Több mint háromezer vállalatot kérdeztek meg az ipari szereplők közül Németországban: 37 százalékuk válaszolta azt, hogy külföldre menekülne a hazai energiaárak miatt.
Egyáltalán nem meglepő eredménnyel zárult a Német Ipari és Kereskedelmi Kamara (DIHK) felmérése, amelyet az ipari vállalatok körében végzett: A 3283 megkérdezett cég 37 százaléka úgy véli, sikeresebben folytathatja tevékenységét, ha a termelésének egy részét vagy az egészét külföldre telepíti. Az ok minden esetben ugyanaz: a gyártók egyre inkább kockázatként és nem lehetőségként tekintenek az energiaátállásra, a hazai energiaköltségeket pedig elviselhetetlennek érzik.
A kamara jelentése rámutatott: az 500 főnél több alkalmazottat foglalkoztató cégek különösen nagy hajlandóságot mutatnak a változtatásra. Miután a német kormány sem az energiaátállás költségeinek vállalatokra gyakorolt hatása tekintetében, sem – ígérete ellenére – a mindent elöntő bürokrácia csillapítása érdekében nem tett konkrét lépéseket, a gyártók inkább a menekülési útvonalat választják.
Ötlet nélkül
A német ipari szereplők évek ótajókora adag szkepticizmussal figyelik a kormány koncepciótlan, az átállási átmenetre vonatkozóan teljesen kusza terveit. A háború után (egyébként elsősorban az orosz energiától akkor még maximálisan függő Németország hibájából) berobbant energiaválság a befektetői hangulat zuhanásához vezetett – a helyzet azóta pedig csak romlott. A felmérés szerint az ipari cégek kétharmada véli úgy, hogy versenyképessége rosszabb lett, a magas energiaárak miatt pedig tovább fog romlani.
Achim Dercks, a DIHK ügyvezető-helyettese a jelentés kapcsán úgy fogalmazott: a visszajelzések azt mutatják, hogy az eddigi energiapolitika folytatása befektetői és üzleti szempontból is veszélyes Németország számára. A vállalatok ezért annak határozott újragondolását várják a kormánytól.
***
Fotó: EU