A világ legnépesebb országának szolgáltatásexportja a világot letarolva 53-ról 338 milliárd dollárra nőtt mintegy 18 év alatt. Újdelhi főként a számítógépes szolgáltatások exportjára támaszkodott, amely tavaly az összes szolgáltatásexport közel 47 százalékát tette ki. A Goldman Sachs szerint 2030-ra az ország szolgáltatásexportja eléri a GDP 11 százalékát, és mintegy 800 milliárd dollár értékű lesz.
Ahogy a világ mindinkább globalizálódott, az országok egyre többféle szolgáltatást tudtak exportálni. A szolgáltatásexport 2005 óta globálisan nagyjából megháromszorozódott, és tavaly már a világ GDP-jének a 7 százalékát tette ki. A Goldman Sachs Research szerint Szingapúr és Írország kivételével egyetlen ország szolgáltatásexportja sem nőtt olyan gyorsan, mint Indiáé.
A világ legnépesebb állámának a szolgáltatásexportja 2005 és 2023 között 53 milliárd dollárról 338 milliárdra nőtt, ami majdnem kétszerese a világ többi részének, és mára a GDP közel tizedét teszi ki.
A Goldman Sachs elemzői arra számítanak, hogy 2030-ra az ország szolgáltatásexportja eléri a GDP 11 százalékát, és mintegy 800 milliárd dollár értékű lesz.
Milyen szolgáltatásokat exportál India?
Az elmúlt két évtizedben a számítógépes szolgáltatások alkották az ázsiai ország szolgáltatáskivitelének döntő többségét, és ez a dinamika napjainkban is tart.
Ez a kategória tavaly az összes szolgáltatásexport közel 47 százalékát tette ki.
A leggyorsabban növekvő ágazat azonban a szakmai tanácsadás volt, amely a vizsgált 18 éves időszak alatt 17 százalékos összetett éves növekedési ütemben bővült, ezzel szemben az utazási szolgáltatások exportja, összhangban a világban tapasztaltakkal, a leglassabb ütemben nőtt. Emellett India részesedése a globális biztosítási és pénzügyi szolgáltatásokból is növekedhet, mivel a pénzügyi szolgáltatások egy olyan kategória, amelyben a domináns, fejlett piaci szereplők fokozatosan részesedést veszítenek a feltörekvő piacokkal szemben.
India speciális szolgáltatási központjai
Az ország szolgáltatásexportjának kezdeti növekedése az offshoringnak volt köszönhető: ez egy olyan költségtakarékossági intézkedés volt, amelynek során a globális vállalatok kiszervezték back office műveleteiket indiai egységekbe. Ezek azonban az elmúlt évtizedben egyre inkább specializálódtak és feljebb léptek az értékláncban. Ma már globális képességközpontoknak nevezik őket, és túlnyomó többségük India nagyvárosaiban található, és számos üzleti folyamatot támogatnak, például az IT, a pénzügy, a humán erőforrás és az analitika területén.
Az ottani GCC-k bevételei az elmúlt 13 év alatt négyszeresére nőttek, és a 2023-as pénzügyi évben 46 milliárd dollárra emelkedtek. A számuk több mint a duplájára, 700-ról 1580-ra nőtt ebben az időszakban, és az ágazat mintegy 1,3 millió alkalmazottal bővült, így a tavaly pénzügyi évben a teljes foglalkoztatotti létszám 1,7 millióra emelkedett.
India szolgáltatásexportjának jövője
A Goldman Sachs Research legoptimistább forgatókönyve az ország szolgáltatásexportjának növekedésére vonatkozóan magasabb reál-GDP-t, valamint feldolgozóipari kivitelt feltételez középtávon.
Ebben a szcenárióban a szolgáltatásexport 2030-ra a GDP 12,4 százalékát tenné ki, 900 milliárd dollár értékben, míg a kevésbé optimista előrejelzés szerint a 9,8 százalékát.
Az elmúlt években a szolgáltatásexport tompította India külső egyensúlyát a kínálati oldali sokkok (például az olajárak emelkedése vagy az ingadozó élelmiszerárak) ellen, emellett a fogyasztási gazdaságot is fellendítették. A Goldman Sachs elemzői arra számítanak, hogy a nagy értékű szolgáltatások növekedése belföldön a felső kategóriás fogyasztást, valamint a kereskedelmi és lakóingatlanok iránti keresletet fogja ösztönözni.
A szolgáltatáskivitelnek azonban vannak korlátai is. Gyakran említették kihívásként, hogy elegendő, technológiai területeken jártas diplomást képezzenek ki a munkaerőpiaci igények kielégítésére. Környezetvédelmi szempontból ezen ágazatok növekedése nyomást gyakorol a városok természeti erőforrásaira. Például Bengaluru városában, ahol a legnagyobb az IT-vállalatok és az GCC-k aránya, vízkorlátozások tapasztalhatók. Megkezdődött a diverzifikáció más városok felé, és ez valószínűleg segít csökkenteni a természeti erőforrásokra nehezedő nyomást.
Kapcsolódó:
Borítókép: dreamstime