Egy új, élesben is kipróbált projekt feltárta, amit józan ésszel mi is megmondhattunk volna – ha az amerikaiaknak havi 1000 dollárt (mintegy 360 ezer forintot) adnak, az elriasztja őket a munkavégzéstől, ami miatt kevesebbet dolgoznak – és idővel kevesebbet is keresnek.
Az amerikai Nemzeti Gazdaságkutató Iroda (NBER, National Bureau of Economic Researc) tanulmányában tudósított arról a 3000 résztvevős, három éven át tartó programról, amely során havi 1000 dollárt adtak az embereknek. A kedvezményezetteknek megnőtt a szabadidejük, kevesebb időt töltöttek alvással, gyermekgondozással, közösségi szerepvállalással, másokkal való törődéssel és önfejlesztéssel.
Véletlenszerűen kiválasztott ezer alacsony jövedelmű személynek három éven keresztül havonta 1000 dollárt folyósítottak feltétel nélküli jövedelemként, míg egy 2000 főből álló kontrollcsoport 50 dollárt kapott havonta.
Havi 50 dollárral inspirálták a kontrollcsoport tagjait, hogy ők is részt vegyenek a programban, mely során részletes felmérési adatokat, adminisztratív nyilvántartásokat és egy egyedi mobiltelefonos alkalmazásból származó adatokat is gyűjtöttek.
Az átutalások hatására a feltétel nélküli jövedelem kedvezményezetteinek egyéni összjövedelme évente körülbelül 1500 dollárral csökkent a kontrollcsoporthoz képest.
A program a résztvevők munkaerőpiaci részvételének 2,0 százalékpontos csökkenését és a munkaórák heti 1,3-1,4 órás csökkenését eredményezte. Sőt, a kedvezményezettek partnerei is hasonló mértékben csökkentették a munkaórákat.
A feltétel nélküli jövedelemben részesülők a többletidejüket szabadidővel töltötték, nem igyekeztek javítani a foglalkoztatásuk minőségén, nem fejlesztették a humántőkéjüket, ideértve például a képzést.
A tanulmány azt is megállapította, hogy
„minden egyes kapott dollár után a háztartások teljes bevétele a kontrollcsoporthoz képest legalább 21 centtel, az összes egyéni jövedelem pedig legalább 12 centtel csökkent.”
Azaz a feltétel nélküli jövedelem a házastársat is elkényelmesítette, az ő bevételét is csökkentette.
A tanulmány szerzői megjegyezték, hogy
az ilyen jóléti rendszer arra ösztönzi a segélyezetteket, hogy „a juttatások megőrzése érdekében” csökkentsék a munkaórákat.
Ezért olyan „feltétel nélküli készpénzátutalási programok” mellett érveltek, amelyek nem járnak ilyen torzulásokkal, és amelyek lehetővé tennék az egyének számára, hogy jobb minőségű munkát keressenek vagy több időt töltsenek „nem munkajellegű tevékenységekkel de produktív”.
A tanulmány felhívta a figyelmet arra is, hogy a 2020-as demokrata előválasztások során Andrew Yang jelölt havi 1000 dolláros „Freedom Dividendet” javasolt, amely állítása szerint „munkakeresésre ösztönzi az embereket” és „növeli a vállalkozói kedvet”.
A tanulmány ezzel kapcsolatban megállapította, hogy bár
„a résztvevők közül többen is vállalkozói szándékot mutattak”, „ez nem jelentett jelentősebb vállalkozói aktivitást”, mivel általában nagyon kevés emberben van hajlandóság, hogy vállalkozóvá váljon.
Kapcsolódó: