A mozgósítás és a hadkötelezettség elől tömeges külföldre menekülő ukrán férfiakra egy új ukrán fogalom született: az „uhiljantyi”, ami lefordíthatatlan, de kikerülőket, dobbantókat jelent. Ezzel együtt egy új iparág is megszületett, ami egy hatalmas kenőpénzláncra épül, ahol nem kis pénzeket fizetnek a szökést fedező tisztviselőknek és határőröknek. Egy orosz portál járt utána a rendszer működésének és a kenőpénzek tarifáinak – ha a fele igaz, az is sok.
Az új ágazat nagyságrendjét még nem sikerült pontosan belőni, az orosz Vzgljad portál is 700 millió és 2 milliárd dollár közöttire teszi évente, idézve Dmitrij Nataluhát, az ukrán Verhovna Rada képviselőjét. Komoly összeg, amely összemérhető néhány nagyobb európai ország kábítószer-kereskedelméből származó bevételével. Ám ebben az esetben nem drogokról beszélünk, hanem az ukrán fegyveres erők katonai felügyelőinek és tisztjeinek bevételéről.
Hogy a nagyságrendet jobban érzékeljük, és meg tudjuk becsülni a dobbantókat megfejő ágazat új súlyát, ahhoz érdemes elmondani, hogy a hivatalos adatok szerint 2023-ban Ukrajna 2,9 milliárd dollár értékben exportált gépeket és berendezéseket.
A Vzgljad portál annak próbált utánajárni, hogy pontosan mire, miért is fizetnek ennyi pénzt az ukránok? Újra hangsúlyozzuk, hogy egy orosz újság írásáról van szó, amely egy kis rosszindulatért az ukránokkal szemben igenis elmegy a szomszédba, de ha a fele is igaz annak, amit leírtak, az is szörnyű állapotokat mutat.
A határátlépés matematikája
A tarifáknál rögtön leszögezik, hogy nincs egységes díj „a szolgáltatásokért”. Kijevben és Ukrajna egyes régióiban az összegek a többszörösére nőhetnek. Különbözőek a nyújtott „szolgáltatások” – ezért különbözőek az összegek is. Például kivételes esetként hozzák Hennagyij Boholjubov, az ismert ukrán oligarcha Ukrajnából való szökését, aki a távozásáért a pletykák szerint 50 000 dollárt fizetett.
Ukrajnában 2022–2023-ban még csak a katonai nyilvántartásból való leiratkozás volt népszerű. Aki további garanciát szeretett volna, az ráadásul meghamisítatta a katonai orvosi bizottság bizonylatát, rokkantságra hivatkozva (ami egyben lehetőséget adott arra is, hogy elhagyja Ukrajnát). Az első verzió egy és háromezer dollárba került, a második eset viszont akár 10 ezer dollárra is rúghatott, annak fényében, hogy kinek milyen volt az egészségügyi állapota.
A konstrukció azonban sokakat cserbenhagyott. A tavalyi év második felében nagyszabású ellenőrzéseket végeztek a toborzó irodák, 2022 februárjától pedig
elkezdték újraértékelni a katonaorvosi eredményeket. Bevezették, hogy évente egyszer a katonai korú férfiaknak orvosi vizsgálaton kell átesniük,
majd 2024-ben ez a követelmény kiegészült egy adatfrissítési eljárással. Ma már minden 17 és 60 év közötti ukránnak nemcsak rendelkeznie kell a katonai nyilvántartásba vételi okmányokkal, hanem magánál is kell tartania azokat, mert bármikor igazoltathatják. Így próbálják megfogni azokat, akik a 2010-es években, illetve 2022 után töröltették magukat a nyilvántartásból.
Emellett folyamatosan szűkítik a rendszert, hogy egészségi okok miatt elkerülhessék a mobilizációt. A korábbi fokozatosság (egészséges, korlátozottan egészséges, nem egészséges) tavaly nyáron megszűnt. Már nincsenek korlátozott egészségi állapotúak, és
jelentősen lecsökkent azoknak a diagnózisoknak a listája, amelyek jogot adhatnak az áhított „alkalmatlansághoz”.
Ez nem befolyásolja a tarifát: ma átlagosan közel 20 ezer dollárba kerül egészségügyi okokból kikerülni a hadseregből. És senki sem ad garanciát – a következő ellenőrzés mindent tönkretehet.
Egyre népszerűbb a túrázás (az országból kifelé)
Ezért vált népszerűbbé a túrázás vagy az autós „turizmus” – az illegális határátlépés – a frontot elkerülni szándékozók körében. Természetesen erre is vonatkoznak a piac szabályai, a kereslet növekedése és az egyéb rendszerek kijátszásának bonyolódása azonnal hatással volt az árakra. Egy éve még megoldható volt 1-2 ezer dollár kenőpénzzel a határátlépés (a határőr kezébe). Az embercsempészek már akkor is 5-6 ezret vittek el, de ebből az összegből a határőr kezébe csak 500 dollár jutott, az embercsempészek pedig osztozkodtak a helyi rendőrökkel és a bűnözőkkel. Akkoriban az autóval való utazás is nagyjából ugyanennyibe került.
Jelenleg viszont a határátlépés még gyalogosan is 7-8 ezer dollárba kerül.
