Bármilyen meglepő, az okok nem csak a háborúra vezethetők vissza. Ott van az alkoholizmus és a fiatalok körében egyre növekvő halálozási arány is.
Oroszország temetőbővítésre fordított kiadásai több mint kétszeresére nőttek 2020-hoz képest az ukrajnai háború kezdete óta – számol be a Moscow Times. Az írás szerint az országban tavaly több mint 2,5 millió dollárnyi rubelt fordítottak a sírkertek befogadóképességének növelésére, míg az azt megelőző évben 1,3 millió dollárt, vagyis két év alatt 3,8 millió dollárt emésztettek fel a projektek.
Ezek az összegek 2020-ban 432 ezer dollárt (több mint 155 millió forintot) míg 2021-ben 1,4 millió dollárt (504 millió forintot) tettek ki. A hirtelen ugrás a Covid-járványnak volt köszönhető, amely két év alatt több mint 680 ezer halálesetet okozott – más elemzések szerint a valós szám inkább egymillió körül lehetett. Mégis, még a járvány idején is feleannyit költöttek a temetők bővítésére, mint a háború két éve alatt.
Az orosz háborús halálozási rátáról – ahogyan az ukránéról – nincs pontos adatunk. A méltatlanul sokat idézett brit védelmi hírszerzés szerint jelenleg napi ezer orosz hal meg Ukrajnában, az év végéig pedig a halott katonák száma eléri majd a félmilliót, ám ezt nem lehet készpénznek venni – ugyanez a szervezet azzal indokolta az ukrán ellenoffenzíva teljes kudarcát tavaly, hogy nagy volt a gaz a harcmezőn.
Az tény, hogy a kényszerű temetőbővítési tervekbe belejátszik a háború, a Moscow Time-nak nyilatkozó demográfus szerint ugyanakkor nem az egyetlen oka a jelenségnek. Szerinte a népesség elöregedése, az alkoholizmus és a fiatalok körében egyre növekvő halálozási arány is előidézője a temetőbővítéseknek.
Oroszország 2024 első felében összesen 1,5 millió dollárt költött a temetők befogadóképességének növelésére, a bizarr tendencia tehát folytatódik.
***
Fotó: Dreamstime