A Gallup friss felmérése szerint az amerikaiak 2005 óta a legnagyobb arányban támogatnák, ha a kormány szigorúbban ellenőrizné a migrációt. A bevándorlás kezelésének kérdése az elnökválasztási kampányban is kiemelt szerepet kap, különösen a republikánus szavazóknál, tekintettel a tengerentúlon egyre romló biztonsági helyzetre.
Mihálovics Zoltán politológus, a Makronóm Intézet geopolitikai elemzőjének írása
Az egy évvel ezelőttinél lényegesen több amerikai felnőtt – a megkérdezettek 55 százaléka, szemben a korábbi 41-gyel – szeretné, ha csökkenne a bevándorlás az Egyesült Államokba. 2005 óta ez az első alkalom, hogy az amerikaiak többsége így vélekedik, és a 2001-es 58 százalékos érték óta ez a legnagyobb arány. Az eddigi legmagasabb 65 százalék volt, amit 1993-ban és 1995-ben mértek.
A Gallup által június 3-23. közötti felmérésben a bevándorlással szembeni ellenállás növekedését nagyrészt ellensúlyozza a 10 százalékpontos csökkenés azok körében, akik szerint a migráció jelenlegi szintjét növelni kell. A mostani felmérésben 16 százalék vélekedett így. Ugyancsak visszaesett azok száma, akik a bevándorlás jelenlegi szinten tartását támogatják: 6 százalékponttal, 25 százalékra.
Az attitűdváltozások annak köszönhetők, hogy a havi illegális határátlépések tavaly év végén rekordszintet értek el. Bár azóta jelentősen csökkentek, még mindig meghaladják a járvány előtti legtöbb havi értéket. A Gallup havi mérése szerint, amelyben az ország legnagyobb problémáit vizsgálja, a bevándorlás idén is folyamatosan az első helyen szerepel.
A legfrissebb kutatásban 42 százalék említi válságként az Egyesült Államok és Mexikó határán kialakult helyzetet, míg 35 százalék súlyos problémaként, bár ezek az adatok alig változtak a korábbi, 2019-es és 2023-as számokhoz képest.
A Gallup 1965 óta kérdezi az amerikaiakat a migráció általuk preferált szintjéről. Ezen időszak alatt átlagosan az amerikaiak 42 százaléka támogatta a csökkentését, 35 százaléka a status quo megtartását, 18 százaléka pedig a növelését. A bevándorlás mérséklését a legtöbben az 1990-es évek elején és közepén támogatták, amikor Kalifornia a migránsok beáramlásával küzdött, a 2001. szeptember 11-i terrortámadást követő évben és 2005 decemberében, miután az amerikai képviselőház elfogadott egy törvényjavaslatot a határellenőrzésről (amely végül nem emelkedett törvényerőre).
Pártokon átívelő egyetértés
Bár a bevándorlás csökkentésének a vágya pártonként igen eltérő, mindhárom csoport nagyobb valószínűséggel támogatja, mint egy évvel ezelőtt. Ez a republikánusok körében 15 százalékpontos (88 százalék), a függetlenek körében 11 százalékpontos (50 százalék) és a demokraták körében 10 százalékpontos (28 százalék) növekedés.
A republikánusok és a függetlenek sokkal nagyobb valószínűséggel mondják, hogy a bevándorlást inkább csökkenteni kellene, mint növelni vagy a jelenlegi szinten tartani. A demokraták pedig most a legnagyobb valószínűséggel a jelenlegi szinten tartását támogatják, de tavaly nagyjából ugyanilyen valószínűséggel álltak ki az akkori állapot fenntartása vagy a migráció növelése mellett.
Az amerikaiak bevándorlással kapcsolatos hozzáállása az elmúlt négy évben nagymértékben megváltozott. 2020-ban és 2021-ben közel ugyanannyian szerették volna, ha növekedne (34 százalék), mint ha maradna a jelenlegi állapot (36 százalék), és akkor kevesebben támogatták a csökkenését (30 százalék).
