Egy friss kutatás szerint az új öregedésgátló terápia 25 százalékkal hosszabbítja meg az egerek életét.
Az öregedés elleni kutatás legújabb módszere szerint a kétéltűek osztályába tartozó axolotlok levágott végtagjainak a visszanövesztését lehetővé tevő technika – egy gyulladáskeltő fehérje elnyomása – 25 százalékkal növeli az egerek élethosszát. Ez a technika több betegségtől is megvédi a rágcsálókat, sőt korai stádiumban van a humán klinikai vizsgálatokban a tüdőfibrózis kezelésére.
A jelenlegi eredmények reményt adnak arra, hogy az egyes gének és fehérjék szerepének mélyebb megértése segíthet az élettartam és az egészségesen eltöltött évek növelésében az embereknél.
Stuart Cook kutatásvezető, a Duke-NUS Singapore és a brit MRC Orvosi Tudományok Laboratóriumának professzora elmondta, rábukkantak egy olyan gyulladáskeltő citokinra, amely serkenti az öregedést. Elképzeléseik szerint ezt gátolva a rágcsálók hosszabb ideig maradnak egészségesek, és ezzel együtt tovább is élnek.
A Nature folyóiratban szerdán megjelent kutatás a IL–11 nevű fehérje szerepére összpontosít, amelynek fokozott termelése az egereknél összefügg az öregedéssel – állapították meg a tudósok.
A termelését irányító gének törlése megvédte a rágcsálókat a különböző betegségektől és gátolta az anyagcsere lassulását – mutatta ki a kutatás, így a vizsgálatban részt vevő egerek átlagosan 24,9 százalékkal tovább éltek. Az IL–11 antitesttel történő blokkolása hasonlóan pozitív hatással volt a középkorú egerek élettartamára. A 75 hetes hímek – ami az embereknél nagyjából 55 éves kornak felel meg – 22,5 százalékkal éltek tovább, míg a nőstényeknél ez az arány 25 százalék volt.
E fehérje gátlása a kutatók szerint csökkentette az öregedéssel összefüggő rákos megbetegedések előfordulását is, ami megerősítette a korábbi elméleteket. Bár a tanulmány nem tért ki az emberekre, Cook elmondta, biztos abban, hogy nálunk is megfigyelhetőek lesznek ezek a kedvező hatások.
Az IL–11 már régóta érdekli a biológusokat, mivel az nagy szerepet játszik az egyes fajok rendkívüli regenerációs folyamataiban. Korábbi kutatások szerint segít a halaknak, az ebihalaknak és az axolotloknak az elvesztett uszonyok, farok és végtagok visszanövesztésében.
Az öregedésgátlás másik érdekes területe a szenolitikum, azaz az öregedő sejtek eltávolítása. Ilaria Bellantuono, a Sheffieldi Egyetem mozgásszervi öregedéssel foglalkozó professzora szerint Cookék kutatásának adatai megbízhatónak tűntek, de az általuk javasolt IL–11-blokkolás nem feltétlenül tűnik hatásosabbnak a szenolitikumnál. Hozzátette: nincs bizonyíték arra, hogy ez előrehaladott korban is működne, amikor már a problémák jelentkeznek.
Mint minden ilyen esetben, ezúttal is embereken elvégzendő vizsgálatokra van szükség, amelyek adatokkal szolgálhatnak a különböző öregedésgátló technikákról. Bár ha ezek sikerrel is járnak, a terápiák bevezetése előtt még sok akadályt kell leküzdeniük.
Borítókép: Dreamstime
Kapcsolódó: