Szeptember 1-jén lép életbe az új kínai drónexport-ellenőrzési eljárás. Az intézkedés célja a kínai „nemzetbiztonság” és az „érdekek” védelme, illetve a katonai felhasználás ellenőrzése, korlátozása.
Kína módosítani fogja a drónokra vonatkozó exportszabályozást szeptember 1-jétől. Az szabályozások a nagy pontosságú ellenőrző eszközökre is kiterjednek, illetve a pilóta nélküli légi járművek egyes alkatrészeire vonatkozó szabványokat is módosítják. Peking emellett szigorítja bizonyos kereskedelmi forgalomban lévő drónok ideiglenes exportellenőrzését is.
A kereskedelmi minisztérium elmondta,
a módosítások segítik a kínai nemzetbiztonság és érdekek megvédését, emellett biztosítják a globális ipari és ellátási láncok biztonságát, stabilitását.
A lépésre az Egyesült Államok és szövetségeseinek vádaskodása miatt kerül sor, amelyek szerint Peking támogatja az orosz háborús törekvéseket Ukrajnában. Tavaly a távol-keleti nagyhatalom elutasította azokat az amerikai és a nyugati médiában megjelent híreszteléseket, miszerint az ukrajnai háborúban kínai drónokat használnak. Ezeket az állításokat Peking megalapozatlannak és az ottani cégek elleni rágalomnak minősítette.
Kína, a dróngyártás egyik globális éllovasa nyilatkozatban hangsúlyozta, hogy ellenzi a polgári használatra gyártott drónok „nem békés célú” felhasználását.
Július 31-én, szerdán az ukrán külügyminisztérium szóvivője elmondta, hogy Dmitro Kuleba tárcavezetőt kínai látogatása során biztosították arról, hogy
Peking nem szállít fegyvereket Oroszországnak és a jövőben sem kerül erre sor.
Emellett tájékoztatták a különösen a polgári drónokra vonatkozó exportellenőrzésről.
A DJI Technology Co, egy vezető kínai dróngyártó a Reutersnek nyilatkozatban jelezte, hogy az intézkedések jó hatással lesznek a drónipar fejlődésére nézve. „A DJI teljesen világossá tette, hogy termékei csak civil felhasználásra valók. Sohasem terveztünk, fejlesztettünk vagy gyártottunk katonai eszközöket, és sohasem igazítottuk termékeinket katonai műveletekhez, vagy kerestünk ezekben üzleti lehetőségeket. Egyetlen országban sem hoztunk forgalomba vagy adtunk el katonai célokra gyártott termékeket” – írták a közleményben. A vállalat hozzátette, hogy továbbra is szigorúan betartja és végrehajtja a kínai exportellenőrzési szabályokat, valamint azon országok és régiók törvényeit, rendeleteit, amelyekben működik.
Az amerikai republikánus képviselők egy csoportja még májusban benyújtott egy törvényjavaslatot, amely 30 százalékkal emeli a kínai gyártású drónokra vonatkozó vámokat és betiltja a távol-keleti országban gyártott kritikus alkatrészeket tartalmazó drónok importját 2030-ra.
Tavaly Kína exportellenőrzést vezetett be a drónokra és egyes drónokhoz kapcsolódó eszközökre arra hivatkozva, hogy ezzel a „nemzetbiztonságát és az érdekeit” szeretné megvédeni az Egyesült Államokkal folytatott technológiai verseny során növekvő feszültségek miatt.
Az intézkedések kétéves ideiglenes exportkontrollt tartalmaznak a kereskedelmi forgalomba hozott drónokra, és megtiltják a nem civil felhasználású eszközök katonai célokra történő kivitelét.
A kereskedelmi minisztérium elmondta, úgy döntöttek, hogy a „megfelelő módon” kiterjesztik a drónok exportjának ellenőrzését, anélkül, hogy konkrét országot és régiót céloznának meg.
(Forrás: Reuters)
Kapcsolódó:
Címlapfotó: Dreamstime