Elon Musk: jövőre már Tesla robotokat fogunk használni! 

Szerző: | 2024. július. 26. | Technológia, Világgazdaság

 A dollármilliárdos szerint az Optimus 2025-ben bekapcsolódik az autógyár feladataiba, 2026-ban pedig készen állhat az értékesítésre. 

A Tesla vezérigazgatója, Elon Musk azt állítja, hogy humanoid robotja már jövőre besegít a gyáraiban. A világ leggazdagabb embere az X nevű platformján tette közzé, hogy reményei szerint 2026-ban már nagyüzemben tervezi gyártani humanoid robotjait. 

Musk 2021-ben azt mondta, hogy humanoid robotja várhatóan már a következő évben készen állni a Tesla-gyárakban való használatra. A Spotify részvényei 15 százalékot emelkedtek. Az Optimus körülbelül 1,7 méter magas, 56 kilogramm, és elsősorban „unalmas, ismétlődő és veszélyes” munkára tervezték.  

Egy 2022-es rendezvényen Musk – aki azt állította, hogy a Tesla robotüzletága egy nap többet fog érni, mint az autói – bemutatta a robot prototípusát, amely a színpadon sétált és integetett a közönségnek. Egy videót is bejátszottak, amelyen a robot egy dobozt cipel, növényeket öntöz és fémrudakat mozgat. Egy idei májusi videóban pedig már nagy precizitással pakolgat rekeszekbe, sőt kijavítja, ha egy véletlenül eldől. 

Musk korábban azt mondta, hogy célja a humanoid robotok tömeggyártása, és hogy darabonként 20 ezer dollárnál, azaz körülbelül 7,2 millió forintnál kevesebbe kerüljenek. Nem az Optimus az egyetlen Musk-projekt, amely elmarad a kezdeti előrejelzéseitől. 2019-ben azt mondta, hogy „nagyon biztos” abban, hogy a Tesla a következő évben már önvezető taxikat fog forgalomba állítani. Az év elején azt állította, hogy a modellt augusztus 8-án mutatják be, de úgy tűnik, hogy ez valószínűleg késni fog, miután Musk közölte, hogy módosítást kért. 

Többen is próbálkoznak humanoid robotokkal 

Az elmúlt években egyre népszerűbbé válnak ezek a robotok, hiszen a hardvereik olcsóbbak, a szoftverük pedig felhasználóbarátabb lett. A fejlett érzékelők és vezérlőrendszerek segítségével a robotok, valamint az azóta kifejlesztett mobotok (autonóm mobil robotok) és a cobotok (azaz olyan robotok, amelyeket kifejezetten arra terveztek, hogy emberekkel működjenek együtt) egyre összetettebb feladatokban segíthetik az emberi munkaerőt.  

 A robotoknak nem annyira egyértelmű két kézzel felvenni egy dobozt vagy eljutni például egy gyár egyik pontjából a másikba ütközés nélkül. Ezeket leprogramozni rendkívül összetett feladat, azonban a generatív mesterséges intelligencia (MI) fejlődése jelentősen javítja a gépek képességeit. A robotgyártó cégek tehát arra számítanak, hogy az elkövetkező években profitálhatnak az MI-technológiák gyors fejlődéséből, amelyeket az új félvezetőkbe és az új modellekbe integrálnak. Ennek köszönhetően  

a sokoldalú humanoid robotok általános felhasználhatóságú eszközzé válhatnak – derül ki a McKinsey kutatásából. 

A humanoid robotok számos feladatra lehetnek alkalmasak, hiszen képesek úgy, vagy legalábbis hasonlóan mozogni, mint az ember. A Sanctuary AI robotikai vállalat humanoid gépe olyan precíz, hogy akár áfonyát is képes szedni. 

A mesterséges intelligencia által rájuk ruházott képességek segítségével egyre hatékonyabban érzékelik és értelmezik az ügyfelek vagy munkatársak szóbeli utasításait, a nagy viselkedési modellek (LBM) pedig segítik a robotokat az emberi cselekvések és mozgások utánzásában. (A nagy nyelvi modellekhez, vagyis az LLM-ekhez hasonlóan az LBM-ek is úgy jönnek létre, hogy a mesterséges intelligenciát a megfigyelt emberi mozgások és cselekvések nagy adathalmazán képzik ki.)  

Az emberhez hasonló kinézetük sem véletlen, hiszen a feladatok nagy része a mi anatómiánkhoz lett igazítva, így a robotoké pedig a munkához – tehát végső soron ránk hasonlítanak. Ezzel csökkenthető az integrációjuk költsége és bonyolultsága. Néha nem csak abban hasonlítanak ránk, hogy két karjuk és két lábuk van. Egyes humanoid robotoknál az emberi arckifejezéseket is megpróbálták lemásolni, például Ameca esetében. 

Elképesztő, hogy ma már mennyi mindenre képesek! Bár ezek a feladatok számunkra egyszerűnek tűnnek, a robotok rengeteg tesztelésen és kalibráláson mennek keresztül, mielőtt valóban hatékonyan képesek elvégezni az adott feladatot. Az alábbi videóban például egy robot sakkfigurákat szortíroz színek alapján, amihez nem csak arra van szüksége, hogy felismerje a színeket, de meg kell találnia a konténert, meg kell fognia és a megfelelő helyre raknia a figurákat anélkül, hogy bármelyiket leejtené. 

Musk tehát nincs egyedül a piacon, sőt egyes robotokat már értékesítik. Az Agility Robotics Digit nevű humanoid robotját először 2019-ben mutatták be. Azóta a folyamatos fejlesztések révén egyre kifinomultabbá vált, és ma már képes számos olyan feladatot ellátni, amelyeket korábban csak emberek végezhettek el. A robot fő célja, hogy segítséget nyújtson a munkahelyeken, így növelve a hatékonyságot és csökkentve a munkaerő fizikai terhelését. 

A Digit magabiztosan jár, így nem okoznak neki gondot a különböző akadályok vagy lépcsők. Az egyensúly fenntartásához fejlett szenzorokkal van felszerelve, amelyek folyamatosan érzékelik a környezet változásait. Karjainak és precíz ujjainak köszönhetően Digit képes különféle tárgyakat megfogni, felemelni és szállítani. Ez a képesség különösen hasznos a logisztikai és raktározási feladatok során. 

Borítókép:Dreamstime

Kapcsolódó:

Ezek is érdekelhetnek

trend

[monsterinsights_popular_posts_widget]

Promóció

Hazai válogatás

Promóció

Kövess minket

Facebook

Instagram

LinkedIn