A közvélemény a bevándorlás kezelését célzó különböző politikákat részesíti előnyben
Az új felmérés szerint az amerikaiak több olyan javaslatot is támogatnak, amely a migráció korlátozására irányul, de az olyan politikákat is, amelyek lehetővé tennék, hogy egyes illegálisan az Egyesült Államokban tartózkodó bevándorlók maradhassanak. Hetvenhat százalékuk áll ki amellett, hogy az USA több határrendőrt vegyen fel, 63 százalékuk támogatja, hogy az elnök és a belbiztonsági miniszter ideiglenesen megtilthassa, hogy menedékjogot kérjenek, ha az ország délnyugati határa túlterhelt.
A megkérdezettek 53 százaléka támogatja a falak építésének kiterjesztését az amerikai határ mentén. Ez az első alkalom, hogy a többség támogatja ezt az intézkedést.
Az amerikaiak megosztottak abban a kérdésben, hogy az Egyesült Államokban illegálisan tartózkodó valamennyi bevándorlót visszatoloncolják-e a hazájukba. Az ezzel kapcsolatos hozzáállásuktól függetlenül a felmérésben résztvevők 70 százaléka támogatja, hogy az illegálisan az országba érkezetteknek esélyt adjanak arra, hogy amerikai állampolgárokká váljanak, ha bizonyos idő alatt teljesítenek néhány követelményt.
Ennél is nagyobb, 81 százalékos az egyetértés azzal, hogy hasonló intézkedéseket foganatosítsanak azokkal szemben, akik gyermekként illegálisan érkeztek az Egyesült Államokba.
A Gallup 2018-ban vagy 2019-ben mérte a bevándorlással kapcsolatos intézkedések többségének lakossági támogatottságát, és azt találta, hogy a korlátozó rendelkezések népszerűsége azóta nőtt. Ez magában foglalja a határfalak bővítésének 13 százalékpontos növekedését (53 százalék) és az összes illegálisan az Egyesült Államokban tartózkodó bevándorló kitoloncolásának a 10 százalékpontos emelkedését (47 százalék).
Ezzel szemben az illegálisan az USA-ban tartózkodók állampolgárrá válásának engedélyezését támogatók aránya a 2019-es 81 százalékról 70-re csökkent. Nem változott a több határőr alkalmazására vonatkozó vélemény 2019 óta, mint ahogy 2018 óta az sem, hogy az illegálisan, gyermekként az Egyesült Államokba érkezetteknek lehetőséget adjanak az állampolgárság megszerzésére.
Ez az első alkalom, hogy a Gallup a menedékkérelmek ideiglenes szüneteltetéséről kérdezett, egy olyan lépésről, amelyet a Biden-adminisztráció nemrég felvetett, és amely része volt egy kétpárti bevándorlási törvényjavaslatnak, amely azonban nem ment át a szenátuson.
A republikánusok a szigorúbb intézkedéseket támogatják
A republikánusok és a demokraták között éles törésvonal húzódik a bevándorlás kezelésével kapcsolatban. A felmérésben vizsgált hat szakpolitika közül az előbbiek támogatják leginkább a több határőr felvételét és a határfalak építésének kiterjesztését, míg a demokraták azt, hogy az illegálisan az USA-ba érkezett gyermekek számára lehetővé tegyék, hogy az Egyesült Államokban maradhassanak.
Egyedül a republikánusok körében van többségi támogatottsága az illegálisan az USA-ban tartózkodók kitoloncolásának, kisebb arányban szeretnék azt, hogy esélyt adjanak nekik az állampolgárság megszerzésére. A republikánusok mellett a függetlenek elenyésző többsége támogatja a további határfalak építését, amit a demokratáknak csak a 17 százaléka támogat.
A republikánusok, a demokraták és a függetlenek többsége három megoldást támogat: több határőr felvétele, a menedékkérelmek felfüggesztésének engedélyezése, ha a határ túlterhelt, emellett az illegálisan gyermekként érkezők számára az esélyt, hogy maradhassanak és állampolgárrá válhassanak.
Mind a hat javaslat esetében a republikánusok és a demokraták támogatottsága legalább 18 százalékponttal tér el egymástól. A legnagyobb különbség a határfalak bővítése (74 százalékpont), az összes illegálisan az országban tartózkodók kitoloncolása (62) és az engedély nélkül az Egyesült Államokban lévők állampolgárrá válásának lehetővé tétele (41) terén van.
