A legújabb kutatások szerint 2020-hoz képest meredek ütemben, 2050-ig akár kétszeresére nőhet a globális zöldenergia-igény. Ehhez minden szektor hozzátesz majd, főként a nehézipar és a közlekedés villamosítása, valamint a mesterséges intelligencia és más összetett technológiák használatának elterjedése.
A következő években meredeken emelkedik a zöldenergia iránti igény – derül ki a legújabb jelentésekből. A kereslet megugrása annak köszönhető, hogy világszerte számos ország indult el a zöldátállás felé. A globális energiaigény párhuzamosan fog emelkedni a népesség növekedésével, az iparosítással és az összetett technológiák, például a mesterséges intelligencia (MI) használatának növekedésével.
Az adatközpontok és a tárolókapacitások iránti kereslet hajtja az energiaigény növekedését
Az elektromos energia iránti igény, a legújabb kutatások szerint, a 2020-as szinthez képest várhatóan kétszeresére nő majd 2050-re.
Ez arra készteti az államokat, hogy növeljék a megújuló energiakapacitásukat, nemcsak a kereslet fedezése, hanem az energiaátállás támogatása érdekében is. A komplex technológiák elterjedése viszont a vártnál is nagyobb keresletnövekedést eredményezhet.
A megújuló energia iránti igény a következő hét évben megtriplázódhat az MI használatának terjedésével párhuzamosan – véli John Ketchum, az amerikai NextEra Energy nevű energiavállalat vezérigazgatója. Az idei év második negyedévében a NextEra 3 ezer MW-nyi megújuló- és energiatároló-projektet vett fel a rendelései közé, ennek 28 százalékát a Google adatközpontjainak az energiaellátása teszi ki. A cég történetében ez a második legsikeresebb negyedév. „Ezek az adatok alátámasztják azon várakozásainkat, amelyek szerint
a keresletnövekedés nagy részét a megújulók és a tárolókapacitások iránti igény fogja kitenni”
– mondta Ketchum. A NextEra portfóliójában jelenleg 7 GW működő megújulóenergia-projekt és -megrendelés szerepel.
A vállalat szerint az adatközpontok, a gyártás és a gazdaság elektromos átállása miatt az energiaigény körülbelül négyszer akkora ütemben nő a következő évtizedekben, mint az elmúlt húsz évben.
Ezt az álláspontot több energiaügynökség is osztja, az elektromos járművek (EV), az ipari energia és az adatközpontok iránti kereslet jelentős növekedését látva. Miközben az Egyesült Államok és más országok a fosszilis tüzelőanyagokról való átállásra törekszenek megújuló alternatívákat keresve, nagy a nyomás a zöldenergia-kapacitások növelésére, hogy azok képesek legyenek fedezni a bővülő keresletet és biztosítani a gazdasági növekedést, amelyet az elegendő zöldenergia hiánya veszélyeztetne.
A zöldfordulat minden szektorban elhozza az elektromos átállást
„Hatalmas számokról van szó, amelyeket még nem láttunk az ipar történetében – magyarázza Rebecca Kujawa, a NextEra Energy Resources vezérigazgatója (ez a cég NextEra Energy egyik leányvállalata). – Gyakorlati szempontból néhány évbe fog telni, amíg [az átállás] valóban megvalósul, és a közműszolgáltatók képesek lesznek befogadni és kiszolgálni [ezt a keresletet]”.
Sok szektor tesz majd hozzá a zöldenergia iránti kereslet növekedéséhez a következő évtizedekben, amelyek közül az első a közlekedés villamosítása.
Már több kormány is készített külön stratégiát a tömeg- és a magánközlekedés villamosítására. Ez hatalmas elmozdulást jelent majd a fosszilis fűtőanyagokról a megújuló forrásokból származó energia felé. Az elektromos járművek 2022-ben a globális autópiac 2 százalékát tették ki, ez a szám azonban 2035-ig 50 százalékra nőhet. Ez jól demonstrálja a magánközlekedés energiaigényének várhatóan nagymértékű emelkedését.
A mesterséges intelligencia terjedése jócskán hozzátesz az igényekhez
A globális iparosodás szintén jelentős mértékben járulhat hozzá a megújuló energia iránti kereslet növekedéséhez, hiszen számos nehézipari ágazatban szén-dioxid-mentesítésre törekszenek. Több iparág a zöldhidrogénbe fektet a fosszilis tüzelőanyagok alternatívájaként, ennek köszönhetően a zöldhidrogénpiac összetett éves növekedési rátája 31 százalék lehet 2024 és 2032 között.
2030-ra a telepített zöldhidrogén-kapacitás elérheti a 150 GW-ot,
ami napi 63 750 tonnának felel meg. Ezt a folyamatot a kormányok a szén-dioxid-kibocsátás csökkentésének érdekében a nehéziparra gyakorolt nyomása is hajtja majd.
A növekedés egyik legnagyobb területét valószínűleg az új technológiák bevezetéséhez szükséges adatközpontok jelentik.
Az olyan MI-technológiák, mint a ChatGPT használatának a terjedése a várakozások szerint komolyan felpörgeti a globális energiaigény növekedését. 2026-ra az adatközpontok energiafogyasztása várhatóan megduplázódik és ezt követően is növekedni fog. Ez arra ösztönzi majd a fő a technológiai vállalatokat, hogy nagymértékben fektessenek be a zöldenergia-kapacitások bővítésébe, hogy elegendő tiszta energiát legyenek képesek előállítani a megnövekvő keresletük kielégítésére.
A klímaváltozás elleni küzdelemben is szerepe lesz az elektromos fordulatnak
Végezetül pedig,
a klímaváltozás hatásainak erősödésével a hűtés és a fűtés miatti energiaigény is emelkedik.
Ezzel együtt, mivel sok feltörekvő gazdaságban bővül a középosztály, ez a légkondicionáló rendszerek iránti igényt is növeli. A hűvösebb klímájú országokban sok kormány a hőszivattyúk használatát ösztönzi a gázfűtés helyett, amelyek működtetéséhez szintén nagyobb mennyiségű megújuló energiára lesz szükség.
Számos ágazat globális növekedése és a szén-dioxid-mentesítésre irányuló nyomás az következő évtizedekben várhatóan hozzájárul a megújuló energia iránti kereslet erőteljes növekedéséhez. Ezzel párhuzamosan a kormányok világszerte igyekeznek bővíteni megújulóenergia-kapacitásaikat, hogy támogassák a fosszilis tüzelőanyagokról való átállást.
Egyes iparágak, például az adatközpontokat igénylő technológiák gyors fejlődési üteme alapján azonban sok országnak gyorsabban kell növelnie a zöldenergia-kapacitását,
ha biztosítani akarják, hogy a gazdasági fejlődés ne álljon le a tisztaenergia-ellátás hiányosságai miatt.
(Forrás: Oilprice)
Kapcsolódó:
Címlapfotó: Dreamstime