A Központi Statisztikai Hivatal friss adatai alapján júniusban 2,6 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom volumene az előző év azonos időszakához képest, vagyis már hatodik hónapja töretlen a fogyasztás bővülése.
Júniusban a nem élelmiszer-kiskereskedelem 3,6 százalékos növekedése mellett az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelem forgalma 3,2 százalékkal bővült az előző év azonos időszakához képest.
Ez utóbbin belül az élelmiszer-jellegű vegyes üzletek, amelyek az élelmiszer-kiskereskedelem 75 százalékát teszik ki, 4,1 százalékos növekedést mutattak. Ez azt jelenti, hogy júniusban csak az élelmiszer-jellegű vegyes üzletekben több mint 594 milliárd forintot költöttek, azaz mintegy 20 milliárddal többet, mint tavaly júniusban.
Nagyot nőtt a netes kereskedelem
A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) közleménye szerint az élelmiszer-kiskereskedelem bővülése mellett figyelemre méltó
az árucikkek széles körére kiterjedő és a kiskereskedelmi forgalomból 7,9 százalékkal részesedő csomagküldő és internetes kiskereskedelem volumenének 14 százalékos bővülése is.
A közlemény kiemeli azt is, hogy
a kiskereskedelmi forgalom bővülésében fontos szerepet játszott az infláció visszaszorítása, amelyet a kormány hatékony intézkedései továbbra is alacsony szinten tartanak. Az idén júniusban a pénzromlás 3,7 százalékot ért el, ráadásul az élelmiszer-infláció éves alapon 1,1 százalékra mérséklődött, sőt júniusban az élelmiszerek ára az előző hónaphoz viszonyítva 0,3 százalékkal csökkent.
Oldódik az óvatosság
A reálbérek 9 hónapja tartó növekedésének, illetve az óvatossági motívum fokozatos oldódásának köszönhetően zajlik a belső fogyasztás helyreállása.
A fogyasztói bizalom helyreállását mutatja a turizmus dinamikus növekedése is, amely az idei esztendő első felében közel 8 százalékkal bővült a tavalyi rekordévhez képest.
Mi várható a következő hónapokban?
Az NGM értékelése szerint következő hónapokban várhatóan folytatódik a kiskereskedelmi forgalom növekedési tendenciája, mivel a jövedelmek emelkedése és a munkaerőpiaci aktivitás fokozódása további kedvező hatást gyakorol a szektorra. A kormány a piaci verseny élénkítése érdekében működteti az árfigyelő rendszert, amely nemcsak az árak átláthatóságát növeli, hanem hozzájárul a fogyasztók tájékozott döntéseihez is, ami hosszú távon a kiskereskedelmi piac stabilitását erősíti, ezáltal hozzájárulva a hosszú távú gazdasági bővülés fenntartásához.
Forrás: NGM
Kapcsolódó:
Címlapfotó: Freepik