Jelentős változások 2019 óta
A republikánusok aránya, akik támogatják az összes illegálisan az USA-ban tartózkodó migráns kitoloncolását, a 2019-es 63-ról 84 százalékra nőtt. Ugyanakkor 70-ről 46százalékra csökkent a republikánusok véleménye abban, hogy az engedély nélkül az országban lévőknek megadják-e az állampolgárság megszerzésének lehetőségét.
A függetlenek körében 34-ről 51 százalékra nőtt a támogatottsága az amerikai–mexikói határ menti falak építésének jelentős kiterjesztése mellett.
Az amerikaiak továbbra is jó véleménnyel vannak a bevándorlásról
A megkérdezettek többsége úgy jellemezte a bevándorlást, hogy az inkább jó, mint rossz az ország számára: 64 százalék pozitívan, míg 32 negatívan értékelte azt. Az előbbiek aránya a 2020-as 77 százalékos csúcshoz képest csökkent, de továbbra is a 2002-es 52 százalékos mélypont felett van, amely a 2001. szeptember 11-i terrortámadások utáni első mérés volt.
Az elmúlt négy évben a bevándorlásról alkotott kevésbé kedvező véleményt nagyrészt a republikánusok alakították ki. 2020 óta a körükben 23 százalékponttal, 39 százalékra csökkent a migrációt jónak tartók aránya, ami új mélypont náluk. Ez még a 9/11 után mért 47 százalékos republikánus aránynál is alacsonyabb, amikor az amerikaiak összességében a legkevésbé pozitívan viszonyultak a bevándorláshoz.
A függetlenek körében 2020 óta kisebb, 12 százalékpontos visszaesés tapasztalható: 66 százalékuk tartja jó dolognak a migrációt. A demokraták nézetei nem változtak érdemben, jelenleg 86 százalék pozitívan vélekedik a bevándorlásról.
A migrációról alkotott demokrata és republikánus vélemény közötti 47 százalékpontos különbség a legnagyobb a Gallup felmérésében.
A bevándorlás mint választási szlogen nagyobb jelentőségre tesz szert
Az amerikai szavazók 25 százaléka szerint az embereknek nagyon fontos, hogy az, akire szavaz, hozzá hasonló módon gondolkodjon a bevándorlással kapcsolatban. Ez némileg magasabb, mint a 2015-ös 20 százalék, amikor a Gallup utoljára tette fel ezt a kérdést. További 56 százalék szerint a migráció lesz az egyik, amit figyelembe vesznek az idei szavazás során, bár 16 százalék azt mondja, hogy ez nem annyira fontos kérdés.
A republikánus szavazók sokkal nagyobb valószínűséggel mondják azt, hogy a jelöltnek osztania kell a nézeteiket, mint a demokrata és a független szavazók. Akik a bevándorlás mértékének csökkentését preferálják, azt mondják, hogy ez a kérdés fontosabb a szavazásuk szempontjából, mint azok, akik a bevándorlás mértékének változatlanul hagyását vagy növelését szeretnék.
A szavazók 25 százalékának (akik szerint a jelöltnek osztania kell a bevándorlással kapcsolatos nézeteiket) 11 százaléka a bevándorlás csökkentését, 8 annak növelését, 6 pedig annak jelenlegi szinten tartását szeretné.
A migráció kezelésének kérdése és a beavatkozási irányok tematizálják a politikai vitákat
A bevándorlás az idén még inkább foglalkoztatja az amerikaiakat, különösen a republikánusokat, miután tavaly rekordszámú illegális határátlépés történt. Közel két évtized óta először fordult elő, hogy az amerikaiak többsége inkább csökkenteni szeretné az Egyesült Államokba irányuló migrációt, mint a jelenlegi szinten tartani vagy növelni.
A kérdés kulcsfontosságú lehet az őszi választásokon. Körülbelül minden negyedik választópolgár azt mondja, hogy csak olyan jelöltre fog szavazni, aki osztja a kérdésben elfoglalt álláspontját, bár többen állítják, hogy az abortusz lesz számukra a legfontosabb választási kérdés.
A bevándorlás azonban, különösen mivel az amerikaiak szerint előkelő helyet foglal el az országot érintő legfontosabb problémák listáján, befolyásolhatja a választók értékelését az újraválasztásért induló hivatalban lévő politikusokról, bárki legyen is az, annak alapján, hogy az emberek szerint mennyire jól kezelik a kérdést.
Kapcsolódó:
Borítókép: dreamstime