakúgy, mint Irán és az ellenállási tengely egésze, és csak akkor hajlandók e műveleteket befejezni, ha a zsidó állam kivonul Gázából.

A jemeni lázadók november óta támadnak hajókat a Vörös-tengeren és az Ádeni-öbölben, mondván, hogy ezzel a Gázai övezetben élő palesztinokkal való szolidaritásukat akarják kifejezni, ahol Izrael október 7. óta háborúban áll a Hamász palesztin iszlamista mozgalommal. Nem meglepő, hogy a húszik folyamatosan terrorakciókat hajtanak végre, mivel lényegében a létezésük óta ezt teszik.

Mivel a 2014-ben kezdődött jemeni polgárháborúban a Vörös-tenger part menti részére szorultak, így a kereskedelmi forgalom szabotálása nem okoz számukra problémát. Emellett Jemenen belül is végrehajtanak terrorakciókat, ugyanakkor a legnagyobb problémájuk, hogy kiszorultak az ország értékes olajmezőiről, mivel azokat a szaúdiak által támogatott jemeni erők ellenőrzik. 

A húszik a mostani tel-avivi akción kívül azzal kerültek a hírekbe, hogy egy 220 kilométeres olajfoltot észleltek Jemen partjainál, miután a támadásuk megrongált egy olajszállító hajót. A libériai zászló alatt közlekedő Chios Liont hétfőn támadták meg, mintegy 180 kilométerre északnyugatra a jemeni Hodeidah kikötővárostól.  

A tel-avivi dróntámadást megelőzően a húszik a hónap elején azt állították, hogy az izraeli Haifa kikötőjében drónokkal vettek célba hajókat az Irán által támogatott iraki milíciákkal folytatott közös katonai műveletek során – ekkor az Izraeli Védelmi Erők részéről azt mondták, hogy nem tudnak ilyen esetről. Az incidenssel kapcsolatban az is gyanús, hogy pár órával azt követően került sor rá, miután az izraeli hadsereg elismerte, hogy likvidálták az Irán által támogatott libanoni Hezbollah terrorszervezet egy magas rangú tisztviselőjét Dél-Libanonban. Ez is jelzi, hogy kiújult a feszültség Izrael és Libanon között is.  

Könnyen lehet, hogy ha ez így folytatódik, akkor a zsidó állam egy újabb háború küszöbén áll, méghozzá a libanoni, Irán által támogatott Hezbollahhal, amivel egyre szorultabb helyzetben találná magát Libanon, Gáza, Jemen és Irán felől is. 

Kapcsolódó:

Borítókép: dreamstime

Ezek is érdekelhetnek

trend

[monsterinsights_popular_posts_widget]

Promóció

Hazai válogatás

Promóció

Kövess minket

Facebook

Instagram

LinkedIn