Rio de Janeiróban szólalt fel Varga Mihály az Európai Uniót képviselve a G20-országok pénzügyminisztereinek és jegybankelnökeinek tanácskozásán, ahol kijelentette: „A G20-országok számára kulcsfontosságú, hogy elkötelezettek maradjanak a nemzetközi pénzügyi reformok mellett, amiben az Európai Unió is partner.” Kihangsúlyozta, hogy az elmúlt években a G20-ak előrehaladtak a pénzügyi szektor sebezhetőségének enyhítésében, és ebben a munkában Európának is nagyobb szerepet kell vállalnia.
A magyar pénzügyminiszter az Európai Unió Tanácsának elnöki minőségében képviseli az Európai Uniót a kétnapos csúcstalálkozón Brazíliában. Varga Mihály a magyar uniós elnökség prioritásait ismertetve elmondta: az előttünk álló fél évben a legfontosabb cél, hogy az Európai Unió versenyképességét erősítsük és a G20-ak élmezőnyébe juttassuk.
Varga Mihály kifejtette:
a nemzetközi pénzügyi rendszer – beleértve Magyarországot is – rugalmasnak bizonyult az elmúlt évek válságaiban és képes volt alkalmazkodni a bizonytalan gazdasági kilátásokhoz.
Éppen ezért az EU támogatja a G20-ak azon célkitűzését, hogy a határokon átnyúló fizetéseket gyorsabbá, megfizethetőbbé, elérhetőbbé, átláthatóbbá és kényelmesebbé tegyék a stabilitás erősítése érdekében. A pénzügyminiszter hozzátette: a bizalom fenntartása érdekében tett erőfeszítések ellenére maradtak sebezhetőségek az európai pénzügyi rendszerekben.
Mint mondta:
az Európa-szerte magas kamatok, a háború okozta bizonytalanságok és a költségvetési fenntarthatósággal kapcsolatos aggodalmak megalapozzák azt, hogy a pénzügyi szektort érő kockázatoknak továbbra is figyelmet szenteljünk. Ez a munka a magyar uniós elnökség alatt is kiemelt fontosságú.
Varga Mihály a tanácskozás első napjáról szólva megemlítette: a G20-ak részéről a pénzügyi integráció keretei között egy akcióterv kidolgozása is várható, ami a mikro-, kis- és középvállalkozások finanszírozásához nyújthat majd segítséget, elsősorban a fintech és az innováció terén.
Fontos, hogy Európa ezen a területen se maradjon le, ezen belül pedig a magyar vállalkozások érdekeit is érvényesíteni fogjuk.
Varga Mihály brazíliai útja során egyeztetett Roberto Campos Netoval, a Brazil Központi Bank elnökével is. A találkozót követően a pénzügyminiszter elmondta: Magyarország számára Brazília a latin-amerikai régió egyik első számú kereskedelmi partnere. A koronavírus-járvány kirobbanását megelőző évhez képest a Brazíliába történő export 37,9 százalékkal emelkedett 2023-ban, szemben az uniós 24,7 százalékos átlaggal. A tárcavezető úgy fogalmazott:
Közös célunk, hogy az eredményes gazdasági együttműködést a jövőben is hasonló sikerrel folytassuk.
Kapcsolódó: