A DiTing nevet viselő kínai mesterségesintelligencia-modell óriási adathalmazból gyűjt információkat, amelyek alapján sokkal pontosabban és alaposabban képes előre jelezni a földrengéseket. A modell betanítása mérföldkövet jelent az MI fejlesztésében.
Kína kifejlesztette első nagy mesterségesintelligencia-modelljét, amely földrengések előrejelzéséhez gyűjt adatokat.
A DiTing nevű modell a világ egyik legnagyobb ilyen jellegű adathalmazán alapul, és fejlesztői szerint a földrengésjelek észlelésére, a szeizmikus aktivitás megfigyelésére és a földmozgásokra való gyors reagálás támogatására használható.
Ez az új megoldás a Kínai Földrengés-megfigyelő Hálózat hatalmas adatmennyiségére, illetve a fejlett mesterségesintelligencia-technológiára támaszkodik, és jelentősen javította a szeizmikus jelek felismerésének pontosságát, valamint sebességét”
– mondta Csen Si, a Kínai Földrengésügyi Hivatal Geofizikai Intézetének igazgatóhelyettese a modell július 28-i bemutatóján, Csengtu városában.
A modell bemutatása egybeesett az északkínai tangsani pusztító földrengés 48. évfordulójával, amely legalább 300 ezer halálos áldozatot követelt és a földdel tette egyenlővé a várost.
Mérföldkő a mesterséges intelligencia betanításában
A projekt a Csengtui Nemzeti Szuperszámítógépes Központ, a Kínai Földrengésügyi Hivatal Geofizikai Intézete és a Csinghua Egyetem közös munkájának eredménye. Nevét a kínai buddhizmus egyik állatistenéről kapta, és a világegyetem minden tájáról képes jeleket fogni.
A szuperszámítógépes központ szerint
ez volt az első alkalom, hogy Kínában ilyen nagyságrendben gyűjtöttek össze szeizmikus információkat mesterséges intelligencia kiképzéséhez, átlépve a hagyományos vagy kisebb megoldások korlátain.
A modell már 100 millió paramétert – azaz változót – tud értékelni, amelyek alapján előre jelez vagy döntéseket hoz, és ez a szám augusztusban várhatóan eléri az egymilliárdot – idézte az állami Science and Technology Daily a központ elnökét, Guo Lit. Minél több paraméterrel tud dolgozni egy ilyen megoldás, annál jobban képes részleteket kiragadni az adathalmazból és annál jobban tudja javítani a teljesítményét.
A modellt a Kínai Földrengés Hálózati Központ hétévnyi szeizmikus jelentéseinek alapján képezték ki – olvasható a kutatócsoportnak az Earthquake Science-ben – a Kínai Szeizmológiai Társaság vezető folyóiratában – megjelent tanulmányban.
A szerzők szerint az információk számos földrengéssel kapcsolatos kutatás alapjául szolgálhatnak, és „követendő példát jelentenek a gépi tanulási modellek fejlesztésében, valamint az adatvezérelt szeizmológiai kutatásokban” az olyan területeken, mint a földrengések észlelése, az erősségének és a talajmozgásoknak a prognózisa.
Pontosabb és többféle előrejelzések
Liu Hszin, a Hongkongi Egyetem földtudományi tanszékének adjunktusa szerint a DiTing és a mélytanulási eszközök nagyban javítanák a földrengések előjeleinek és utórengéseinek észlelését.
„A modell adatkészletét felhasználhatjuk a földrengés-elhárító algoritmusok következő generációjának betanítására, hogy javítsuk a valós idejű földmozgásfigyelést a nagyobb földrengésveszélynek kitett városokban, például Csengtuban, Vencsuanban, Csungkingban és a Tangsan–Peking–Tiencsin térség közelében lévő ismert repedéseknél” – tette hozzá.
Elmondta, hogy a DiTing több adaton alapul, mint a STEAD-modell, ez az általánosan használt szeizmikus adatsor, amelyet a Stanford Egyetem kutatói fejlesztettek ki 2019-ben. Míg az utóbbi 1984 és 2018 között mintegy 450 ezer földrengésre terjedt ki, a DiTing 787 010 2013 és 2020 közötti földmozgásra vonatkozó adatot használt fel.
A kutatók szerint a modell olyan területeken is használható, mint a bányászati szeizmikus megfigyelés, a palagáz kitermelése, a városi föld alatti térszerkezetek felderítése és a víz alatti földrengések megfigyelése.
„A világon felfedezett olaj- és gázmezők több mint 95 százaléka főként a szeizmikus feltáráson alapult. A DiTing az olajtároló területek hullámformaprofiljának megismerésével következtetni tud arra, hogy a föld alatt található-e olaj és gáz” – mondta Vang Csien-po, a szuperszámítógépes központ igazgatóhelyettese.
(Forrás: South China Morning Post)
Kapcsolódó:
Címlapfotó: Dombormű a tangsani földrengés múzeumában.
Wikimedia Commons/董辰兴