Recesszió fenyegeti az amerikai gazdaságot – mit mondanak a számok? 

Szerző: | 2024. augusztus. 7. | Kiemelt, Világgazdaság

Egyre nagyobb az aggodalom az Egyesült Államokban, hogy a gazdaság hamarosan  egy recesszió kellős közepén találhatja magát. A nemrég kiadott foglalkoztatási jelentés csak olaj a tűzre a félelmeket illetően. 

A váratlanul gyenge amerikai munkaerőpiaci, foglalkoztatási jelentés, amely a pandémiát követően a munkanélküliségi ráta magas szintjét jelezte, felerősítette azon aggodalmakat, amelyek szerint Amerikában recesszió közeleg.

Amennyiben a trendek fennmaradnak, úgy meghiúsulhat a gazdaság úgynevezett puha landolása (lásd lent).

Pedig a Federal Reserve (Fed) is azzal kalkulál, hogy a növekedés üteme csökkenhet, de a GDP-mutatók a következő negyedévekben nem kezdenek el nominálisan is mérséklődni. 

(A foglalkoztatási jelentést a Bureau of Labor Statistics [BLS], vagyis a Munkaügyi Statisztikai Hivatal adja ki. Ez fontos adatokat tartalmaz a munkanélküliségi rátáról, a munkahelyteremtésről, az átlagos órabérről és a munkaerőpiaci részvételi arányról.) 

Mi az a puha landolás? 

A gazdasági növekedés ciklikus lassulása, amely recessziós időszak nélkül ér véget. Ez esetben a központi bankok a kamatlábakat csak annyira emelik, hogy megakadályozzák a gazdaság túlmelegedését és a magas inflációt, de nem annyira, hogy az súlyos visszaesést okozzon.

A részvénypiacokra alapozott feltételezések szerint a Fed túl sokáig túl magasan tartotta a kamatlábakat, ezért ez a hónapok óta az „arany középút” keresését előtérbe helyező narratíva sok kritikát kapott. 

Tehát mi is a helyzet az USA gazdaságával? Ritkán fordul elő, hogy egyetlen adatponton keresztül megragadható mindaz, amiről szó van, de pillantsunk rá néhány tényezőre: némelyik még mindig a folyamatos növekedés és a recesszió elkerülésének a reményét jelzi, más mutatók viszont nem igazán támasztják alá ezt az optimizmust. 

Növekedés és kereslet 

A második negyedévben az amerikai gazdasági növekedés (éves szinten nézve) 2,8 százalékos volt, ami az első negyedben mért ütem kétszerese. Ugyanakkor pontosan annyi, mint az elmúlt hat negyedév átlaga, és megegyezik a világjárvány előtti három esztendő átlagos bővülési ütemével – mindez elvben bizakodásra ad okot. 

Ugyanakkor eközben fontos trend, hogy a növekedés összetétele változik. Az egyik mutató, amelyet Jerome Powell, a Fed elnöke a magánszektor alapvető keresleti mércéjének tart, vagyis a belföldi fogyasztóknak történő végső értékesítés, a második negyedévben 2,6 százalékon maradt. Ez ugyancsak az elmúlt másfél esztendő átlagának felel meg, és megegyezik a világjárvány előtti ütemmel. Ez utóbbi azonban rossz jel. 

A szolgáltató szektor ereje 

Jó jel viszont, hogy az Institute for Supply Management által figyelemmel kísért szolgáltatóipari aktivitás mutatója ismét a bővülési tartományba emelkedett, valamint az új megrendelések és a foglalkoztatás mérőszámai is nőttek. 

Az amerikai gazdasági aktivitás kétharmadát kitevő szolgáltatási tevékenységet az S&P Global júliusban több mint két éve a legmagasabb érték közelében mérte. 

„A júliusi felmérések azt jelzik, hogy a gazdaság a harmadik negyedév elején továbbra is a GDP-hez hasonló ütemben, stabil, éves szinten 2,2 százalékos ütemben növekszik” – mondta Chris Williamson, az S&P Global Market Intelligence vezető üzleti közgazdásza.

Az infláció lehűtése 

A kamatlábak azért maradnak ilyen magasan, mert az infláció 2021-ben, illetve 2022-ben megugrott, és (ahogyan várni lehetett) lassabban csökkent az üteme, mint ahogyan az elmúlt években emelkedett. Ráadásul az új év is az infláció váratlan megugrásával kezdődött az USA-ban, ami elgondolkodtatta a Fedet a kamatcsökkentési ciklus megindításával kapcsolatban. 

Az újabb adatok azonban azt mutatják, hogy az infláció végre újra hűl, azaz egyre közelebb kerül a Fed által megcélzott 2 százalékos szinthez, ami lehetővé teszi, hogy hamarosan megkezdődhessen a kamatcsökkentés.

Recessziót jelez a munkaerőpiac? 