A zöldhatáron keresztül ezért a pénzért még 15-20 kilométert is gyalogolni kell. Viszont 10-15 ezer dollárért már szinte a határig viszik a dobbantani kívánót, és extra szolgáltatásként még várják is a másik oldalon, hogy elmagyarázzák, hová menjen, mit mondjon és további egyéb hasznos tanácsokkal is ellátják.
Tény, minél több pénze van az ügyfélnek, annál több a lehetősége is. 15-17 ezer dollárért a határátlépésnél előnyt élvező fagyasztókamionban is dobbanthat egy katonai szolgálatra kötelezett személy. Bár a módszer első hallásra ijesztő, de gyors. Sőt, a „jegy árában” másfél-kétórányi overálbérlés is benne van. Viszont egy hivatalos kilépés a Sljah-rendszeren (a hivatalos árufuvarozóknak fenntartott határátlépési rendszer) keresztül 17-20 ezer dollárba kerül, amennyiben nem rendelkezik fuvarozói engedéllyel és hamisítani kell azt.
A magasabb árat egyszerűen magyarázzák: ebből az összegből két-, három- vagy akár ötezer dollár közvetlenül a határőrséghez kerül. A „gyalogosok” olyan útvonalat és időt kapnak, hogy biztonságosan ki tudjanak lépni. Meg kell oldani, hogy a kisbuszok és teherautók gyors áthaladása a határon ne legyen túlságosan feltűnő, azaz ezért is fizetni kell. Márpedig a nyugati határ ellenőrzése folyamatosan növekszik – így a jutaléknak is növekednie kell.
„Három határőrizeti pont volt az út mentén. Ezeken az állásokon a határőrök egyszerűen elfordultak, amikor a kisbusz elhajtott mellettük. Azt hiszem, mindenki érti, miért” – így írták le a kilépési sémát egy ukrán a közösségi oldalon. Neki viszonylag „szerény” 8750 dollárért sikerült eljutnia Moldovába.
Mindenkit megfejnek, mind a távozókat, mind a maradókat
Egy egyszerű számítás is azt mutatja,
ha minden távozótól legombolnak 8 ezer dollárt, akkor az évi 700 millió dollár megszerzéséhez elegendő 80-90 ezer embert elengedni az országból.
Az orosz invázió kezdetétől 2023. november végéig tartó időszakban Ukrajnából legalább 650 ezer katonai korú férfi dobbantott a schengeni országokba. Tekintettel arra, hogy a „kilépési díj” évről évre nő, a „kiutazási programok” szervezőinek legalább húsz évig nem kell majd éhezniük. Az ukrán katonai nyilvántartási rendszer azonban nemcsak a szökevényeket feji meg, hanem az itt maradtakat is.
Jelenleg számos ukrán vállalat a gazdasági minisztérium listái szerint visszatarthatja, lefoglalhatja az alkalmazottainak akár az 50 százalékát is. A listára kerülő alkalmazottak három hónapos haladékot kapnak a mozgósítás alól, amelyet aztán ugyanennyi időre „automatikusan” meghosszabbítanak. De ez csak elméletben működik, a gyakorlatban az iratok néha késhetnek. És ha ebben a köztes időszakban egy alkalmazottat elfog egy járőr (vagy egy toborzócsapat érkezik a vállalathoz ellenőrzésre), semmi sem akadályozza meg, hogy a haderőhöz küldjék.
Persze minden megoldható. Egy ukrajnai lap írta: Ha például egy stratégiai vállalkozásról beszélünk, akkor minden alkalmazott után szerény, akár ezerdollárnyi díjért elrendezhető, hogy garantáltan ne kézbesítsenek idézést. A „katonai biztosok garanciái” általában két hónapig tartanak, ez az idő általában elegendő a papírok meghosszabbításához.
Vagyis a cég költsége egy megtartani kívánt alkalmazott után évente elérheti a 3000-4000 dollárt is. Az egyszerű állampolgároknál az ideiglenes halasztásról is lehet tárgyalni (átlagosan havi 500 dollárért). Egy járőr egyszeri kifizetése még inkább megfizethetőbb (50-100 dollár), persze garanciák nélkül.
Az utolsó szalmaszál
Ha valakinek nincs szerencséje, és megtörténik a mozgósítás, a helyzeten még mindig lehet javítani. Persze ez is pénzbe kerül. Hiszen óriási különbség van abban, hogy hol kell szolgálni: az élvonalban vagy hátul, a támogató egységekben vagy akár az ukrán–fehérorosz határon, ahol nincsenek harcok és nem is várhatóak.
A legfrissebb adatok szerint a hátsó egységekbe való küldés 10-15 ezer dollárba kerül.
Viszont ez sem életbiztosítás, senki sem tudja garantálni, hogy a háború végéig megszabadul a problémáktól. Az ukrán védelmi minisztérium időnként felrázza a hátsó sor állományát.
A Vzgljad portál zárásképp igazat ad a fent említett ukrán képviselőnek, és értékelését meglehetősen reálisnak tartja. Sőt, a dolgok jelenlegi állásánál még talán alá is becsülte az „új ágazat” bevételeit. Hiszen az a 650-700 ezer ukrán férfi, aki 2022–2023-ban elhagyta Ukrajnát – valakit megfizetett. Ha ezek mind kifizették az átlagosnak tartott 5 ezer dollárt, akkor is már szép kis summát kapunk.
Kapcsolódó: