Olaf Scholz kancellár újabb kísérletet tesz az ingatlanválság kezelésére, miközben a német gazdaság épp a stagnálásra, a kormány pedig a megszokottól jóval „kényelmetlenebb” választásra készül.
Olaf Scholz kabinetje Hamburgban december 6-ára politikai, minisztériumi és ágazati képviselők találkozóját tűzte ki – közölte két vezető ágazati tisztviselő a Reutersnek.
A találkozón szó lesz a legnépesebb európai országban tapasztalható lakáshiányról, amelyet súlyosbított a nagy fejlesztők csődje, valamint a beruházások és a finanszírozás összeomlása, az ingatlanárak zuhanása.
Kontextus
Az alacsony kamatlábak és az erős gazdaság éveken át táplálta a német ingatlanboomot, amely 2022-ben ért véget, amikor a féktelen infláció arra kényszerítette az Európai Központi Bankot, hogy gyorsan megemelje a hitelköltségeket.
Az ezt követő pangás az ügyletek lassulásához, a projektek elakadásához és a vezető fejlesztők csődjéhez vezetett. A legfrissebb adatok még mindig azt mutatják, hogy a lakásépítési engedélyek száma egyre gyorsabban csökken, és az év első felében az új építkezések megkezdése is visszaesett. Bár az EKB júniusi kamatcsökkentése felcsillantotta az élénkülés reményét, a vezetők továbbra is óvatosak.
Rolf Buch, a Vonovia, Németország egyik legnagyobb bérbeadójának vezérigazgatója, aki az első félévi beszámolóról újabb veszteséget jelentett, azt jósolja, hogy még több ingatlancég fog tönkremenni.
A Morningstar Inc. szerint az európai nyílt végű ingatlanalapok hat egymást követő negyedévben tapasztaltak tőkekiáramlást. Az adatok szerint a befektetők több mint 12 milliárd eurót vontak ki azóta, hogy az Európai Központi Bank 2022 júliusában kamatemelésbe kezdett, így a nettó eszközeik öt éve a legalacsonyabb szinten vannak.
Az Európai Központi Bank már tavaly arra figyelmeztetett, hogy az ingatlanalapok problémái felerősíthetik a kereskedelmi ingatlanpiac összeomlásából eredő kockázatokat. A piaci visszaesés következményei, amelyek a hongkongi irodatornyoktól kezdve a kaliforniai lakóparkokig számos ingatlant érintettek, jelentős hatással lehetnek a világgazdaságra.
Az Európai Bankhatóság szerint Európában a kereskedelmi ingatlanhitelek közel 18 százalékát a bankok már most is a 2. fázisba sorolják, ami azt jelenti, hogy a hitelkockázat jelentősen megnőtt, míg a német bankoknál a nem teljesítő kereskedelmiingatlan-hitelek aránya a 2022. decemberi 2,1 százalékról tavaly 4,8 százalékra emelkedett.
A helyzet egyre rosszabb
Tavaly szeptemberben a legutóbbi ilyen jellegű találkozó számos kormányzati javaslatot, de kevés konkrét intézkedést hozott. „Ez azt mutatja, hogy valami történik” – mondta Iris Schöberl, a 37 ezer céget képviselő Német Ingatlanszövetség elnöke az újbóli erőfeszítésekről. Tim-Oliver Müller, a Német Építőipari Szövetség vezetője a Reutersnek sajnálkozott, hogy a korábban tárgyaltakból gyakorlatilag nem igazán lett semmi. „Konkrét lépésekre és valódi cselekvésre van szükségünk” – mondta.
A szeptemberi találkozó óta a rossz hírek sorozata folytatódott, és a Németországban jelentős befolyással bíró René Benko Signa nevű ingatlanbirodalom összeomlása az egyik legjelentősebb kudarc. Egyes hitelintézetek is stresszhelyzetbe kerültek, míg a német központi banknak és a Deka vagyonkezelőnek otthont adó frankfurti felhőkarcoló fizetésképtelenséget jelentett. Az Apollo tulajdonában lévő Demire szintén közölte, hogy négy leányvállalata is fizetésképtelenséget fog jelenteni, miután a bankja nem volt hajlandó újratárgyalni egy hitelt.
Schöberl eközben olyan intézkedéseket sürget, amelyek lehetővé teszik a fejlesztők számára a gyors építkezést, valamint a kormány részéről támogatott bank által nyújtott tartósan alacsony kamatozású hiteleket.
Németország 730 milliárd eurós ingatlanipara az ország termelésének egyötödét adja, és ezzel még az autóipari ágazatot is háttérbe szorítja.
Az iparág vezetői olyan változtatásokat sürgetnek, mint például a németországi ingatlanforgalmi adó csökkentése, amely a lakásár 6 százalékát is elérheti, valamint az építkezések olcsóbbá tételét célzó szabályok enyhítése. A német kormány nem reagált a Reuters megkeresésére. A lakásügyi minisztérium azonban közölte, hogy az ágazat támogatásán dolgozik, például az építési engedélyezési folyamat felgyorsításával.
Scholz akár ebbe is belebukhat
Németország nem tudta teljesíteni azt a célt, hogy évente 400 ezer új lakást építsen, miközben milliók áramlanak az országba a háborúk elől menekülve és munkát keresve.
A szélsőjobboldali Alternatíva Németországért (AfD), amely a lakhatást támogató politikáért kampányolt, esélyes arra, hogy még az idén megnyerje a tartományi választásokat, mivel Scholz hármas koalíciójának a népszerűsége a 2025-ös szövetségi szavazás előtt csúszik lefelé a lejtőn. A kancellár, akit rendszeresen szembesítenek a megfizethető ingatlanok hiányával, az év elején Mainzban egy összejövetelen azt mondta: „Meg kell találnunk a módját annak, hogy a lakások száma ott emelkedjen, ahol keresik és szükség van rájuk.”
Miután több tízmilliárdot költött az energiaválság kezelésére és a védelmi kiadások növelésére, Németországnak alig maradt pénze az ingatlanválságra. Felix Pakleppa, a 35 ezer építőipari vállalkozást képviselő ZDB ágazati szövetség vezérigazgatója szerint több támogatás és kevesebb energetikai szabályozás kellene. „Amire az ingatlanoknak szükségük van, az a bizalom és a tervezhetőség” – mondta.
(Források: Bloomberg; Reuters)
Kapcsolódó:
Címlapfotó: Dreamstime