A számos mutató közül egy újra gyengébb: az amerikai munkáltatók lassították a munkaerő-felvételt. Az elmúlt három hónapban havonta átlagosan körülbelül 170 ezer új munkahelyet hoztak létre, júliusban pedig csak 114 ezret, szemben az idei első negyedéves havi 267 ezerrel és a tavalyi 251 ezerrel. 

Eközben a munkanélküliségi ráta júliusban már a negyedik egymást követő hónapban emelkedett 

egészen 4,3 százalékig, ami közel egy teljes százalékponttal haladja meg a 2023. januári mélypontot, és 2021 októbere óta a legmagasabb érték. Ha a munkanélküliségi ráta ilyen lendülettel elindul felfelé, akkor jellemzően addig nem stabilizálódik, amíg nincs kamatcsökkentés. A munkanélküliségi ráta emelkedése és a gazdasági visszaesés közötti kapcsolatot az úgynevezett Sahm-szabály rögzíti. 

Ez ugyanis egy olyan indikátor jellegű gazdasági mutató, amely a recesszió kezdetét jelzi, mégpedig azáltal, hogy nyomon követi a munkanélküliségi ráta változásait. A szabály szerint recesszió várható, ha a három hónapos átlagos munkanélküliségi ráta legalább 0,5 százalékponttal meghaladja az előző 12 hónap legalacsonyabb három hónapos átlagos értékét. Ez a módszer egyszerű, és gyorsan tükrözi a gazdasági visszaesés kezdetét, gyakran már azelőtt, hogy más hivatalos gazdasági adatok, például a GDP, ezt jeleznék. 

Ez a szabály eddig mindig beigazolódott – jegyzi meg a Reuters szakírója. 

Claudia Sahm közgazdász, akiről az említett elv a nevét kapta, augusztus 5-én, a Bloomberg TV-nek nyilatkozva úgy vélte, hogy az amerikai gazdaság jelenleg valószínűleg még nincs recesszióban, de „kényelmetlenül közel jár hozzá”. 

Nő a fizetésképtelenség 

A rossz indikátorok számát gyarapítja, hogy az első negyedévben 3,2 százalékra emelkedett az amerikai háztartások adósságtörlesztési rátája a tavalyi év utolsó három hónapjában mért 3,1-gyel szemben. Ez ugyanakkor jóval a 2019 végén, közvetlenül a Covid–19-járvány előtt mért 4,7 százalék alatt van. 

Elemzők szerint az alacsony jövedelmű háztartások által érzett feszültségek átgyűrűzhetnek a gazdaságra. A Fed augusztus 13-án, kedden teszi közzé a második negyedéves adatokat. 

Kellemetlen meglepetések 

Tehát a gazdaságról érkező jelentések az elmúlt hónapokban általában elmaradtak a közgazdászok előrejelzéseitől, amire a pénteki gyenge foglalkoztatási adatok csak egy újabb példát szolgáltattak – jegyzi meg a Reuters anyaga. 

Egy további mutató, a Citigroup „Meglepetésindexe” csupán körülbelül két évtizede létezik, így nincs hosszabb távú tapasztalat arról, hogy az mennyire használható a recessziók előrejelzésére. Ez az adat mégis sokat elmondhat arról, hogy a befektetők hite mennyire változott meg a tekintetben, hogy a Fed képes lesz-e a gazdaság már említett puha landolásának segítésére.Az index ugyanis kétéves mélypont közelében van. 

Mit lehet tenni a gazdaság stabilizálásáért? 

Emlékezetes, hogy a 2020-as, Covid-járvány okozta világméretű recesszió a költségvetési és monetáris hatóságok teljes körű válaszlépését váltotta ki: a Fed nullára csökkentette a kamatlábakat és több ezermilliárd dollár értékben vásárolt kötvényeket a pénzügyi feltételek enyhítésére. A kongresszus és két egymást követő elnöki kormányzat pedig több ezermilliárdot csoportosított át a fogyasztók és a vállalkozások támogatására. 

A mostani mélyrepülés valószínűleg egész másképp nézne ki, mint a 2020-as, és nem csak azért, mert a recesszió – ha valóban az közeleg – sokkal kisebbnek tűnik, mint az a hatalmas lyuk, amit a Covid–19 okozta leállás ütött az amerikai és a világgazdaságon. 

Miért?

Mert a Fed irányadó kamatlába jelenleg az 5,25–5,5 százalékos tartományban van, ami sokkal nagyobb mozgásteret biztosít a hitelfelvételi költségek csökkentésére, mint 2020 márciusában, amikor az irányadó kamatláb az 1,50–1,75 százalék között volt. 

A költségvetési oldalon pedig az amerikai államadósság magas szintje megakadályozhatja, hogy a jelenlegi vagy akár a következő elnöki ciklus erőteljes gazdaságösztönző lépéseket tehessen – von konklúziót az anyag. 

(Forrás: Reuters) 

Kapcsolódó:

Címlapfotó: Wikimedia Commons/Federal Reserve

Ezek is érdekelhetnek

trend

Promóció

Hazai válogatás

Promóció

Kövess minket

Facebook

Instagram

LinkedIn